Skip to main content

Blue Smart IP22 Charger

Załącznik dotyczący zgodności UL – WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA

  1. ZACHOWAJ NINIEJSZE INSTRUKCJE – Niniejsza instrukcja zawiera ważne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i obsługi modeli Blue Smart Charger.

  2. Nie należy narażać ładowarki na działanie deszczu lub śniegu.

  3. Użycie przystawki niezalecanej lub niesprzedawanej przez Victron Energy może spowodować ryzyko pożaru, porażenia prądem elektrycznym lub obrażeń ciała.

  4. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wtyczki i przewodu elektrycznego, podczas odłączania ładowarki należy ciągnąć za wtyczkę, a nie za przewód.

  5. Przedłużacz nie powinien być używany, chyba że jest to absolutnie konieczne. Użycie niewłaściwego przedłużacza może spowodować ryzyko pożaru i porażenia prądem. Jeśli konieczne jest użycie przedłużacza, należy upewnić się że:

    1. liczba, rozmiar i kształt styków na wtyczce przedłużacza są takie same jak na wtyczce ładowarki;

    2. przedłużacz jest prawidłowo okablowany i w dobrym stanie elektrycznym; oraz że

    3. rozmiar przewodu jest wystarczająco duży dla prądu znamionowego ładowarki.

  6. Nie należy używać ładowarki z uszkodzonym przewodem lub wtyczką; należy skontaktować się z przedstawicielem serwisu lub producentem.

  7. Nie należy używać ładowarki, jeśli została ona uderzona, upuszczona lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzona; należy skontaktować się z przedstawicielem serwisu lub producentem.

  8. Nie należy demontować ładowarki; w razie konieczności naprawy należy skontaktować się z przedstawicielem serwisu lub producentem. Nieprawidłowy ponowny montaż może spowodować ryzyko porażenia prądem elektrycznym lub pożaru.

  9. Aby zmniejszyć ryzyko porażenia prądem, przed przystąpieniem do konserwacji lub czyszczenia należy odłączyć ładowarkę od gniazdka. Wyłączenie elementów sterujących nie zmniejszy tego ryzyka.

  10. UWAGA – RYZYKO WYBUCHU GAZÓW

    1. AKUMULATORY GENERUJĄ GAZY WYBUCHOWE PODCZAS NORMALNEJ PRACY. Z TEGO POWODU NIEZWYKLE WAŻNE JEST, ABY PRZED KAŻDYM UŻYCIEM ŁADOWARKI PRZECZYTAĆ NINIEJSZĄ INSTRUKCJĘ I POSTĘPOWAĆ ZGODNIE Z JEJ ZALECENIAMI.

    2. Należy postępować zgodnie z niniejszymi instrukcjami oraz instrukcjami opublikowanymi przez producenta akumulatora i producenta wszelkich urządzeń, które mają być używane w pobliżu akumulatora.

  11. OSOBISTE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

    1. Podczas pracy w pobliżu akumulatora kwasowo-ołowiowego należy mieć w pobliżu kogoś, kto może udzielić pomocy.

    2. Należy mieć w pobliżu dużą ilość świeżej wody i mydła na wypadek kontaktu kwasu akumulatorowego ze skórą, odzieżą lub oczami.

    3. Należy nosić pełną ochronę oczu i odzieży. Należy unikać dotykania oczu podczas pracy w pobliżu akumulatora.

    4. W przypadku kontaktu kwasu akumulatorowego ze skórą lub odzieżą należy natychmiast przemyć je wodą z mydłem. Jeśli kwas dostanie się do oczu, należy natychmiast przemywać je bieżącą zimną wodą przez co najmniej 10 minut i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

    5. W pobliżu akumulatora lub silnika NIGDY nie wolno palić tytoniu ani dopuszczać do pojawienia się iskier lub płomieni.

    6. Należy zachować szczególną ostrożność, aby zmniejszyć ryzyko upuszczenia metalowego narzędzia na akumulator. Może to spowodować iskrzenie lub zwarcie akumulatora lub innej części elektrycznej, co może doprowadzić do wybuchu.

    7. Podczas pracy z akumulatorem kwasowo-ołowiowym należy zdjąć metalowe przedmioty osobiste, takie jak pierścionki, bransoletki, naszyjniki i zegarki. Akumulator kwasowo-ołowiowy może wytworzyć prąd zwarciowy wystarczająco wysoki, aby przyspawać pierścionek lub podobny przedmiot do metalu, powodując poważne oparzenia.

    8. Nie należy używać ładowarki do ładowania akumulatorów suchych, które są powszechnie używane w urządzeniach domowych. Akumulatory te mogą pęknąć i spowodować obrażenia ciała oraz zniszczenie mienia.

    9. NIGDY nie należy ładować zamarzniętego akumulatora.

  12. PRZYGOTOWANIE DO ŁADOWANIA

    1. Jeśli przed rozpoczęciem ładowania konieczne jest wyjęcie akumulatora z pojazdu, należy zawsze najpierw odłączyć od niego zacisk uziemienia. Należy upewnić się, że wszystkie akcesoria w pojeździe są wyłączone, aby nie spowodować łuku elektrycznego.

    2. Należy upewnić się, że obszar wokół akumulatora jest dobrze wentylowany podczas ładowania akumulatora

    3. Należy wyczyścić zaciski akumulatora. Należy uważać, aby korozja nie dostała się do oczu.

    4. Dolać wody destylowanej do każdej celi, aż kwas osiągnie poziom określony przez producenta akumulatora. Nie przepełniać. W przypadku akumulatorów bez pokryw ogniw, takich jak akumulatory kwasowo-ołowiowe z regulacją zaworową, należy dokładnie przestrzegać instrukcji ładowania podanych przez producenta.

    5. Należy zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami producenta dotyczącymi środków ostrożności podczas ładowania i zalecanymi szybkościami ładowania.

    6. Określić napięcie znamionowe akumulatora w instrukcji obsługi pojazdu i upewnić się, że jest ono zgodne z mocą znamionową ładowarki akumulatora.

  13. LOKALIZACJA ŁADOWARKI

    1. Ładowarkę należy umieścić tak daleko od akumulatora, jak pozwalają na to przewody prądu stałego.

    2. Nigdy nie należy umieszczać ładowarki bezpośrednio nad ładowanym akumulatorem; gazy z akumulatora spowodują korozję i uszkodzenie ładowarki.

    3. Nigdy nie należy umieszczać ładowarki bezpośrednio nad ładowanym akumulatorem; gazy z akumulatora spowodują korozję i uszkodzenie ładowarki.

    4. Nie wolno używać ładowarki w zamkniętych pomieszczeniach lub w jakikolwiek sposób ograniczać wentylacji.

    5. Nie umieszczać akumulatora na ładowarce.

  14. ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PRZY PODŁĄCZANIU PRĄDU STAŁEGO

    1. Zaciski wyjściowe prądu stałego należy podłączać i odłączać wyłącznie po wyjęciu przewodu prądu przemiennego z gniazdka elektrycznego. Nie wolno dopuścić do zetknięcia się zacisków.

    2. Należy przymocować zaciski do akumulatora i podwozia, jak wskazano w punktach 15(e), 15(f), 16(b) do 16(d).

  15. PO ZAMONTOWANIU AKUMULATORA W POJEŹDZIE NALEŻY WYKONAĆ NASTĘPUJĄCE CZYNNOŚCI. ISKRA W POBLIŻU AKUMULATORA MOŻE SPOWODOWAĆ JEGO EKSPLOZJĘ. ABY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO ISKRZENIA W POBLIŻU AKUMULATORA:

    1. Należy umieścić przewody prądu przemiennego i prądu stałego w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia przez maskę, drzwi lub ruchome części silnika.

    2. Nie zbliżać się do łopatek wentylatora, pasków, kół pasowych i innych części, które mogą spowodować obrażenia ciała.

    3. Sprawdzić polaryzację biegunów akumulatora. Biegun DODATNI (POS, P, +) akumulatora ma zwykle większą średnicę niż biegun UJEMNY (NEG, N, -).

    4. Określić, który biegun akumulatora jest uziemiony (podłączony) do podwozia. Jeśli biegun ujemny jest uziemiony do podwozia (jak w większości pojazdów), patrz (e). Jeśli biegun dodatni jest uziemiony do podwozia, patrz (f).

    5. W przypadku pojazdu z ujemnym uziemieniem należy podłączyć DODATNI (CZERWONY) zacisk ładowarki akumulatora do DODATNIEGO (POS, P, +) nieuziemionego bieguna akumulatora. Podłączyć UJEMNY (CZARNY) zacisk do podwozia lub bloku silnika pojazdu, z dala od akumulatora. Nie należy podłączać zacisku do gaźnika, przewodów paliwowych ani metalowych części nadwozia. Podłączyć do metalowej części ramy lub bloku silnika o dużej grubości. Podłączyć przewód prądu przemiennego do gniazda.

    6. W przypadku pojazdu z dodatnim uziemieniem, podłączyć UJEMNY (CZARNY) zacisk ładowarki do UJEMNEGO (NEG, N, -) nieuziemionego bieguna akumulatora. Podłączyć DODATNI (CZERWONY) zacisk do podwozia lub bloku silnika pojazdu, z dala od akumulatora. Nie należy podłączać zacisku do gaźnika, przewodów paliwowych ani metalowych części nadwozia. Podłączyć do metalowej części ramy lub bloku silnika o dużej grubości. Podłączyć przewód prądu przemiennego do gniazda.

    7. Podczas odłączania ładowarki należy odłączyć przewód prądu przemiennego, zdjąć zacisk z podwozia pojazdu, a następnie zdjąć zacisk z zacisku akumulatora.

    8. Informacje na temat długości ładowania znajdują się w części "Algorytmy ładowania".

  16. NALEŻY WYKONAĆ TE CZYNNOŚCI, GDY AKUMULATOR ZNAJDUJE SIĘ POZA POJAZDEM. ISKRA W POBLIŻU AKUMULATORA MOŻE SPOWODOWAĆ JEGO EKSPLOZJĘ. ABY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO ISKRZENIA W POBLIŻU AKUMULATORA:

    1. Sprawdzić polaryzację biegunów akumulatora. Biegun DODATNI (POS, P, +) akumulatora ma zwykle większą średnicę niż biegun UJEMNY (NEG, N, -).

    2. Podłączyć co najmniej 24-calowy izolowany przewód akumulatora o przekroju 6 (AWG) do UJEMNEGO (NEG, N, -) bieguna akumulatora.

    3. Podłączyć DODATNI (CZERWONY) zacisk ładowarki do DODATNIEGO (POS, P, +) bieguna akumulatora.

    4. Podczas wykonywania ostatniego połączenia nie należy patrzeć na akumulator.

    5. Podczas odłączania ładowarki należy zawsze robić to w odwrotnej kolejności do procedury podłączania i przerwać pierwsze połączenie, będąc jak najdalej od akumulatora.

    6. Akumulator morski (łodziowy) musi być wyjmowany i ładowany na lądzie. Ładowanie na pokładzie wymaga sprzętu specjalnie zaprojektowanego do użytku morskiego.

  17. PRZEWÓD ZASILAJĄCY AC I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI DOTYCZĄCE UZIEMIENIA

    1. Ładowarka powinna być uziemiona, aby zmniejszyć ryzyko porażenia prądem elektrycznym. Ładowarka jest wyposażona w przewód elektryczny z przewodem uziemiającym i wtyczką uziemiającą. Wtyczka musi być podłączona do gniazdka, które jest prawidłowo zainstalowane i uziemione zgodnie ze wszystkimi lokalnymi przepisami i rozporządzeniami.

    2. UWAGA – Nigdy nie należy zmieniać dostarczonego przewodu prądu przemiennego lub wtyczki – jeśli nie pasuje do gniazdka, należy zlecić wykwalifikowanemu elektrykowi zainstalowanie odpowiedniego gniazdka. Nieprawidłowe podłączenie może spowodować ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

    3. To urządzenie jest zasilane prądem o natężeniu przekraczającym 15 A i jest przeznaczone do użytku w obwodach o napięciu znamionowym 120 V. Jest ono fabrycznie wyposażone w odpowiedni przewód elektryczny i wtyczkę umożliwiające podłączenie do odpowiedniego obwodu elektrycznego. Należy upewnić się, że ładowarka jest podłączona do gniazdka o takiej samej konfiguracji jak wtyczka. Z tą ładowarką nie należy używać żadnego adaptera.

  18. KONSERWACJA

    1. Ładowarka Blue Smart Charger nie wymaga konserwacji.

    2. Podczas czyszczenia ładowarki należy wyjąć wtyczkę z gniazda zasilania. Następnie należy użyć wilgotnej szmatki do wyczyszczenia obudowy.