4. Montaż
Ostrzeżenie
Produkt może być instalowany przez wykwalifikowanego inżyniera elektryka.
Ostrzeżenie
Ten produkt nie nadaje się do bezpośredniego podłączenia do instalacji elektrycznej pojazdu. Powinien on być podłączony do dedykowanego systemu prądu stałego, który obejmuje dedykowany akumulator serwisowy lub domowy, odpowiednie zabezpieczenie i odpowiedni przekrój przewodów prądu stałego. Zalecenia dotyczące pojemności akumulatora, wartości znamionowej bezpiecznika i rozstawu kabli znajdują się w rozdziale ... w niniejszej instrukcji."
4.1. Lokalizacja
Produkt musi zostać zainstalowany w miejscu suchym i dobrze wentylowanym, jak najbliżej akumulatorów. W celu zapewnienia chłodzenia trzeba pozostawić wolną przestrzeń co najmniej 10 cm wokół urządzenia.
Ostrzeżenie
Zbyt wysoka temperatura otoczenia powoduje:
Skrócenie czasu użytkowania.
Zmniejszenie prądu ładowania.
Zredukowanie pojemności szczytowej, lub wyłączenie falownika.
Nigdy nie ustawiać urządzenia bezpośrednio nad akumulatorami.
Istnieje możliwość montażu falownika/ładowarki na ścianie. Urządzenie należy zamontować na litym podłożu, odpowiednim do wagi i wymiarów produktu (np. ścianie betonowej lub murowanej). Na potrzeby montażu z tyłu obudowy znajduje się zaczep i dwa otwory (patrz załącznik G).
Ostrzeżenie
Po instalacji musi być zachowany dostęp do wnętrza produktu.
Aby zminimalizować spadki napięcia w przewodach, należy spróbować zmniejszyć do minimum odległość między urządzeniem a akumulatorem.
Ostrzeżenie
Ze względów bezpieczeństwa produkt należy instalować w miejscu odpornym na wysokie temperatury. W bezpośrednim sąsiedztwie falownika nie mogą się znajdować środki chemiczne, elementy syntetyczne, zasłony, tekstylia, itp.
Ostrzeżenie
Każdy system wymaga metody odłączenia obwodów prądu przemiennego i stałego. Jeżeli urządzeniem zabezpieczającym przed nadmiernym prądem jest wyłącznik automatyczny, będzie on również pełnił funkcję rozłącznika. W przypadku zastosowania bezpieczników, pomiędzy źródłem a bezpiecznikami konieczne będzie zastosowanie oddzielnych odłączników.
Ostrzeżenie
Aby zmniejszyć ryzyko pożaru, nie należy podłączać urządzenia do centrum zasilania prądem przemiennym (panel wyłączników), w którym podłączone są wieloprzewodowe obwody odgałęzione.
Ostrzeżenie
UWAGA – Aby zmniejszyć ryzyko obrażeń, należy ładować wyłącznie akumulatory kwasowo-ołowiowe lub typu LIFEPO4. Inne rodzaje akumulatorów mogą wybuchnąć powodując obrażenia ciała i szkody. Nie wolno próbować ładować akumulatorów jednorazowego użytku.
Ostrzeżenie
Użycie przystawki niezalecanej lub sprzedawanej przez producenta jednostki morskiej może spowodować ryzyko pożaru, porażenia prądem lub obrażeń ciała.
Ostrzeżenie
OSTRZEŻENIE – RYZYKO WYSTĄPIENIA GAZÓW WYBUCHOWYCH) PRACA W POBLIŻU AKUMULATORA KWASOWO-OŁOWIOWEGO JEST NIEBEZPIECZNA. PODCZAS NORMALNEJ PRACY BATERIE WYTWARZAJĄ GAZY WYBUCHOWE. Z TEGO POWODU NIEZWYKLE WAŻNE JEST, ABY ZA KAŻDYM RAZEM PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO SERWISOWANIA URZĄDZENIA W POBLIŻU AKUMULATORA, PRZECZYTAĆ NINIEJSZĄ INSTRUKCJĘ I POSTĘPOWAĆ DOKŁADNIE WEDŁUG WSKAZÓWEK.
OSOBISTE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Ktoś powinien być w zasięgu Twojego głosu lub na tyle blisko, aby przyjść Ci z pomocą, gdy pracujesz w pobliżu akumulatora kwasowo-ołowiowego
Należy mieć w pobliżu dużo świeżej wody i mydła na wypadek kontaktu kwasu akumulatorowego ze skórą, ubraniem lub oczami.
Należy stosować pełną ochronę oczu i ochronę odzieży. Należy unikać dotykania oczu podczas pracy w pobliżu akumulatora.
W przypadku kontaktu kwasu akumulatorowego ze skórą lub ubraniem, natychmiast umyć wodą z mydłem. Jeśli kwas dostanie się do oka, natychmiast zalać oko bieżącą zimną wodą przez co najmniej 10 minut i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
NIGDY nie pal ani nie dopuszczaj do powstania iskry lub płomienia w pobliżu akumulatora lub silnika.
Zachowaj szczególną ostrożność, aby zmniejszyć ryzyko upuszczenia metalowego narzędzia na akumulator. Może to spowodować iskrzenie lub zwarcie akumulatora lub innej części elektrycznej, co może spowodować wybuch.
Podczas pracy z akumulatorem kwasowo-ołowiowym należy zdjąć osobiste metalowe elementy, takie jak pierścionki, bransoletki, naszyjniki i zegarki. Akumulator kwasowo-ołowiowy może wytworzyć prąd zwarciowy wystarczająco duży, aby przyspawać pierścień lub podobne elementy do metalu, powodując poważne oparzenia.
NIGDY nie ładuj zamarzniętego akumulatora.
Jeśli konieczne jest wyjęcie akumulatora ze zbiornika, zawsze najpierw należy wyjąć z niego uziemiony zacisk. Upewnij się, że wszystkie akcesoria w zbiornikach są wyłączone, aby nie spowodować łuku.
Upewnij się, że obszar wokół akumulatora jest dobrze wentylowany. Oczyść zaciski akumulatora. Uważaj, aby korozja nie miała kontaktu z oczami. Zapoznaj się ze wszystkimi środkami ostrożności producenta akumulatora, takimi jak zdejmowanie lub nie zdejmowanie pokryw ogniw podczas ładowania oraz zalecanymi szybkościami ładowania.
Oczyść zaciski akumulatora. Uważaj, aby korozja nie miała kontaktu z oczami.
Zapoznaj się ze wszystkimi środkami ostrożności producenta akumulatora, takimi jak zdejmowanie lub nie zdejmowanie pokryw ogniw podczas ładowania oraz zalecanymi szybkościami ładowania.
Ostrzeżenie
LOKALIZACJA JEDNOSTKI MORSKIEJ
Umieść jednostkę morską z dala od akumulatora w oddzielnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Nigdy nie umieszczaj jednostki morskiej bezpośrednio nad akumulatorem; gazy z akumulatora spowodują korozję i uszkodzenie jednostki morskiej.
Nigdy nie dopuszczaj do tego, aby kwas akumulatorowy kapał na jednostkę morską podczas odczytywania grawitacji lub napełniania akumulatora.
Nie eksploatuj jednostki morskiej w zamkniętym pomieszczeniu ani nie ograniczaj w żaden sposób wentylacji.
Ostrzeżenie
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PRZY PODŁĄCZANIU DO PRĄDU STAŁEGO
Połączenia wyjściowe prądu stałego należy podłączać i rozłączać tylko po ustawieniu wszystkich przełączników urządzenia morskiego w pozycji wyłączonej i wyjęciu przewodu prądu zmiennego z gniazdka elektrycznego lub otwarciu odłącznika prądu zmiennego.
Ostrzeżenie
ZEWNĘTRZNE PODŁĄCZENIA DO ŁADOWARKI POWINNY BYĆ ZGODNE Z PRZEPISAMI ELEKTRYCZNYMI STRAŻY PRZYBRZEŻNEJ STANÓW ZJEDNOCZONYCH (33CFR183, CZĘŚĆ I).
Ostrzeżenie
INSTRUKCJE DOTYCZĄCE UZIEMIENIA – To urządzenie morskie należy podłączyć do uziemionego, metalowego, stałego systemu okablowania; lub należy poprowadzić przewód uziemiający sprzęt z przewodami obwodu i podłączyć go do zacisku lub przewodu uziemiającego na urządzeniu. Podłączenia do urządzenia powinny być zgodne ze wszystkimi lokalnymi przepisami i rozporządzeniami.
Ostrzeżenie
Ten produkt nie nadaje się do bezpośredniego podłączenia do instalacji elektrycznej pojazdu. Powinien on być podłączony do dedykowanego systemu prądu stałego, który obejmuje dedykowany akumulator serwisowy lub domowy, odpowiednie zabezpieczenie i odpowiedni przekrój przewodów prądu stałego. Zalecenia dotyczące pojemności akumulatora, wartości znamionowej bezpiecznika i rozstawu kabli znajdują się w rozdziale Podłączanie przewodów akumulatora w niniejszej instrukcji."
4.2. Ograniczenie wibracji
Ostrzeżenie
PRZESTROGA
W przypadku montażu falownika/ładowarek w jednej obudowie z generatorami (generatory hybrydowe) należy obowiązkowo użyć uchwytów przeciwwstrząsowych. Zmniejszają ryzyko uszkodzenia falownika/ładowarki, pochłaniając energię roboczą generatora, wydłużając w ten sposób żywotność podzespołów.
Wśród najważniejszych kryteriów doboru uchwytów przeciwwstrząsowych należy wymienić:
Dokonując doboru należy uwzględnić określone zakresy częstotliwości drgań generatora, które należy wyeliminować.
Uchwyty przeciwwstrząsowe muszą wytrzymać ciężar sprzętu, nie pogarszając przy tym jego funkcjonalności.
4.3. Podłączanie przewodów akumulatora
Chcąc w pełni wykorzystać możliwości urządzenia należy zastosować akumulatory o odpowiedniej pojemności, odpowiedni bezpiecznik DC oraz przewody akumulatorowe o właściwym przekroju. Kable prądu stałego powinny być wykonane z miedzi i wytrzymywać działanie temperatury na poziomie 90 °C (194 °F). Zalecenia dotyczące wymiarowania podano w poniższej tabeli.
W Kanadzie montaż akumulatora należy wykonać zgodnie z obowiązującymi zasadami przechowywania akumulatorów, Canadian Electrical Code, Część I
Model | Pojemność akumulatora | Bezpiecznik prądu stałego | Przekrój na przyłącze zacisku plusowego i minusowego dla kabli o długości od 0 do 5 m *, **, *** | Przekrój na przyłącze zacisku plusowego i minusowego dla kabli o długości od 5 do 10 m *, **, *** |
---|---|---|---|---|
12/3000/120 | 400 - 1200 Ah | 400 A | 2x AWG 1/0 | 2x AWG 2/0 |
24/3000/70 | 200 - 700 Ah | 300 A | AWG 1/0 | 2x AWG 1/0 |
Rozmiar | Zalecane końcówki kablowe |
---|---|
AWG 2/0 | Molex część nr 19221-0243 |
AWG 1/0 | Molex część nr 19221-0240 |
* Przestrzegaj lokalnych zasad montażu.
** Nie należy umieszczać przewodów akumulatora w zamkniętym kanale.
*** „2 x” oznacza dwa przewody dodatnie i dwa przewody ujemne.
Sposób dokonywania połączeń OstrzeżenieAby uniknąć zwarcia biegunów akumulatora, używać klucza dynamometrycznego z izolowaną nasadką. Zalecany moment obrotowy: 12 Nm (nakrętka M8) Nie należy dopuszczać do zwarcia przewodów akumulatorowych. | ||
Podłączanie przewodów akumulatora należy wykonywać w następujący sposób:
|
Uwaga
Rezystancja wewnętrzna w przypadku akumulatorów o małej pojemności jest ważnym czynnikiem. Prosimy zasięgnąć informacji u dostawcy lub zapoznać się z treścią właściwego rozdziału naszych podręczników Energy Unlimited lub Wiring Unlimited dostępnych do pobrania z naszej witryny internetowej.
4.4. Podłączanie kabli prądu przemiennego
Ostrzeżenie
Niniejszy produkt jest urządzeniem klasy bezpieczeństwa I (wyposażonym w zacisk uziemiający zapewniający bezpieczeństwo). Ze względów bezpieczeństwa do zacisków wejściowych i/lub wyjściowych prądu przemiennego i/lub przyłącze uziemiające na obudowie urządzenia należy podłączyć bezprzerwowe uziemienie.
To urządzenie wyposażone jest w przekaźnik uziemiający (przekaźnik H, patrz załącznik B), który automatycznie łączy wyjście neutralne z obudową, jeśli nie jest dostępne zewnętrzne zasilanie prądem przemiennym. Jest zostanie dostarczone zewnętrzne zasilanie prądem przemiennym, przekaźnik uziemienia H otwiera się przed zamknięciem przekaźnika bezpieczeństwa na wejściu. Zapewnia to prawidłowe działanie wyłącznika różnicowoprądowego podłączonego do wyjścia.
W instalacji stacjonarnej bezprzerwowe uziemienie można zapewnić przewodem uziemiającym na wejściu prądu przemiennego. W przeciwnym razie trzeba uziemić obudowę.
W instalacji mobilnej (np. z wtyczką do nabrzeżnego źródła zasilania) przerwanie połączenia ze źródłem nabrzeżnym powoduje równocześnie rozłączenie połączenia uziemiającego. W takim przypadku obudowa musi być połączona z podwoziem (pojazdu) lub z kadłubem lub płytą uziemiającą (łodzi).
Falownik zawiera transformator separujący częstotliwość sieciową. Wyklucza to możliwość wystąpienia prądu stałego w jakimkolwiek gnieździe prądu przemiennego. W związku z tym można zastosować wyłączniki RCD typu A.
W przypadku łodzi nie zaleca się bezpośredniego podłączania do uziemienia nabrzeżnego ze względu na potencjalną korozję elektrochemiczną. Problem ten można rozwiązać stosując transformator separujący.
Ostrzeżenie
To urządzenie lub instalacja wyposażona jest w wyłączniki samoczynne, co oznacza że w żadnym punkcie wspólnego połączenia moc nie przekroczy 30 kW.
Listwy zaciskowe prądu przemiennego znajdują się na obwodzie drukowanym – patrz załącznik A.
Nie odwracaj wartości neutralnej i fazy podczas podłączania prądu przemiennego.
Połączenia prądu przemiennego należy wykonać za pomocą trójżyłowego kabla miedzianego o temperaturze 90ºC (194ºF).
Quattro-II 2x120V - modele 3k | AC-in-1 | AC-in-2 | AC-out-1 | AC-out-2 |
---|---|---|---|---|
Prąd znamionowy | 50 A | 50 A | 75 A | 50 A |
Polecić bezpiecznik lub wyłącznik automatyczny | 50 A | 50 A | 75 A | 50 A |
Minimalna grubość przewodu | AWG 6 | AWG 6 | AWG 6 | AWG 6 |
Długość sworznia nasadki metalowej i długość zdejmowania izolacji | 0,7 cali (18 mm) | 0,7 cali (18 mm) | 0,7 cali (18 mm) | 0,7 cali (18 mm) |
AC-in-1
Jeden przewód wejścia prądu przemiennego można podłączyć bezpośrednio do listwy zaciskowej „AC-in-1”. Jeżeli napięcie prądu przemiennego jest obecne na tych zaciskach, falownik/ładowarka wykorzystuje to połączenie. Zazwyczaj do wejścia AC-in-1 podłączany jest agregat prądotwórczy.
od lewej do prawej: „L2” (faza 2), „N” (neutralne), „PE” (uziemienie) i „L” (faza).
Wejście prądu przemiennego AC-in-1 musi być zabezpieczone za pomocą bezpiecznika lub rozłącznika magnetycznego o amperażu 50 A lub niższym, a przekrój przewodu należy odpowiednio dobrać. Jeżeli parametry znamionowe wejścia zasilania prądem przemiennym są niższe, amperaż bezpiecznika lub rozłącznika magnetycznego powinien być odpowiednio niższy.
AC-in-2
Drugi przewód wejścia prądu przemiennego można podłączyć do listwy zaciskowej „AC-in-2”. Jeżeli napięcie prądu przemiennego jest obecne na tych zaciskach, falownik/ładowarka wykorzystuje to połączenie, chyba że napięcie jest również obecne na AC-in-1. Quattro automatycznie wybierze wtedy AC-in-1. Zazwyczaj do wejścia AC-in-2 podłączany jest agregat prądotwórczy.
od lewej do prawej: „L2” (faza 2), „N” (neutralne), „PE” (uziemienie) i „L” (faza).
Wejście prądu przemiennego AC-in-2 musi być zabezpieczone za pomocą bezpiecznika lub rozłącznika magnetycznego o amperażu 50 A lub niższym, a przekrój przewodu należy odpowiednio dobrać. Jeżeli parametry znamionowe wejścia zasilania prądem przemiennym są niższe, amperaż bezpiecznika lub rozłącznika magnetycznego powinien być odpowiednio niższy.
Uwaga: falownik/ładowarka może się nie uruchomić, jeżeli napięcie prądu przemiennego jest obecne tylko na wejściu AC-in-2, a napięcie akumulatora prądu stałego jest niższe od nominalnego o 10 % lub więcej (poniżej 22 V dla akumulatora 24 V).
Rozwiązanie: podłącz zasilanie prądem przemiennym do wejścia AC-in-1 lub naładuj akumulator.
AC-out-1
Przewód wyjścia prądu przemiennego można podłączyć bezpośrednio do listwy zaciskowej „AC-out”.
od lewej do prawej: „L2” (faza 2), „N” (neutralne), „PE” (uziemienie) i „L” (faza).
Dzięki funkcji PowerAssist falownik/ładowarka może w okresach szczytowego zapotrzebowania mocy zwiększać moc wyjściową nawet o 3 kVA (czyli 3000 / 120 = 25 A). Oznacza to, że przy maksymalnym prądzie wejściowym 50 A prąd wyjściowy może wynosić 50 + 25 = 75 A.
Do wyjścia należy szeregowo podłączyć wyłącznik ELCB i bezpiecznik lub rozłącznik o amperażu umożliwiającym przeniesienie oczekiwanego obciążenia, a przekrój przewodów musi być odpowiednio dobrany.
AC-out-2
Dostępne jest drugie wyjście, które jest odłączane w przypadku pracy na zasilaniu z akumulatora. Do tych zacisków należy podłączać urządzenia, które mogą działać tylko wtedy, gdy na wejściu AC-in-1 obecne jest zasilanie prądem przemiennym, np. elektryczny podgrzewacz wody lub klimatyzator. Obciążenie wyjścia AC-out-2 jest odłączane w chwili, gdy falownik/ładowarka przełącza się w tryb pracy na zasilaniu z akumulatora. Po przywróceniu zasilania prądem przemiennym na wejściu AC-in-1, obciążenie wejścia AC-out-2 jest załączane z opóźnieniem ok. 2 minut. Umożliwia to stabilizację agregatu prądotwórczego.
od lewej do prawej: „L2” (faza 2), „N” (neutralne), „PE” (uziemienie) i „L” (faza).
4.5. Połączenia opcjonalne
Można wykonać szereg podłączeń opcjonalnych:
4.5.1. Zdalne sterowanie
Urządzeniem można sterować zdalnie na dwa sposoby:
Za pomocą przełącznika zewnętrznego podłączonego do zacisku „Zdalne złącze wł./wył.” (patrz Załącznik A). Działa tylko wtedy, gdy przełącznik falownika/ładowarki znajduje się w położeniu „on” (wł.).
Z użyciem panelu Digital Multi Control podłączonego do jednego z dwóch gniazd VE.Bus RJ45 (patrz Załącznik A). Działa tylko wtedy, gdy przełącznik falownika/ładowarki znajduje się w położeniu „on” (wł.).
W Załączniku A przedstawiono umiejscowienie złącza.
4.5.2. Przekaźnik programowalny
Urządzenie jest wyposażone w programowalny przekaźnik.
Przekaźnik można jednak zaprogramować na potrzeby wszelkich innych zastosowań, np. jako przekaźnik rozrusznika generatora.
W Załączniku A przedstawiono umiejscowienie złącza.
4.5.3. Programowalne gniazda I/O
Urządzenie wyposażone jest w 2 gniazda wejść/wyjść analogowych/cyfrowych.
Gniazda te można wykorzystywać do różnych celów. Jednym z możliwych zastosowań jest komunikacja z układem BMS akumulatora litowo-jonowego.
W Załączniku A przedstawiono umiejscowienie złącza.
4.5.4. Akumulator rozruchowy
Modele 12 i 24 V wyposażone są w złącze do ładowania akumulatora rozruchowego. Natężenie prądu wejściowego jest ograniczane do 4 A.
W Załączniku A przedstawiono umiejscowienie złącza.
4.5.5. Pomiar napięcia
W celu kompensacji ewentualnych strat na przewodach podczas ładowania można podłączyć dwa przewody pomiarowe, za pomocą których można mierzyć napięcie bezpośrednio na akumulatorze lub w dodatnim i ujemnym punkcie rozdziału. Używać przewodów o przekroju 0,75 mm² (AWG 18).
Podczas ładowania akumulatora falownik/ładowarka kompensuje spadek napięcia na przewodach DC do maksymalnie 1 V (tj. 1 V na połączeniu plusowym i 1 V na połączeniu minusowym). W razie zagrożenia przekroczeniem spadku napięcia o 1 V, prąd ładowania zostaje ograniczany w taki sposób, że spadek napięcia pozostaje ograniczony do 1 V.
W Załączniku A przedstawiono umiejscowienie złącza.
4.5.6. Czujnik temperatury
W przypadku ładowania z kompensacją temperatury można podłączyć czujnik temperatury (wchodzący w skład wyposażenia falownika/ładowarki). Czujnik jest izolowany i należy go zamontować na minusowym zacisku akumulatora.
W Załączniku A przedstawiono umiejscowienie złącza.
4.5.7. Połączenie równoległe
Równolegle można połączyć nawet sześć jednakowych urządzeń, . Dokonując równoległego połączenia falownika/ładowarki należy spełnić poniższe warunki:
Wszystkie urządzenia muszą być podłączone do tej samej baterii.
Równolegle można połączyć maksymalnie sześć urządzeń.
Równolegle można łączyć jedynie urządzenia identyczne.
Przewody podłączenia prądu stałego prowadzące do urządzeń muszą mieć identyczną długość i przekrój.
Jeśli używany jest punkt rozdzielczy dodatniego i ujemnego prądu stałego, przekrój połączenia między akumulatorami a punktem rozdzielczym prądu stałego nie może być mniejszy niż suma wymaganych przekrojów połączeń między punktem rozdzielczym a urządzeniami falownika/ładowarki.
Umieścić urządzenia falownika/ładowarki obok siebie, ale pozostawić co najmniej 10 cm pod i nad każdym urządzeniem oraz obok każdego urządzenia, aby zapewnić wentylację.
Przewody UTP muszą łączyć urządzenia ze sobą (oraz urządzenia z panelem zdalnym) bezpośrednio. Nie dopuszcza się stosowania skrzynek przyłączeniowych lub rozgałęźnych.
Przed położeniem kabli UTP zawsze podłączaj ujemne kable akumulatora.
Do systemu można podłączyć tylko jedno urządzenie zdalnego sterowania (panel lub przełącznik).
4.5.8. Połączenie trójfazowe
Falownika/ładowarki można również używać w konfiguracji trójfazowej gwiazdy (Y). W tym celu urządzenia łączy się za pomocą standardowych kabli RJ45 UTP (takich samych jak przy pracy równoległej). Układ falowników/ładowarek (oraz opcjonalny panel Digital Multi Control) będzie wymagał późniejszej konfiguracji (patrz rozdział Konfiguracja).
Wymagania wstępne określono w rozdziale Połączenie równoległe.
Uwaga
Falownik/ładowarka nie jest przystosowany do konfiguracji trójfazowej delta (Δ).
W konfiguracji wielofazowej wyjścia L2 są wyłączone.
Szeregi urządzeń połączonych równolegle można połączyć w układzie trójfazowym.