1. Środki ostrożności
Ostrzeżenie
Należy przestrzegać zaleceń podanych w niniejszej instrukcji obsługi, a jej egzemplarz przechowywać w pobliżu akumulatora, na wypadek konieczności skorzystania z niej w przyszłości.
Kartę charakterystyki substancji niebezpiecznych można pobrać z menu „Karta charakterystyki substancji niebezpiecznych” znajdującego się na stronie produktu Lithium Battery Smart.
Do prowadzenia prac związanych a akumulatorem litowym upoważnieni są wyłącznie wykwalifikowani pracownicy.
1.1. Ostrzeżenia ogólne
Niebezpieczeństwo
Prowadząc prace związane z akumulatorem litowym należy założyć okulary i odzież ochronną.
Wszelki materiał z akumulatora, np. elektrolitu lub proszku, które przedostał się na skórę lub do oczu, należy niezwłocznie usunąć używając dużej ilości czystej wody. W następnej kolejności należy zasięgnąć porady lekarskiej. Ciecz rozlaną na odzież należy spłukać wodą.
Zagrożenie wybuchem i pożarem. W przypadku pożaru należy użyć gaśnicy pianowej typu D lub CO2.
Zaciski akumulatora litowego są zawsze pod napięciem, dlatego na akumulatorze nie należy umieszczać metalowych przedmiotów ani narzędzi.
Należy używać narzędzi izolowanych.
Na dłoniach czy nadgarstkach nie należy nosić żadnych metalowych przedmiotów, np. zegarków, bransolet, itp.
Nie należy dopuszczać do zwarć, bardzo głębokich wyładowań i nadmiernych prądów ładowania lub rozładowania.
Ostrzeżenie
Obudowy akumulatora nie wolno otwierać ani demontować jej elementów. Elektrolit jest bardzo żrący. W normalnych warunkach roboczych kontakt z elektrolitem jest niemożliwy. W przypadku uszkodzenia obudowy akumulatora nie wolno dotykać odsłoniętego elektrolitu ani proszku, gdyż są to substancje żrące.
Baterie litowe są ciężkie. Celem niedopuszczenia do nadwyrężenia mięśni lub urazów pleców, podczas montowania lub wyjmowania akumulatorów należy korzystać z podnośników i stosować odpowiednie techniki podnoszenia.
W sytuacji, gdy pojazd uczestniczy w kolizji drogowej, akumulator może się stać pociskiem! Należy zapewnić odpowiedni i bezpieczny montaż oraz zawsze używać odpowiedniego sprzętu do transportu.
Należy zachować ostrożność, ponieważ akumulator litowy jest wrażliwy na urazy mechaniczne.
Uszkodzonego akumulatora nie wolno używać.
Woda ma szkodliwy wpływ na akumulator. Uszkodzony akumulator należy wyłączyć z eksploatacji, po czym zasięgnąć dalszej porady.
1.2. Ostrzeżenia dotyczące ładowania i rozładowania
Ostrzeżenie
Należy stosować wyłącznie BMS zatwierdzonego przez Victron Energy typu NG.
Przeładowanie lub głębokie rozładowanie powoduje poważne uszkodzenie akumulatora litowego, co może skutkować tym, że jego dalsza eksploatacja będzie niebezpieczna. Dlatego należy obowiązkowo stosować zewnętrzny przekaźnik bezpieczeństwa.
W przypadku ładowania akumulatora litowego po rozładowaniu do poziomu poniżej „napięcia odcięcia rozładowania” lub w przypadku uszkodzenia lub przeładowania akumulatora litowego może on wydzielać szkodliwą mieszaninę gazów, np. fosforanów.
Zakres temperatur, w jakim można ładować akumulator, wynosi od 5 °C do 50 °C. Ładowanie akumulatora w temperaturach spoza tego zakresu może skutkować poważnym uszkodzeniem akumulatora lub skróceniem jego żywotności.
Zakres temperatur, w jakim można rozładować akumulator, wynosi od -20 °C do 50 °C. Rozładowanie akumulatora w temperaturach spoza tego zakresu może skutkować poważnym uszkodzeniem akumulatora lub skróceniem jego żywotności.
1.3. Ostrzeżenia dotyczące transportu
Ostrzeżenie
Akumulator należy transportować w oryginalnym lub równoważnym opakowaniu i w pozycji pionowej. Jeśli akumulator znajduje się w opakowaniu kartonowym, należy użyć miękkich pasów, co zapobiegnie jego uszkodzeniu. Należy dopilnować, by żaden z materiałów opakowaniowych nie przewodził prądu elektrycznego.
Kartony lub skrzynie używane do transportu akumulatorów litowych muszą być opatrzone zatwierdzoną etykietą ostrzegawczą.
Zabrania się przewożenia akumulatorów litowych transportem lotniczym.
W czasie podnoszenia akumulatora nie wolno pod nim stawać
Akumulatora nie wolno podnosić chwytając za zaciski lub kable komunikacyjne BMS; należy go podnosić chwytając wyłącznie za uchwyty.
Uwaga
Akumulatory są testowane zgodnie z Podręcznikiem testów i kryteriów ONZ, część III, podsekcja 38.3 (ST/SG/AC.10/11/Rev.5).
Pod względem transportu akumulatory należą do kategorii UN3480, Klasa 9, Grupa pakowania II, i muszą być transportowane zgodnie z zasadami określonymi we wspomnianym rozporządzeniu. Oznacza to, że w przypadku transportu lądowego i morskiego (ADR, RID i IMDG) należy je zapakować zgodnie z instrukcją pakowania P903, a w przypadku transportu lotniczego (IATA) zgodnie z instrukcją pakowania P965. Oryginalne opakowanie spełnia wymogi określone w tych przepisach.
1.4. Utylizacja akumulatorów litowych
Ostrzeżenie
Akumulatorów nie wolno wrzucać do ognia.
Akumulatorów nie wolno wyrzucać wraz z odpadami domowymi lub przemysłowymi.
Akumulatory oznaczone symbolem recyklingu należy przekazać do utylizacji do wyspecjalizowanej firmy zajmującej się recyklingiem. Po uzgodnieniu można je zwrócić producentowi.