6. Łączność z internetem
Połączenie Ekrano GX z internetem zapewnia możliwość skorzystania ze wszystkich zalet portalu VRM. EGX wysyła dane ze wszystkich podłączonych produktów do portalu VRM, skąd można monitorować zużycie energii, przeglądać aktualny stan podłączonych produktów, konfigurować alarmy e-mailowe i pobierać dane w formatach CSV i Excel.
Chcąc monitorować te dane na smartfonie lub tablecie, pobierz aplikację VRM na iOS lub Androida.
Oprócz zdalnego monitorowania, aktywne połączenie internetowe pozwala EGX regularne sprawdzać dostępność nowych wersji oprogramowania sprzętowego, które (w zależności od ustawień) będą automatycznie pobierane i instalowane.
Istnieje kilka sposobów połączenia EGX z internetem:
Poprowadź kabel sieciowy pomiędzy routerem a portem Ethernet LAN EGX
Połącz z routerem bezprzewodowo za pomocą WiFi
Za pośrednictwem sieci komórkowej korzystając z GX LTE 4G - modemu komórkowego USB lub z routera 3G lub 4G
Tethering przez USB przez telefon komórkowy
W tym filmie wyjaśniono sposoby połączenia przez LAN, WiFi i GX GSM (dotyczy również GX LTE 4G):
6.1. Port Ethernet-LAN
Po połączeniu kablem Ethernet routera i EGX, na stronie Ustawienia → Ethernet Twojego EGX pojawi się potwierdzenie połączenia.
Ostrzeżenie
Dokonując połączenie kablem Ethernet należy zachować szczególną ostrożność, aby nie pomylić portu Ethernet urządzenia GX z portami VE.Bus lub VE.Can/BMS-Can!
6.2. WiFi
Ekrano GX zawiera wbudowany układ łączności WiFi. Korzystając z WiFi, można łączyć się z sieciami zabezpieczonymi WEP, WPA i WPA2. Istnieje również możliwość podłączenia obsługiwanego zewnętrznego klucza USB WiFi (np. w celu zwiększenia zasięgu sieci bezprzewodowej poza obręb szafki).
Istnieje kilka obsługiwanych kluczy USB WiFi. Dwa z nich są również dostępne w ofercie firmy Victron Energy:
Nr katalogowy BPP900100200 - Prosty moduł CCGX WiFi (Nano USB), mały, niedrogi.
Nr katalogowy BPP900200300 - Asus USB-N14, nieco wyższy koszt i także lepszy odbiór w porównaniu z Nano USB. Obsługiwane od wersji oprogramowania 2.23.
Nr katalogowy BPP900200400 - moduł WiFi dalekiego zasięgu (Netgear AC1200) - wyższy koszt i jednocześnie lepszy odbiór w porównaniu Nano USB. Bezprzewodowe AC, bezprzewodowe G i bezprzewodowe N; 2,4 GHz i 5 GHz.
Moduły WiFi, które nie są już dostępne, ale nadal są obsługiwane:
Nr katalogowy BPP900200100 - Startech USB300WN2X2D
Nr katalogowy BPP900100100 - Zyxel NWD2105
Nr katalogowy BPP900200200 - Gembird WNP-UA-002, nieco wyższa cena, lecz również lepszy odbiór.
Nr katalogowy BPP900200400 - Netgear A6210-100PES.
Chociaż inne klucze sprzętowe WiFi mogą działać, nie zostały przetestowane i nie zapewniamy dla nich wsparcia.
W menu WiFi widoczne są dostępne sieci. Po wybraniu sieci, celem połączenia się z siecią można wpisać hasło (jeśli hasło nie jest jeszcze zapisane). Konfiguracja poprzez WPS (WiFi Protected Setup) nie jest obsługiwana.
W przypadku znalezienia przez EGX kilku sieci WiFi, do których hasło jest znane, automatycznie wybierana jest sieć o najsilniejszym sygnale. Gdy sygnał podłączonej sieci stanie się zbyt słaby, nastąpi automatyczne przełączenie do sieci o silniejszym sygnale - jeśli hasło do tej sieci jest znane.
Uwaga
WiFi jest z natury mniej niezawodnym połączeniem niż przewodowy kabel Ethernet. Jeśli to możliwe, zawsze należy preferować łączenie się przez sieć Ethernet. Siła sygnału powinna zawsze wynosić co najmniej 50 %.
6.3. GX LTE 4G
GX LTE 4G to modem komórkowy dla naszej gamy produktów monitorujących GX, zapewniający mobilne połączenie internetowe dla systemu oraz połączenie z portalem VRM. Działa w sieciach 2G, 3G i 4G.
6.4. Sieć mobilna (komórkowa) wykorzystująca router 3G lub 4G
Uwaga
GX LTE 4G zapewnia jedynie połączenie internetowe dla urządzenia GX. Udostępnianie internetu laptopom, telefonom i innym urządzeniom nie jest możliwe.
W przypadku instalacji, w których więcej urządzeń wymaga dostępu do internetu, jak to często ma miejsce na jachcie lub w kamperze, lub gdy potrzebne jest niezawodne rozwiązanie w zakresie przełączania awaryjnego/tworzenia kopii zapasowych, należy zamiast tego rozważyć zainstalowanie routera mobilnego z tą funkcją.
Router mobilny może udostępniać dane komórkowe wielu urządzeniom, np. smartfonom, tabletom, laptopom i innym urządzeniom za pośrednictwem portu Ethernet lub WiFi, a w przypadku awarii połączenia Ethernet może przełączyć się na wcześniej skonfigurowane połączenie WiFi i odwrotnie.
Celem połączenia EGX z siecią komórkową (komórkową), np. siecią 3G lub 4G, użyj routera komórkowego. Połącz EGX z tym routerem za pomocą kabla LAN lub sieci WiFi routera.
Sprawdź, czy używasz routera z funkcją konfiguracji bez nadzoru. Nie używaj tanich routerów klasy konsumenckiej przeznaczonych do podróży służbowych lub turystycznych. Koszt droższego, profesjonalnego routera szybko się zwróci, nie mówiąc o oszczędnościach czasu. Przykładami takich profesjonalnych routerów są H685 4G LTE firmy Proroute i seria routerów Industrial 4G firmy Pepwave.
Więcej informacji znajdziesz w tym poście na blogu.
Należy pamiętać, że EGX nie obsługuje kluczy sprzętowych USB 3G/4G innych niż GX GSM i GX LTE 4G dostępnych w firmie Victron.
6.5. Tethering USB przez telefon komórkowy
Jest to przydatna funkcja, jeśli działa, ale nie należy na niej polegać, ponieważ gwarantuje niezawodności. Instrukcje dotyczące tetheringu dla Twojego telefonu i jego konkretnego systemu operacyjnego znajdziesz w internecie. Dotarło do nas, że działa na:
Samsung Galaxy S4
…lecz nie:
iPhone 5s z iOS 8.1.1
6.6. Manualna konfiguracja IP
Prawie żadna instalacja nie będzie wymagała ręcznego wpisywania konfiguracji adresu IP, ponieważ większość systemów obsługuje automatyczną konfigurację IP (DHCP) – i jest to również ustawienie domyślne EGX. Jeśli musisz skonfigurować adres ręcznie, wybierz poniższy szablon:
Pełne szczegóły dotyczące wymagań IP, a także używanych numerów portów można znaleźć w rozdziale Często zadawane pytania VRM - porty i połączenia używane przez EGX.
6.7. Połączenia wielokrotne (przełączanie awaryjne)
Możliwe jest jednoczesne podłączenie EGX do sieci Ethernet, WiFi i LTE (poprzez GX LTE 4G). W takim przypadku urządzenie GX korzysta z sieci Ethernet lub WiFi, gdy jest ona dostępna, i powraca do LTE w przypadku utraty połączenia Ethernet i braku dostępu do sieci WiFi.
Priorytet połączenia używanego przez urządzenie GX opiera się na następującej kolejności:
Ethernet, niezależnie od tego, czy jest połączenie WiFi, czy LTE.
WiFi, gdy nie ma połączenia Ethernet i niezależnie od tego, czy jest połączenie LTE.
LTE w przypadku braku połączenia Ethernet i WiFi.
Ważne
Należy pamiętać, że urządzenie GX nie sprawdza, czy wymienione urządzenia sieciowe mają aktywne połączenie z internetem. Mechanizm ten uwzględnia jedynie aktywne połączenie sieciowe.
6.8. Minimalizacja ruchu internetowego
W sytuacjach, gdy koszt ruchu internetowego jest wysoki, np. podczas korzystania z łączy satelitarnych lub roamingu w sieci GSM/komórkowej, warto zminimalizować ruch internetowy. Oto konieczne działania:
Nie włączaj pomocy zdalnej
Zmniejsz do minimum częstotliwość rejestrowania (Ustawienia → Portal internetowy VRM → Interwał rejestrowania). Należy pamiętać, że zmiany stanu (ładowanie → odwracanie lub ładowanie stałoprądowe → konserwacyjne), a także alarmy powodują wysyłanie dodatkowych komunikatów
Chcąc się dowiedzieć, jakiego pakietu danych potrzebujesz, najlepszym sposobem jest pozostawienie systemu na kilka dni i monitorowanie internetowych liczników RX i TX w routerze 3G lub 4G. Albo jeszcze lepiej, niektóre firmy komórkowe będą zgłaszać dane wykorzystywane za pośrednictwem strony internetowej.
Ilość wykorzystywanych danych jest również bardzo zależna od systemu:
Większa ilość urządzeń podłączonych do EGX będzie generować więcej danych.
Zmiana stanu (na przykład z inwertera na ładowarkę) uruchomi transmisję danych, więc system z bardzo częstymi zmianami stanu będzie również miał tendencję do generowania większej ilości danych. Tak się dzieje szczególnie w przypadku niektórych systemów Hub-1 i Hub-2.
Zalecamy skonfigurowanie planu transmisji danych w taki sposób, aby uniknąć nadmiernych opłat. Ogranicz wykorzystanie danych, lub skorzystaj z planu przedpłaconego.
Jeden z klientów, ponoszący koszty od dwudziestu centów do kilku euro za mb danych, wymyślił sprytne rozwiązanie: Korzystając z VPN, modyfikuje adres IP, aby kierować CAŁY ruch do i z urządzenia GX przez swoją sieć VPN. Korzystanie z zapory sieciowej na serwerze VPN pozwala mu kontrolować ruch według czasu, rodzaju połączenia, miejsca i miejsc docelowych. Chociaż wykracza to poza zakres tego podręcznika, działa i - z pomocą eksperta od Linuksa i sieci - może okazać się przydatne.