Skip to main content

MultiPlus-II GX

4. Opis urządzenia

W tym rozdziale:

Podstawą urządzenia jest niezwykle mocny falownik sinusoidalny, ładowarka akumulatorów i przełącznik zasilania w kompaktowej obudowie. Nadaje się do zastosowań morskich, motoryzacyjnych, a także stacjonarnych zastosowań lądowych.

4.1. Cechy urządzenia przydatne we wszystkich rodzajach zastosowania

4.1.1. Wyświetlacz LCD GX

Na podświetlanym wyświetlaczu 2 x 16 znaków widoczne są parametry systemu.

4.1.2. Złącza BMS-Can

Złącze BMS-Can umożliwia podłączenie kompatybilnych akumulatorów BMS z magistralą CAN 500 kb/s. Urządzenia VE.Can, np. ładowarki słoneczne Victron MPPT lub Lynx Shunt VE.Can, NIE są obsługiwane.

4.1.3. Ethernet i WiFi

Łączność Ethernet i WiFi umożliwia lokalne i zdalne monitorowanie systemu, a także połączenie z bezpłatnym portalem VRM firmy Victron, na którym można uzyskać długoterminowe informacje o wydajności systemu.

4.1.4. Automatyczne i bezprzerwowe przełączanie

Domy lub budynki z panelami fotowoltaicznymi, łączonymi mikro-elektrociepłowniami lub wykorzystujące inne źródła energii odnawialnej mają potencjał niezależnego zasilania, które można wykorzystywać do zasilania najważniejszych urządzeń (pompy centralnego ogrzewania, lodówki, zamrażarki, łącza internetowe itp.) w przypadku awarii zasilania. Problemem jednak jest fakt, że podłączone do sieci źródła energii odnawialnych wyłączają się natychmiast po awarii sieci. Niniejsze urządzenie i akumulatory umożliwiają rozwiązanie tego problemu: w przypadku awarii zasilania urządzenie zastępuje sieć. Gdy źródła energii odnawialnej wyprodukują więcej energii niż potrzeba, urządzenie wykorzysta nadwyżkę do ładowania akumulatorów; w przypadku niedoboru urządzenie dostarczy dodatkową energię z akumulatora.

4.1.5. Dwa wyjścia prądu przemiennego

Oprócz zwykłego wyjścia bezprzerwowego (AC-out-1) dostępne jest wyjście pomocnicze (AC-out-2), które odłącza odbiornik energii w sytuacji, gdy zasilany jest wyłącznie z akumulatora. Przykład: bojler elektryczny działający wyłącznie wtedy, gdy dostępne jest zasilanie prądem przemiennym. Istnieje szereg zastosowań AC-out-2.

4.1.6. Możliwość pracy w instalacji trójfazowej

Urządzenie można łączyć z innymi i konfigurować na wyjście trójfazowe. Istnieje możliwość połączenia równoległego nawet 6 zestawów w trzech fazach, co daje w sumie 18 urządzeń.

4.1.7. PowerControl – maksymalne wykorzystanie ograniczonej mocy prądu przemiennego

Urządzenie jest w stanie zapewnić ogromny prąd ładowania. Oznacza to duże obciążenie wejścia AC. Dlatego przewidziano możliwość ustawienia maksymalnego natężenia prądu. Urządzenie bierze wówczas pod uwagę odbiorniki mocy, do ładowania wykorzystując jedynie „nadwyżkę” prądu.

4.1.8. PowerAssist – rozszerzone wykorzystanie prądu wejściowego AC

Ta funkcja przenosi zasadę PowerControl w wyższy wymiar, umożliwiając urządzeniu uzupełnienie mocy alternatywnego źródła. W sytuacji, gdy moc szczytowa jest często konieczna tylko przez ograniczony czas, urządzenie niezwłocznie rekompensuje niewystarczającą moc wejściową prądu przemiennego energią z akumulatora. W chwili zmniejszenia obciążenie, nadwyżka mocy wykorzystywana jest do ładowania akumulatora.

4.1.9. Programowane

Wszystkie ustawienia można zmienić za pomocą komputera PC i bezpłatnego oprogramowania, które można pobrać z naszej strony internetowej www.victronenergy.com. Więcej informacji podano w instrukcji – https://www.victronenergy.com/media/pg/VEConfigure_Manual/en/index-en.html

4.1.10. Przekaźnik programowalny

Urządzenie wyposażone jest w programowalny przekaźnik. Przekaźnik można zaprogramować do różnych zastosowań, na przykład jako przekaźnik rozrusznika.

4.1.11. Zewnętrzny przekładnik prądowy (opcja)

Opcjonalny, zewnętrzny przekładnik prądowego umożliwia zastosowanie PowerControl i PowerAssist z zewnętrznym wykrywaniem prądu

4.1.12. Programowalne analogowe/cyfrowe gniazda wejścia/wyjścia

Urządzenie wyposażone jest w 2 analogowe/cyfrowe gniazda wejściowe/wyjściowe.

Gniazda te można wykorzystywać do różnych celów. Jednym z zastosowań jest komunikacja ze sterownikami BMS zezwalającymi na ładowanie i rozładowywanie akumulatora litowo-jonowego.

Patrz załącznik.

4.2. Urządzenie zapewnia możliwość współpracy z instalacjami z dostępem i bez dostępu do sieci elektroenergetycznej w połączeniu z fotowoltaiką

4.2.1. Zewnętrzny transformator prądowy (opcja)

W przypadku zastosowania w topologii równoległej do sieci wewnętrzny transformator prądowy nie może mierzyć prądu przesyłanego do sieci, czy z sieci. W takim przypadku należy zastosować zewnętrzny transformator prądowy. Patrz Załącznik A. Chcąc uzyskać więcej informacji na temat tego typu instalacji prosimy o kontakt z dystrybutorem Victron.

4.2.2. Przesunięcie częstotliwości

W sytuacji, gdy falowniki fotowoltaiczne są podłączone do wyjścia AC urządzenia, nadmiar energii słonecznej jest wykorzystywany do ładowania akumulatorów. Po osiągnięciu napięcia absorpcji prąd ładowania ulega zmniejszeniu, a nadmiar energii zostaje zwrócony do sieci. Jeżeli zasilanie sieciowe nie jest dostępne, produkt nieznacznie zwiększy częstotliwość prądu przemiennego, aby zmniejszyć moc wyjściową falownika słonecznego.

4.2.3. Wbudowany monitor akumulatorowy

Idealne rozwiązanie, gdy urządzenie jest częścią systemu hybrydowego (wejście AC, falownik/ładowarki, akumulator i energia alternatywna). Wbudowany monitor akumulatorowy można skonfigurować w taki sposób, by otwierał i zamykał przekaźnik:

  • uruchomienie przy zadanym % poziomie rozładowania

  • uruchomienie (z zadanym opóźnieniem) przy zadanym napięciu akumulatora

  • uruchomienie (z zadanym opóźnieniem) przy zadanym poziomie obciążenia

  • wyłączenie przy zadanym napięciu akumulatora

  • wyłączenie (z zadanym opóźnieniem) po zakończeniu fazy ładowania stałoprądowego

  • wyłączenie (z zadanym opóźnieniem) przy zadanym poziomie obciążenia

4.2.4. Działanie autonomiczne w przypadku awarii sieci

Domy lub budynki z panelami fotowoltaicznymi, łączonymi mikro-elektrociepłowniami lub wykorzystujące inne źródła energii odnawialnej mają potencjał niezależnego zasilania, które można wykorzystywać do zasilania najważniejszych urządzeń (pompy centralnego ogrzewania, lodówki, zamrażarki, łącza internetowe itp.) w przypadku awarii zasilania. Problemem jednak jest fakt, że podłączone do sieci źródła energii odnawialnych wyłączają się natychmiast po awarii sieci. Niniejsze urządzenie i akumulatory umożliwiają rozwiązanie tego problemu: w przypadku awarii zasilania urządzenie zastępuje sieć. Gdy źródła energii odnawialnej wyprodukują więcej energii niż potrzeba, urządzenie wykorzysta nadwyżkę do ładowania akumulatorów; w przypadku niedoboru urządzenie dostarczy dodatkową energię z akumulatora.

4.3. Ładowarka akumulatorowa

4.3.1. Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Inteligentny 4-etapowy algorytm ładowania: „bulk” – „absorption” – „float” – „storage”

Mikroprocesorowy system adaptacyjnego zarządzania stanem akumulatora można dostosować do różnych typów akumulatorów. Funkcja adaptacji automatycznie dostosowuje proces ładowania do sposobu użytkowania akumulatora.

Właściwy poziom naładowania: zmienny czas ładowania absorpcyjnego

W przypadku nieznacznego rozładowania akumulatora czas ładowania absorpcyjnego ulega skróceniu, aby zapobiec przeładowaniu i nadmiernemu tworzeniu się gazu. Po głębokim rozładowaniu czas absorpcji jest automatycznie wydłużany w celu pełnego naładowania akumulatora.

Zapobieganie uszkodzeniom wskutek nadmiernego wydzielania gazu: tryb BatterySafe

W sytuacji, gdy w celu szybkiego naładowania akumulatora zostanie wybrany wysoki prąd ładowania w połączeniu z wysokim napięciem absorpcji, uszkodzeniom spowodowanym nadmiernym gazowaniem zapobiegnie się automatycznie ograniczając szybkość wzrostu napięcia po osiągnięciu napięcia gazowania.

Mniej konserwacji i wolniejszy proces starzenia się, gdy akumulator nie jest używany: tryb składowania

Tryb składowania włącza się, gdy akumulator nie został rozładowany w ciągu 24 godzin. W trybie składowania napięcie konserwacyjne zostaje redukowane do 2,2 V/ogniwo, aby zminimalizować gazowanie i korozję płytek plusowych. Raz w tygodniu napięcie jest podnoszone z powrotem do poziomu absorpcji, aby „wyrównać” akumulator. Ta funkcja zapobiega rozwarstwianiu się i zasiarczaniu elektrolitu, głównej przyczynie przedwczesnej awarii akumulatora.

Wykrywanie napięcia akumulatora: prawidłowe napięcie ładowania

Stratę napięcia spowodowaną rezystancją kabla można skompensować za pomocą funkcji wykrywania napięcia do pomiaru napięcia bezpośrednio na szynie DC lub na zaciskach akumulatora.

Kompensacja napięcia i temperatury akumulatora

Czujnik temperatury (wchodzący w skład wyposażenia) służy do zmniejszania napięcia ładowania w przypadku wzrostu temperatury akumulatora. Jest to szczególnie ważne w przypadku akumulatorów bezobsługowych, które w przeciwnym razie wyschłyby z powodu przeładowania.

4.3.2. akumulatory litowo-jonowe

Akumulatory Victron LiFePO4 Smart

Wykorzystanie BMS VE.Bus

Lynx Smart BMS – W przypadku korzystania z urządzenia GX w systemie zaleca się użycie tego BMS. Podłącza się go poprzez interfejs magistrali VE.Can. Uwaga: w przypadku korzystania z tego BMS, podczas uruchamiania urządzenia w VictronConnect, tryb zdalny należy ustawić na Zdalne wł./wył.

SmallBMS – Ten BMS jest podłączony za pomocą styków umożliwiających ładowanie i rozładowanie ze smallBMS Victron do gniazda I/O. Uwaga: w przypadku korzystania z tego BMS, podczas uruchamiania urządzenia w VictronConnect, tryb zdalny należy ustawić na BMS 2-przewodowy.

Kompatybilne akumulatory litowe BMS-Can

Wraz z można użyć kompatybilnych akumulatorów litowych BMS-Can, jednakże należy je podłączyć przez gniazdo BMS-Can urządzenia GX (np. Cerbo GX), a nie bezpośrednio do interfejsu komunikacyjnego . Więcej dokładnych informacji podano w przewodniku firmy Victron poświęconym kompatybilności akumulatorów.

4.3.3. Pozostałe akumulatory litowo-jonowe

Patrz https://www.victronenergy.com/live/battery_compatibility:start

4.3.4. Więcej informacji na temat akumulatorów i ładowania akumulatorów

W wydanym przez nas podręczniku „Energy Unlimited” podaliśmy więcej informacji na temat akumulatorów i ich ładowania. Rzeczona pozycja dostępna jest bezpłatnie na naszej stronie internetowej: https://www.victronenergy.pl/support-and-downloads/technical-information.

Więcej informacji na temat ładowania adaptacyjnego można znaleźć w ogólnych informacjach technicznych na naszej stronie internetowej.

Firma Victron zapewnia kompleksowy program szkoleniowy online za pośrednictwem portalu internetowego: https://www.victronenergy.com.au/information/training. Pomyślne ukończenie tego szkolenia należy uznać za niezbędne dla projektantów i instalatorów systemów, a potwierdzeniem ukończenia szkolenia jest stosowny certyfikat.

4.4. ESS – Energy Storage Systems: oddawanie energii do sieci

W sytuacji, gdy urządzenie pracuje w konfiguracji, w której oddaje energię do sieci, należy dopilnować zgodności z przepisami sieciowymi poprzez wybranie odpowiedniego kraju za pomocą narzędzia VEConfigure.

Po ustawieniu wymagane będzie hasło, aby wyłączyć zgodność z kodem sieci lub zmienić parametry związane z kodem sieci. Jeśli potrzebujesz tego hasła, skontaktuj się z dystrybutorem Victron.

W zależności od kodu sieci istnieje kilka trybów regulacji mocy biernej:

  • Stały cos φ

  • Cos φ jako funkcja P

  • Stały Q

  • Q jako funkcja napięcia wejściowego

Reactive Power capability

Jeśli urządzenie nie obsługuje lokalnego kodu sieci, do jego podłączenia do sieci należy zastosować zewnętrzne certyfikowane urządzenie pośrednie.

Produkt może być również używany jako falownik dwukierunkowy pracujący równolegle do sieci, zintegrowany z zaprojektowanym przez klienta systemem (PLC lub innym), którego zadaniem jest dokonywanie pomiarów pętli sterującej i sieci.

Specjalna uwaga dotycząca NRS-097 (RPA)

  1. Maksymalna dopuszczalna impedancja sieci wynosi 0,28 Ω + j0,18 Ω

  2. Falownik spełnia wymóg asymetrii w przypadku wielu urządzeń jednofazowych tylko wtedy, gdy częścią instalacji jest urządzenie GX.

Specjalne uwagi dotyczące AS 4777.2 (Australia/Nowa Zelandia)

  1. Certyfikacja i zatwierdzenie CEC do użytku poza siecią NIE oznaczają zatwierdzenia instalacji interaktywnych z siecią. Przed wdrożeniem systemów interaktywnych z siecią konieczne są dodatkowe certyfikacje IEC 62109.2 i AS 4777.2.2015. Aktualne zatwierdzenia można znaleźć na stronie internetowej Rady ds. Czystej Energii.

  2. DRM – tryb odpowiedzi na zapotrzebowanie. Po wybraniu kodu sieci AS4777.2 w VEConfigure, funkcjonalność DRM 0 jest dostępna na porcie AUX1 (patrz Załącznik A. Celem umożliwienia podłączenia do sieci, pomiędzy zaciskami urządzenia musi występować rezystancja od 5 kOhm do 16 kOhm) pomiędzy zaciskami gniazda AUX1 (oznaczonymi jako + i - ). Urządzenie odłączy się od sieci w przypadku przerwy w obwodzie lub zwarcia pomiędzy zaciskami gniazda AUX1. Maksymalne napięcie, jakie może występować pomiędzy zaciskami gniazda AUX1 wynosi 5 V. Jeśli DRM 0 nie jest wymagany, tę funkcję można wyłączyć za pomocą VEConfigure.