3. Montaż
3.1. Przegląd połączeń Venus GX
3.2. Opcje montażu i akcesoria
Dostępne są następujące opcje montażu i akcesoria:
3.3. Zasilanie Venus GX
Urządzenie jest zasilane za pomocą złącza Power in V+. Akceptuje ono napięcie od 8 do 70 VDC. Żadne inne złącze (np. sieciowe) nie zapewni zasilania urządzenia. Wchodzący w skład kompletu kabel zasilający DC wyposażony jest we wbudowany bezpiecznik 3,15 A.
W sytuacji, gdy VGX użyty jest w instalacji z VE.Bus BMS, Power in V+ w VGX należy podłączyć do zacisku oznaczonego jako 'Load disconnect' na VE.Bus BMS. Obydwa minusowe przewody podłącz do minusowego bieguna wspólnego akumulatora.
Uwaga na temat zasilania z gniazda wyjściowego AC inwertera VE.Bus, urządzenia Multi lub Quattro:
W przypadku zasilania VGX z zasilacza sieciowego podłączonego do gniazda wyjściowego AC dowolnego produktu VE.Bus (inwertera, urządzenia Multi lub Quattro), po wyłączeniu zasilania produktów VE.Bus z dowolnego powodu (po wystąpieniu błędu działania lub podczas rozruchu awaryjnego) wystąpi blokada. Urządzenia VE.Bus nie uruchomią się, dopóki VGX nie ma zasilania …lecz VGX nie uruchomi się, dopóki nie będzie zasilania. Te blokadę można obejść, odłączając na chwilę przewód VGX VE.Bus, po czym urządzenia VE.Bus niezwłocznie zaczną się uruchamiać.
Można też zmodyfikować okablowanie RJ45. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w rozdziale Często zadawane pytania P20 .
Należy pamiętać, że zarówno z powyższą modyfikacją, jak i bez niej, zasilanie urządzeń monitorujących z wyjścia AC falownika/ładowarki (oczywiście) ma tę wadę, że całe monitorowanie zostaje wyłączone w chwili pojawienia się usterki powodującej wyłączenie falownika/ładowarki. Mogą to być przeciążenie falownika, wysoka temperatura lub niskie napięcie akumulatora. Dlatego zaleca się zasilanie urządzenia GX z akumulatora.
Izolacja
Wobec faktu, że urządzenie VGX podłączone jest do wielu różnych produktów, należy zadbać o odpowiednią izolację zapobiegającą powstawaniu pętli uziemienia. W 99 % instalacji nie będzie to stanowiło problemu.
Gniazda VE.Bus są izolowane
Gniazda VE.Direct są izolowane
Gniazda VE.Can są izolowane
Gniazda BMS-Can nie są izolowane
Gniazda USB nie są izolowane. Podłączenie klucza sprzętowego WiFi lub GPS nie spowoduje problemu, ponieważ nie są one podłączone do innego źródła zasilania. Mimo że po zamontowaniu oddzielnie zasilanego koncentratora USB wystąpi pętla uziemienia, podczas szeroko zakrojonych testów nie stwierdziliśmy, aby powodowało to jakiekolwiek problemy.
Gniazdo Ethernet jest izolowane, z wyjątkiem ekranu: w sieci Ethernet należy stosować nieekranowane kable UTP.
Zwiększenie ilości gniazd USB za pomocą koncentratora USB z własnym zasilaniem
Chociaż ilość gniazd USB można zwiększyć za pomocą koncentratora, istnieje limit mocy, jaką może zapewnić wyjściowe gniazdo USB. Zwiększając ilość gniazd USB zalecamy korzystanie z zasilanych koncentratorów USB. Należy używać koncentratorów USB dobrej jakości, dzięki czemu zminimalizuje się ryzyko wystąpienia problemów. W ofercie firmy Victron znajduje się również adapter VE.Direct na USB, którego można użyć do zwiększenia liczby urządzeń VE.Direct podłączanych do instalacji; w tym dokumencie podano informacje na temat limitu liczby urządzeń, które można podłączyć do różnych urządzeń GX.
3.4. Połączenia przekaźników
Venus GX Wyposażony jest w funkcję bezpotencjałowego przekaźnika Rozwiernego (NO) i Zwiernego (NC). Funkcję przekaźników można ustawić w menu GX, Ustawienia → Przekaźnik → Funkcja.
Przekaźnik 1 ma szczególne znaczenie, ponieważ oprócz ręcznego i zależnego od temperatury wyzwalania (dotyczy również przekaźnika 2), może być również używany jako przekaźnik alarmowy, przekaźnik włączania/wyłączania generatora lub przekaźnik pompy zbiornika.
Jeśli funkcja przekaźnika jest skonfigurowana jako przekaźnik alarmowy, korzystając z dodatkowego menu można odwrócić polaryzację przekaźnika. Ustawienie domyślne to Przekaźnik rozwierny. Należy pamiętać, że zmiana polaryzacji na Zwierny spowoduje nieco większy pobór prądu przez urządzenie GX.