10. Monitorowanie inwertera/ładowarki VE.Bus
10.1. Ustawienie ogranicznika prądu wejściowego
W tym rozdziale wyjaśniono konsekwencje włączenia lub wyłączenia kontroli użytkownika nad ustawieniami ogranicznika prądu wejściowego, jak pokazano w powyższym menu (Lista urządzeń → [Twój inwerter/ładowarka].
Limit ustawiony przez użytkownika w Ekrano GX zostanie zastosowany do wszystkich wejść, dla których włączono ustawienie 'Odrzucone zdalnie' w VEConfigure:
Na przykładzie łodzi z dwoma wejściami AC i Quattro, gdzie:
Do wejścia 1 podłączony jest agregat prądotwórczy z możliwością dostarczenia 50 A;
Zasilanie brzegowe jest podłączone do wejścia 2 (dostępna moc zależy od parametrów zasilacza w porcie).
Skonfiguruj system dokładnie tak, jak na powyższym zrzucie ekranu VEConfigure. Wejście 1 ma priorytet nad wejściem 2, dlatego system automatycznie połączy się z agregatem prądotwórczym, gdy tylko zostanie on uruchomiony. Zastosowany zostanie stały limit prądu wejściowego wynoszący 50 A. A gdy agregat prądotwórczy nie jest dostępny, a na wejściu 2 dostępne jest zasilanie sieciowe, Quattro użyje limitu prądu wejściowego skonfigurowanego w EGX.
Kolejne dwa przykłady: (W obu przypadkach, jeśli wyłączysz opcję „Odrzucone zdalnie”, ustawienie bieżącego limitu w EGX nie będzie miało żadnego efektu. A jeśli włączysz opcję „Odrzuć zdalnie” dla obu wejść, limit prądu ustawiony w EGX zostanie zastosowany do obu wejść.)
Minimalne wartości graniczne prądu wejściowego
Gdy w VEConfigure włączona jest funkcja PowerAssist, obowiązuje minimalny limit prądu wejściowego. Rzeczywisty limit jest inny dla każdego modelu. Po ustawieniu prądu wejściowego na wartość poniżej limitu, zostanie on automatycznie ponownie zwiększony do limitu.
Należy pamiętać, że nadal możliwe jest ustawienie ograniczenia prądu wejściowego na 0. Po ustawieniu na 0 system znajdzie się w trybie tranzytowym (ładowarka wyłączona).
Instalacje równoległe i trójfazowe
Skonfigurowany limit prądu wejściowego AC to całkowity limit na fazę.
10.2. Ostrzeżenie o rotacji faz
Prąd przemienny, z generatora lub sieci, podawany do trójfazowego układu inwertera/ładowarki musi mieć prawidłową rotację, zwaną także sekwencją. Jeśli nie ma, inwerter/ładowarki nie przyjmą zasilania prądem przemiennym i pozostaną w trybie inwertera.
W takim przypadku zostanie wyświetlone ostrzeżenie o rotacji faz. Celem rozwiązania tego problemu zmień okablowanie wejścia AC: zamień jedną z faz, co w efekcie zmieni rotację z L3 → L2 → L1 na L1 → L2 → L3. Lub przeprogramuj Multi i zmodyfikuj przypisaną fazę, dopasowując ją do okablowania.
Na samym urządzeniu GX ostrzeżenie pojawi się jako powiadomienie w GUI:
Jest również widoczne w menu:
W portalu VRM jest ono widoczne w widżecie Alarmy i ostrzeżenia VE.Bus na stronie Zaawansowane i pojawi się w Rejestrze alarmów w VRM. Ponadto wysyłany jest e-mail; z wykorzystaniem systemu monitorowania alarmów VRM.
10.3. Alarm utraty połączenia BMS
Alarm ten włącza się, gdy inwerter/ładowarka odbierze dane CVL/CCL lub DCL z zarządzanego akumulatora i wyłączy się w chwili odłączenia akumulatora lub utraty komunikacji z akumulatorem. Alarm zostaje również wygenerowany w chwili zerwania połączenia inwertera/ładowarki z VE.Bus BMS.
Należy pamiętać, że system wyświetli także alarm niskiego napięcia akumulatora. Jednak przyczyną tego alarmu nie jest niskie napięcie akumulatora, ale brak informacji z akumulatora na skutek utraty komunikacji.
Celem wyłączenia alarmu przywróć połączenie z BMS lub uruchom ponownie/wyłącz i ponownie włącz inwerter/ładowarkę. Ponownego uruchomienia można dokonać w menu Zaawansowane urządzenia VE.Bus.
10.4. Monitorowanie awarii sieci elektroenergetycznej
Gdy ta funkcja jest włączona, alarm uruchomi się w sytuacji, gdy system nie zostanie podłączony do wejścia prądu przemiennego skonfigurowanego jako Sieć lub Zasilanie brzegowe przez ponad 5 sekund.
Alarm jest wyświetlany jako powiadomienie w interfejsie GUI oraz jako alarm w portalu VRM. Jest również dostępny na ModbusTCP / MQTT.
Zalecane do stosowania w systemach rezerwowych. Ale także dla jachtów lub pojazdów zasilanych z lądu.
Należy pamiętać, że to ustawienie monitoruje, czy system jest podłączony do sieci/nabrzeża. Monitorowanie generatora jest już dostępne jako element funkcji Start/Stop generatora, a nie jako jego część.
Uwaga
Nie używaj tej funkcji w systemach, które korzystają z ustawień „Ignoruj wejście AC” w naszych inwerterach/ładowarkach: gdy system ignoruje wejście AC, tj. zgodnie z przeznaczeniem działa w trybie wyspowym, mimo że sieć jest dostępna, zgłosi awarię sieci.
10.5. Menu Zaawansowane
Dostęp do menu Zaawansowane można uzyskać wybierając Lista urządzeń → [Multi lub Quattro] → Zaawansowane. Zawiera ono opcje wyrównywania, ponownego wykrywania i ponownego uruchamiania systemu VE.Bus oraz pokazuje stan testu przekaźnika ESS.
Korekcja: Rozpoczyna korekcję. Szczegółowe informacje podano w dokumentacji Multi lub Quattro.
Wykryj ponownie system VE.Bus: Czyści pamięć podręczną Ekrano GX, w której przechowywane są określone dane systemu VE.Bus, aby maksymalnie skrócić czas rozruchu. Użyj tej funkcji, jeśli, przykładowo, VE.Bus BMS był kiedyś częścią systemu i nie jest już używany, lub został zastąpiony przez Lynx Smart BMS. Korzystając z funkcji ponownego wykrywania systemu VE.Bus, inwerter/ładowarka nie wyłącza się przez kilka sekund, jak miałoby to miejsce w przypadku korzystania z systemu ponownego uruchomiania VE.Bus.
Uruchom ponownie system VE.Bus: Uruchamia ponownie inwerter/ładowarkę (podobnie jak jego wyłączenie i ponowne włączenie za pomocą głównego wyłącznika kołyskowego z przodu), jeśli nie udało mu się automatycznie uruchomić ponownie (po 3 próbach), na przykład po (bardzo) dużym przeciążeniu lub trzech przeciążeniach z rzędu. Wykasowane zostają wszystkie trwałe błędy, np. powtarzający się i niemożliwy do naprawienia błąd przeciążenia.
Wejście AC 1 zignorowane: Stan flagi wejścia AC 1
Test przekaźnika ESS: Pokazuje status testu przekaźnika ESS. Ma znaczenie tylko wtedy, gdy jest to system ESS. Szczegółowe informacje podano w odpowiedni na pytanie P9 w Najczęściej zadawanych pytaniach dotyczących instrukcji ESS.
10.6. Monitorowanie stanu alarmowego
Dostęp do strony monitorowania stanu alarmów można uzyskać z Lista urządzeń → [Multi lub Quattro] → Stan alarmu. Wyświetla informacje diagnostyczne dotyczące określonych parametrów, pomagając w rozwiązywaniu problemów i dostarcza dodatkowych informacji na temat błędu VE.Bus 8/11.
10.7. Menu konfiguracji alarmu VE.Bus
Podczas korzystania z systemu VE.Bus można skonfigurować wagę problemów w systemie VE.Bus, które powinny powodować wyświetlenie powiadomienia w Ekrano GX (i wyemitowanie sygnału dźwiękowego).
Chcąc zmienić powiadomienia o alarmach i ostrzeżeniach VE.Bus, wykonaj następujące czynności:
W Konsoli Zdalnej przejdź do opcji Lista urządzeń → [Twój produkt VE.Bus] → Konfiguracja alarmu
Wybierz pomiędzy następującymi ustawieniami powiadomień dla każdego alarmu:
Wyłączony: EGX nigdy nie wyda sygnału dźwiękowego ani nie wyświetli powiadomienia. Takie ustawienie nie jest zalecane.
Tyko alarm (ustawienie domyślne): EGX wyda sygnał dźwiękowy i wyświetli powiadomienie tylko wtedy, gdy system VE.Bus wyłączy się w stanie alarmowym. Ostrzeżenia są ignorowane.
Alarmy i ostrzeżenia: EGX wyda sygnał dźwiękowy i wyświetli powiadomienie o wszystkich wybranych alarmach i ostrzeżeniach.
Przewiń listę w dół i włącz lub wyłącz powiadamianie o błędach VE.Bus.
Po zakończeniu działań, nie zapomnij zmienić poziomu dostępu na Użytkownik, jeśli to konieczne.
10.8. Menu urządzenia
Menu Urządzenia (Lista urządzeń → [Multi lub Quattro] → Urządzenie) oferuje parametry związane z urządzeniem, np. ustawienie niestandardowej nazwy, wersja oprogramowania sprzętowego, numery seryjne (w podmenu) i inne, które można wykorzystać do diagnostyki.
10.9. Priorytet energii słonecznej i wiatrowej
Funkcja priorytetu energii słonecznej i wiatrowej zapewnia wykorzystanie energii słonecznej i wiatrowej do ładowania akumulatora. Jednocześnie energia z lądu jest wykorzystywana wyłącznie w celu zapobiegania zbyt głębokiemu rozładowaniu akumulatora.
Po aktywacji system pozostaje w tym trybie, zwanym Podtrzymaniem, przez siedem dni; jeśli nie ma wystarczającej ilości słońca lub wiatru, nastąpi pełny cykl ładowania, ładując akumulatory do 100 %. Dzięki temu pozostają one w optymalnym stanie i są gotowe do późniejszego użycia.
Po upływie tych siedmiu dni system nie powróci do trybu podtrzymania. Będzie utrzymywać akumulatory w pełni naładowane i, jeśli to możliwe w ciągu dnia, priorytetowo będzie wykorzystywać energię słoneczną w stosunku do energii lądowej, aby zasilać odbiorniki prądu stałego, np. pompy i systemy alarmowe.
Szczegółowe informacje i dane konfiguracyjne podano w instrukcji Priorytet energii słonecznej i wiatrowej.