Skip to main content

Quattro-II 2x120V

2. Opis

W tym rozdziale:

2.1. Wejście i wyjście 120/240 V lub wejście i wyjście 120 V (zawsze wyjście 120 V w trybie falownika)

Wejście prądu przemiennego może być zasilane z rozdzielnofazowego źródła 120/240 V lub jednofazowego źródła 120 V.

Gdy dostępne jest źródło prądu przemiennego, Quattro-II będzie podawać prąd zmienny na jego wyjście. Wyjście będzie zatem odzwierciedleniem wejścia prądu przemiennego.

Quattro-II łączy się z przewodem neutralnym i preferowaną linią wejściową (L1). Moc potrzebna do ładowania akumulatorów będzie więc pobierana z L1.

W sytuacji, gdy nie jest dostępne żadne źródło prądu przemiennego, Quattro-II przełącza się w tryb falownika. Prąd na wyjściu falownika jest również jednofazowy i ma napięcie 120 V. W trybie falownika Quattro-II łączy obie linie wyjściowe (L1 i L2) zapewniając prąd przemienny 120 VAC na każdej z linii.

Wszelkie obciążenia 240 V będą więc zasilane tylko wtedy, gdy Quattro-II będzie zasilany z rozdzielnofazowego źródła prądu przemiennego. Zapobiega to rozładowaniu akumulatora przez duże obciążenia, takie jak podgrzewacze wody lub klimatyzatory 240 V.

Obciążenia 240 V powinny być podłączone pomiędzy L1 i L2, które mogą być zarówno AC-out-1 jak i AC-out-2. Pomiędzy nimi będzie 240 V, gdy urządzenie jest podłączone do wejścia rozdzielnofazowego i 0 V w przeciwnym wypadku (sieć jednofazowa lub tryb falownika). Napięcie L1-N i L2-N będzie wynosić 120 V niezależnie od wejścia jednofazowego czy rozdzielnofazowego. Można to lepiej zrozumieć patrząc na schematy przepływu mocy znajdujące się w Dodatek G, Diagramy przepływu mocy.

2.2. Łodzie, pojazdy i inne samodzielne zastosowania

Podstawą urządzenia Quattro-II jest wyjątkowo mocny falownik, ładowarka akumulatorów oraz przełącznik transferowy w kompaktowej obudowie.

Istotne funkcje:

Dwa wejścia prądu przemiennego; wbudowany układ przełączania pomiędzy zasilaniem nabrzeżnym a agregatem prądotwórczym

Urządzenie Quattro-II jest wyposażone w dwa wejścia prądu przemiennego (AC-in-1 i AC-in-2) do podłączania dwóch niezależnych źródeł zasilania. Mogą to być np. dwa agregaty prądotwórcze lub zasilanie sieciowe i agregat. Urządzenie Quattro-II automatycznie wybiera wejście, w którym jest obecne napięcie.

Jeżeli napięcie jest obecne w obu wejściach, urządzenie Quattro-II wybiera wejście AC-in-1, do którego zazwyczaj podłączany jest agregat prądotwórczy.

Automatyczne i bezprzerwowe przełączanie

W przypadku awarii zasilania lub wyłączenia agregatu prądotwórczego urządzenie Quattro-II uruchamia falownik i przejmuje zasilanie podłączonych urządzeń. Odbywa się to tak szybko, że nie zakłóca pracy komputerów ani innych urządzeń elektronicznych (funkcja zasilania bezprzerwowego lub UPS). Dzięki temu urządzenie Quattro-II świetnie nadaje się jako system zasilania awaryjnego w zastosowaniach przemysłowych i telekomunikacyjnych.

Dwa wyjścia prądu przemiennego

Oprócz zwykłego wyjścia zasilania bezprzerwowego (AC-out-1) dostępne jest wyjście dodatkowe (AC-out-2), które jest odłączane w przypadku pracy na zasilaniu z akumulatora. Przykład: elektryczny podgrzewacz wody, który może działać wyłącznie wtedy, kiedy działa agregat prądotwórczy lub dostępne jest zasilanie nabrzeżne. Istnieje kilka zastosowań dla AC-out-2.

Wprowadź „AC-out-2” w polu wyszukiwania na naszej stronie internetowej i znajdź najnowsze informacje na temat innych zastosowań.

Możliwość pracy w trzech fazach

Można połączyć równolegle do 6 zestawów po trzy jednostki. Trzy jednostki (lub trzy zestawy jednostek połączonych równolegle) mogą być skonfigurowane do wyjścia trójfazowego, aby zapewnić moc inwertera 43 kW / 54 kVA i zdolności ładowania ponad 1260 A (24 V).

PowerControl – maksymalne wykorzystanie ograniczonego prądu z zasilania prądem przemiennym

Urządzenie Quattro-II może zapewnić wysoki prąd ładowania. Oznacza to duże obciążenie sieci prądu przemiennego lub generatora. Dlatego przewidziano możliwość ustawienia maksymalnego natężenia prądu. W takim przypadku urządzenie Quattro-II uwzględnia inne odbiorniki zasilania i do ładowania wykorzystuje jedynie „nadwyżkę” prądu.

- Dla wejścia AC-in-1, do którego zazwyczaj podłączany jest agregat prądotwórczy, można ustawić ustaloną wartość maksymalną, tak aby nigdy nie doszło do przeciążenia agregatu prądotwórczego.

- Ustaloną wartość maksymalną można również ustawić dla wejścia AC-in-2. Jednakże w zastosowaniach mobilnych (statki, pojazdy) zazwyczaj wybierane jest ustawienie zmienne za pomocą panelu Multi Control. W ten sposób maksymalne natężenie prądu można w bardzo prosty sposób dostosować do dostępnego natężenia prądu z zasilania nabrzeżnego.

Quattro-II

Funkcja ta przenosi zasadę PowerControl na inny poziom, gdyż dzięki niej Quattro-II uzupełnia wydajność alternatywnego źródła zasilania. Ponieważ moc szczytowa często jest wymagana jedynie podczas krótkich okresów, Quattro-II zapewnia natychmiastową kompensację niewystarczającej mocy zasilania z sieci prądu przemiennego lub generatora przez zasilanie z akumulatora. Gdy obciążenie spada, dostępna moc jest wykorzystywana do ładowania akumulatora.

Przekaźnik programowalny

Urządzenie Quattro-II jest wyposażone w programowalny przekaźnik. Przekaźnik można zaprogramować na potrzeby różnych zastosowań, np. jako przekaźnik rozrusznika generatora.

Programowane gniazda wejść/wyjść analogowych/cyfrowych (Wejście Aux 1 i Wejście Aux 2, patrz załącznik)

Urządzenie Quattro-II jest wyposażone w 2 gniazda wejść/wyjść analogowych/cyfrowych.

Gniazda te można wykorzystywać do różnych celów. Jednym z możliwych zastosowań jest komunikacja z układem BMS akumulatora litowo-jonowego.

2.3. Ładowarka akumulatorowa

2.3.1. Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Inteligentny 4-etapowy algorytm ładowania: „bulk” – „absorption” – „float” – „storage”

Mikroprocesorowy system adaptacyjnego zarządzania stanem akumulatora można dostosować do różnych typów akumulatorów. Funkcja adaptacji automatycznie dostosowuje proces ładowania do sposobu użytkowania akumulatora.

Właściwa ilość prądu: zmienny czas absorpcji

W przypadku nieznacznego rozładowania akumulatora absorpcja trwa krótko, aby zapobiec przeładowaniu i wytwarzaniu nadmiernej ilości gazu. Po głębokim rozładowaniu czas absorpcji jest automatycznie wydłużany w celu pełnego naładowania akumulatora.

Zapobieganie uszkodzeniom wskutek nadmiernego wydzielania gazu: tryb BatterySafe

Jeżeli w celu szybkiego naładowania akumulatora wybrano wysoki prąd ładowania w połączeniu z wysokim napięciem absorpcji, to dzięki automatycznemu ograniczeniu tempa wzrostu napięcia od chwili osiągnięcia napięcia, przy którym wydziela się gaz, nie dojdzie do uszkodzenia wskutek nadmiernego wydzielania gazu.

Mniej czynności obsługowych i wolniejsze starzenie, gdy akumulator nie jest użytkowany: tryb Składowania

Tryb składowania włącza się w sytuacji, gdy akumulator nie zostanie poddany rozładowaniu przez 24 godziny. W trybie przechowywania napięcie ładowania płynnego (float) jest ograniczone do 2,2 V na ogniwo (13,2 V dla akumulatora 12 V) w celu ograniczenia wydzielania gazu oraz korozji biegunów dodatnich. Raz w tygodniu napięcie zostaje ponownie podniesione do poziomu absorpcji, by „zrównoważyć” akumulator. Funkcja ta zapobiega uwarstwieniu elektrolitu i zasiarczeniu, które są głównymi przyczynami przedwczesnego uszkodzenia akumulatora.

Wykrywanie napięcia akumulatora: prawidłowe napięcie ładowania

Straty napięcia wskutek oporu przewodów można skompensować za pomocą funkcji Voltage Sense (pomiar napięcia), która mierzy napięcie bezpośrednio na szynie prądu stałego lub na zaciskach akumulatora.

Do kompensacji napięcia i temperatury akumulatora

Czujnik temperatury (dostarczany wraz z urządzeniem) ma za zadanie ograniczać napięcie ładowania, kiedy wzrośnie temperatura akumulatora. Jest to szczególnie ważne w przypadku akumulatorów bezobsługowych, które w przeciwnym razie wyschłyby z powodu przeładowania.

Dwa wyjścia prądu stałego do ładowania dwóch akumulatorów

Główny zacisk prądu stałego może dostarczać pełny prąd wyjściowy. Drugie wyjście, przeznaczone do ładowania akumulatora rozruchowego, jest ograniczone do 4 A i ma nieco niższe napięcie wyjściowe (Jedynie modele 12 V i 24 V).

2.3.2. Victron Bateria litowa 12.8 V i 25.6 V Smart

W przypadku zastosowania akumulatorów Victron Lithium Smart należy użyć VE.Bus BMS V2 lub Lynx Smart BMS.

2.3.3. Inne akumulatory litowe

Jeśli używane są inne baterie litowe, skorzystaj z tego linku, aby uzyskać listę kompatybilnych typów baterii oraz dowiedzieć się, jak je zainstalować i skonfigurować: https://www.victronenergy.com/live/battery_compatibility:start.

2.3.4. Więcej o akumulatorach i ich ładowaniu

Dalsze informacje o akumulatorach i ich ładowaniu można znaleźć w naszej książce „Energy Unlimited”. Jest ona dostępna za darmo na naszej witrynie internetowej. Książkę można pobrać z naszej witryny internetowej https://www.victronenergy.com/upload/documents/Book-Energy-Unlimited-EN.pdf, lub zamówić w wersji papierowej na stronie: https://www.victronenergy.pl/orderbook

Aby uzyskać więcej informacji o ładowaniu adaptacyjnym, należy zapoznać się z dokumentacją techniczną: Ładowanie adaptacyjne – jak to działa..