17. GX – automatyczne uruchamianie/zatrzymywanie generatora
17.1. Wprowadzenie do automatycznego uruchamiania/zatrzymywania generatora
Wewnętrzny przekaźnik w urządzeniu GX (np. VGX) może służyć do automatycznego uruchamiania i zatrzymywania generatora. Ten przekaźnik - lub przełącznik - może się uruchomić w wyniku spełnienia szeregu warunków zdefiniowanych przez użytkownika. W tym rozdziale określamy dostępne warunki, i wyjaśniamy działania wymagane do skonfigurowania tej przydatnej funkcji.
Więcej ogólnych informacji na temat używania generatora w połączeniu z Victron podano w rozdziale Często zadawane pytania na temat generatora MultiPlus.
17.2. Okablowanie
W pierwszej kolejności podłącz przekaźnik do agregatu prądotwórczego. Przekaźnik znajduje się z tyłu VGX - a oznaczony jest jako Przekaźnik. Jeśli używasz Venus GX, obydwa przekaźniki widoczne są na dole urządzenia - tylko Przekaźnik 1 może być używany do funkcji automatycznego uruchamiania/zatrzymywania generatora.
Aby generator mógł dalej działać, a także by umożliwić jego automatyczne zatrzymanie po spełnieniu warunków automatycznego zatrzymania okablowanie pomiędzy VGX a generatorem musi być „stałe”.
Oprócz sterowania przekaźnikiem wewnętrznym, funkcję automatycznego uruchamiania/zatrzymywania można także włączyć, aby bezpośrednio sterować obsługiwanymi generatorami Fischer Panda. Więcej informacji na temat podłączania generatorów Fischer Panda podano w rozdziale Obsługa generatora Fischer Panda niniejszej instrukcji.
Istnieje wiele odmian okablowania po stronie generatora, a kwestię konfiguracji zdalnego uruchamiania przewodowego opisano również w instrukcji obsługi generatora.
17.3. Włączenie funkcji start/stop
Przejdź do: Ustawienia → Przekaźnik i ustaw opcje funkcji na Start/Stop generatora
Przekaźnik
Po włączeniu tej funkcji wszystkie ustawienia dotyczące funkcji automatycznego uruchamiania/zatrzymywania generatora znajdą się w menu głównym w sekcji: Ustawienia → Uruchomienie/zatrzymanie generatora.
Generatory Fischer Panda
Włącz funkcję „AutoStart” w panelu sterowania generatora Fischer Panda.
Przejdź do strony Fischer Panda Genset i ustaw Tryb na „Auto start/stop”.
Po ustawieniu Trybu wszystkie ustawienia staną się dostępne w pozycji menu Auto start/stop u dołu strony.
17.4. Menu uruchomienia/zatrzymania generatora
Przejdź do Ustawienia → Uruchomienie/zatrzymanie generatora:
To jest ogólna strona przeglądu funkcji uruchamiania/zatrzymywania generatora. Na tej stronie można monitorować stan generatora, przeglądać stan błędów i historię z ostatnich 7 dni oraz dokonywać niezbędnych ustawień.
Chcąc uzyskać dostęp do strony przeglądu, przejdź do Ustawienia → Start/stop generatora.
Poszczególne pozycje menu mają następujące funkcje:
Stan: Wyświetla aktualny stan generatora.
Możliwe komunikaty o stanie:
Zatrzymany, Rozgrzewanie, Uruchomiony ręcznie, Praca zależnie od stanu, Schładzanie, Zatrzymanie
Błąd: Opis błędu.
Czas pracy: Czas pracy generatora od chwili ostatniego uruchomienia.
Całkowity czas pracy: Skumulowany czas pracy generatora od chwili pierwszego uruchomienia. Wpływ na to ma także ustawienie Całkowity czas pracy generatora (w godzinach) w menu Czas pracy i interwały serwisowe.
Czas do przeglądu: Wyświetla czas pozostały do następnego przeglądu serwisowego zdefiniowanego Menu czasu pracy i interwałów serwisowych.
Funkcja automatycznego uruchomienia: Włącza funkcję automatycznego uruchamiania/zatrzymywania generatora w oparciu o zdefiniowane warunki ustawione w menu Warunki.
Uruchomienie ręczne: Szczegóły podano w rozdziale Funkcja ręcznego uruchamiania.
Dzienny czas pracy: Historia czasu pracy w ciągu ostatnich 7 dni.
Ustawienia: To jest brama do wszystkich innych funkcji.
17.5. Menu ustawień:
W menu Start/Stop generatora przewiń w dół i naciśnij spację w Ustawieniach, co spowoduje wyświetlenie menu Ustawienia.
Warunki: W menu Warunki określa się warunki, w których generator powinien się automatycznie uruchomić i wyłączyć. Szczegółowe informacje podano w rozdziale Warunki: Parametry definiowane przez użytkownika, których spełnienie powoduje automatyczne uruchomienie/zatrzymanie generatora.
Minimalny czas pracy: Tutaj można ustawić minimalny czas pracy generatora. Dobrą praktyką jest to, by po uruchomieniu generatora umożliwić mu osiągnięcie temperatury roboczej. W przypadku ręcznego uruchomienia to ustawienie jest ignorowane.
Czas rozgrzewania i czas schładzania: Umożliwia ustawienie konfigurowalnego czasu rozgrzewania lub schładzania generatora poprzez sterowanie przekaźnikiem, gdy przekaźnik wejściowy prądu przemiennego jest otwarty, a falownik/ładowarka nie jest do niego podłączona. Szczegółowe informacje podano w rozdziale Menu rozgrzewania i schładzania. Należy pamiętać, że ta funkcja wymaga aktualizacji oprogramowania sprzętowego falownika/ładowarki VE.Bus do wersji 502 lub nowszej.
Wykryj generator na wejściu AC: Włączenie tej funkcji wywołuje alarm na urządzeniu GX, a także wyśle alarmową wiadomość e-mail z portalu VRM:
zawsze, gdy na zacisku wejściowym AC falownika/ładowarki nie zostanie wykryte zasilanie. Ta funkcja zwróci uwagę na szeroką gamę problemów, np. brak paliwa lub usterkę mechaniczną lub elektryczną generatora. Ta funkcja nie jest dostępna dla Multi/Quattro podłączonego do VE.Can.
Wymaga włączenia automatycznego monitorowania alarmów w VRM, co jest ustawieniem domyślnym.
Alarm, gdy generator nie znajduje się w trybie automatycznego uruchomienia: Szczegółowe informacje podano w części Alarm, gdy generator nie znajduje się w trybie autostartu.
Okres ciszy: Patrz część Okres ciszy w rozdziale Warunki.
Czas pracy i obsługa serwisowa: Szczegółowe informacje podano w części Menu czasu pracy i interwałów serwisowych.
17.5.1. Alarm, gdy funkcja automatycznego uruchomienia jest wyłączona
Po włączeniu tej opcji alarm uruchomi się, gdy funkcja autostartu będzie wyłączona przez ponad 10 minut. Jest to szczególnie przydatne, gdy właśnie dokonano przeglądu serwisowego generatora, a serwisant zapomniał przełączyć generator z powrotem w tryb autostartu.
Zadaniem tej funkcji jest wygenerowanie ostrzeżenia w przypadku zapomnienia o konieczności ponownego włączenia funkcji automatycznego rozruchu, na przykład po serwisowaniu agregatu prądotwórczego. W przypadku agregatów prądotwórczych podłączonych cyfrowo, takich jak DSE, ComAp i Fischer Panda, obejmuje to sprawdzenie, czy na panelu agregatu włączono opcję Zdalne uruchamianie. Oto te dwa alarmy:
Gdy w urządzeniu GX funkcja automatycznego uruchamiania/zatrzymywania jest wyłączona, włącza się alarm „GX Auto start/stop jest wyłączony”.
Gdy zdalne uruchomienie nie jest dozwolone przez panel agregatu prądotwórczego, tj. w DSE, ComAp lub Fischer Panda – zwykle dzieje się to podczas serwisowania agregatu prądotwórczego – włącza się alarm „Zdalny start jest wyłączony w agregacie”.
17.5.2. Menu czasu pracy i interwałów serwisowych
Każdy generator musi być serwisowany w określonych odstępach czasu. Zalecana częstotliwość konserwacji agregatu zależy w szczególności od jego użytkowania i czasu pracy. Ten przedział czasowy można ustawić za pomocą tego menu, które następnie uruchamia licznik generujący ostrzeżenie wskazujące niezbędny serwis po upływie wskazanego czasu.
Szczegółowy opis pozycji menu:
Zresetuj liczniki dziennego czasu pracy: Resetuje 7-dniową historię czasu pracy.
Całkowity czas pracy generatora (godziny): Zresetuj lub zmień łączną liczbę godzin pracy, aby dostosować do wskazań generatora. Ma to również wpływ na wyświetlanie „Całkowitego czasu pracy” w przeglądzie uruchamiania/zatrzymywania generatora.
Częstotliwość serwisowania generatora (godziny): Ustaw częstotliwość serwisowania generatora (w godzinach). Szczegółowe instrukcje podano w instrukcji obsługi generatora.
Zresetuj licznik serwisowy: Resetuje licznik serwisowy. Użyj tej opcji po zakończeniu serwisowania generatora, aby umożliwić ponowne uruchomienie licznika „Czas do serwisowania”.
17.5.3. Menu rozgrzewania i schładzania
W menu rozgrzewania i schładzania dostępne są funkcje umożliwiające ustawienie konfigurowalnego czasu nagrzewania lub schładzania generatora poprzez sterowanie przekaźnikiem, gdy przekaźnik wejściowy AC jest otwarty, a falownik/ładowarka nie jest do niego podłączona.
Tego samego menu używa się również w przypadku agregatów prądotwórczych podłączonych cyfrowo (np. poprzez Modbus), w których nie jest wykorzystywany przekaźnik GX.
Należy pamiętać, że ta funkcja wymaga aktualizacji oprogramowania sprzętowego falownika/ładowarki VE.Bus do wersji 502 lub nowszej.
Czas rozgrzewania:
Czas schładzania:
Czas zatrzymania generatora:
|
17.6. Warunki: Parametry definiowane przez użytkownika, których spełnienie powoduje automatyczne uruchomienie/zatrzymanie generatora
Chcąc dotrzeć do Warunków z menu głównego przejdź do: Ustawienia → Uruchomienie/zatrzymanie generatora → Ustawienia → Warunki
W razie utraty łączności: W przypadku zerwania łączności pomiędzy VGX i VE. Inwerter/ładowarka magistralna; ustawiono parametry zależne od tych informacji - wybierz jedno z poniższych działań:
Zatrzymaj generator: Jeśli generator pracuje, zostanie zatrzymany (domyślnie).
Uruchom generator: Jeśli generator nie pracuje, zostanie uruchomiony.
Nie przerywaj pracy: Jeśli w chwili utraty danych generator był uruchomiony, to ustawienie sprawi, że nadal będzie pracował.
Zatrzymaj generator, gdy dostępne jest zasilanie na wejściu AC: Ta opcja jest idealna do systemów rezerwowych, w których Quattro ma główne zasilanie podłączone do zacisku AC-in 1 lub AC-in 2, a generator podłączony jest do drugiego zacisku AC-in. Jeśli ta opcja jest włączona, agregat prądotwórczy nie zatrzyma się do czasu przywrócenia napięcia sieciowego po awarii sieci. Ta funkcja nie jest dostępna dla urządzeń Quattro podłączonego do VE.Can.
Użytkownik może zdefiniować następujące parametry w celu spowodowania automatycznego uruchomienia/zatrzymania generatora:
(*Zmierzona tutaj wartość jest całkowitym poborem prądu przemiennego przez system.)
Parametry warunku mają priorytet w kolejności wskazanej powyżej. W chwili spełnienia kilku warunków jednocześnie, tylko warunek o najwyższym priorytecie zostanie wyświetlony jako aktywny. Wszystkie zaznaczone warunki poddawane są ocenie - nawet jeśli generator już działa. Gdy aktywny warunek zostanie spełniony, niespełniony parametr w warunku o niższym priorytecie sprawi, że generator będzie nadal działał.
17.6.1. Zatrzymaj generator, gdy dostępne jest zasilanie na wejściu AC
Ta opcja jest idealna do systemów rezerwowych, w których Quattro ma jedno wejście prądu przemiennego podłączone do głównego źródła zasilania, a drugie wejście prądu przemiennego podłączone do generatora. Jeżeli opcja jest włączona i zdefiniowano wejście AC, do którego podłączona jest sieć, generator zatrzyma się, gdy tylko sieć będzie ponownie dostępna po jej awarii. W takim przypadku generator zostaje najpierw odłączony. Następnie, przed jego wyłączeniem, generator nadal pracuje przez skonfigurowany czas schładzania. Generator otrzymuje dodatkowe 15 sekund na zakończenie tego procesu.
Wyłączony: Zatrzymaj generator, gdy dostępne wejściu AC jest aktualnie wyłączone
Wejście AC 1: Zasilanie sieciowe jest podłączone do wejścia AC 1
Wejście AC 2: Zasilanie sieciowe jest podłączone do wejścia AC 2
17.6.2. Przekaźniki uruchamiane przez SoC akumulatora
|
17.6.3. Przekaźniki uruchamiane przez Prąd akumulatora
|
17.6.4. Przekaźniki uruchamiane przez Napięcie akumulatora
Użyj wartości napięcia akumulatora do uruchomienia/zatrzymania: Włącz lub wyłącz tę funkcję.
Uruchom, gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej: Gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej wprowadzonej wartości, przekaźnik uruchomi generator.
Wartość początkowa w okresie ciszy: Jeśli zdefiniowano Okres ciszy, wprowadź niższą (bardziej krytyczną) wartość, dzięki czemu generator uruchomi się automatycznie tylko wtedy, gdy będzie to absolutnie konieczne.
Zatrzymaj w chwili spełnienia warunku dla: Ta funkcja powoduje opóźnienie przed zatrzymaniem generatora po osiągnięciu wartości „stop”. Ma to na celu zapewnienie stabilnego wzrostu napięcia.
17.6.5. Przekaźniki uruchamiane przez obciążenie AC
Wyzwalacze obciążenia AC działają podobnie do innych wyzwalaczy, ale tę funkcję można udoskonalić za pomocą ustawienia Pomiaru. Ustawienie Pomiar jest dostępne w oprogramowaniu sprzętowym w wersji 2.0 i nowszych, i ma trzy możliwe wartości:
|
17.6.6. Przekaźniki uruchamiane przez wysoką temperaturę falownika
|
17.6.7. Przekaźniki uruchamiane przez przeciążenie falownika
|
17.6.8. Automatyczne okresowe „Uruchomienie testowe”
Ta funkcja umożliwia automatyczne uruchamianie generatora, okresowo, w ramach „uruchomienia testowego”.
Interwał uruchomienia testowego: Ustaw odstęp między uruchomieniami testowymi.
Pomiń uruchomienie testowe, jeśli pracował przez: Test zostanie pominięty, jeśli w okresie między uruchomieniami testowymi generator pracował co najmniej tak długo, jak podczas „uruchomienia testowego”.
Data początkowa interwału testu: Licznik interwałów między „uruchomieniami testowymi” liczony jest od wprowadzonej tutaj daty. Aż do określonej tutaj daty nie zostaną przeprowadzone żadne uruchomienia testowe.
Czas rozpoczęcia: Pora dnia, w której rozpocznie się „uruchomienie testowe” generatora.
Czas trwania testu: Czas trwania testu.
Uruchom do chwili pełnego naładowania akumulatora: Włączenie tej funkcji spowoduje, że „uruchomienie testowe” będzie kontynuowane do chwili pełnego naładowania akumulatora, a nie przez określony czas.
17.6.9. Funkcja ręcznego uruchamiania
Chcąc uruchomić generator zdalnie użyj funkcji Uruchamiania ręcznego. Możesz także nacisnąć Start, gdy generator już działa - dzięki temu generator nie zatrzyma się automatycznie w chwili spełnienia warunku, który spowodował jego uruchomienie. Innymi słowy, funkcja Uruchamiania ręcznego zastąpi parametry automatycznego zatrzymania.
Istnieją dwa sposoby ręcznego uruchomienia generatora:
Korzystając z menu Rozruch ręczny: Przejdź do Start/stop generatora → Rozruch ręczny; a następnie przełącz grafikę, aby uruchomić generator.
Korzystanie z grafiki „Strona główna” GX generatora: Naciśnij lewy górny przycisk na VGX, lub Venus GX Konsoli Zdalnej i otwórz stronę generatora. Następnie naciśnij środkowy przycisk. Najpierw musisz wybrać sposób zatrzymania generatora - ręcznie lub wprowadzając czas pracy. Po dokonaniu wyboru rozpocznie się pięciosekundowe odliczanie, podczas którego możesz przerwać uruchamianie ręczne, naciskając środkowy przycisk.
OSTRZEŻENIE: Jeżeli generator zostanie uruchomiony ręcznie (zdalnie) bez użycia wyłącznika czasowego, będzie działał do momentu ręcznego przełączenia przycisku „Off”.
Programatora czasowego zatrzymania można użyć w obydwu metodach ręcznego zdalnego uruchamiania generatora, a jego użycie gwarantuje, że generator zatrzyma się automatycznie, co eliminuje zagrożenie przypadkowego zapomnienia o ustawieniach.
Należy pamiętać, że ręczne zatrzymanie generatora może zadziałać tylko wtedy, gdy nie jest aktywny żaden niespełniony warunek „pracy”. Jeśli chcesz wymusić zatrzymanie generatora, musisz najpierw wyłączyć funkcję, która podtrzymuje jego działanie lub wyłączyć funkcję uruchamiania/zatrzymywania generatora.
17.6.10. Okres ciszy
Okres ciszy pozwala zdefiniować okres, w którym wyeliminuje się uciążliwy hałas pracującego generatora; oraz ustawić różne wartości dla warunków, które spowodowałyby automatyczne uruchomienie w tym okresie, dzięki czemu generator uruchomi się w tym czasie tylko wtedy, gdy będzie to absolutnie konieczne.
Z menu głównego przejdź do Ustawienia → Start/stop generatora → Ustawienia; a następnie włącz funkcję Okres ciszy. W polach wyświetlanych poniżej zdefiniuj czas rozpoczęcia i zakończenia Okresu ciszy.
Okres ciszy (po włączeniu) stanie się warunkiem stałym, jeśli zdefiniowany czas „uruchomienia” i „zatrzymania” jest taki sam.
Korzystanie z Okresu ciszy jako narzędzia do zdefiniowania dwóch zestawów preferencji użytkownika
Funkcji Okres ciszy można również użyć do zdefiniowania, w jaki sposób system ma reagować na różne okoliczności - na przykład:
Wczesny poranek/niski SoC: Rano SoC akumulatora jest często najniższy. Połącz to z pochmurną pogodą lub panelami o nachyleniu zachodnim, które zwykle radzą sobie lepiej po południu, i masz sytuację, w której generator może automatycznie uruchomić się rano, w wyniku niskiego poziomu naładowania akumulatora - ale później, gdy dzień się rozjaśnia, energia słoneczna jest marnowana, ponieważ generator wykonał już pracę. Ustawienie funkcji Okres ciszy godzin w taki sposób, że pokrywa się z tym okresem, oraz ustawienie niższych warunków automatycznego uruchomienia pomoże uniknąć zbędnych uruchomień automatycznych generatora.
Domek letniskowy: W domach letniskowych/wakacyjnych, w czasie, gdy się z nich korzysta, pobór energii bywa znacznie większy, niż w pozostałym okresie. Za pomocą funkcji Okres ciszy można ustawić znacznie niższe parametry autostartu, gdy dom jest używany, niż gdy jest pusty. W okresie korzystania z domku letniskowego Okres ciszy należy ustawić jako warunek stały (patrz wyżej); natomiast funkcję Okres ciszy można wyłączyć, gdy domek pozostaje pusty.
17.7. Rozwiązywanie problemów
Fischer Panda: Generator się nie uruchamia, a pojawia się błąd „Zdalne sterowanie przełącznikiem wyłączone”.
Włącz funkcję „AutoStart” w panelu sterowania Fischer Panda.
Fischer Panda: Funkcja automatycznego uruchamiania/zatrzymywania przestała działać po wystąpieniu błędu
Sprawdź, czy problem został rozwiązany, a następnie usuń błąd, co spowoduje wznowienie działania funkcji automatycznego uruchamiania/zatrzymywania.