Skip to main content

MultiPlus-II GX

8. Montaż

W tym rozdziale:

W urządzeniu panuje napięcie o potencjalnie niebezpiecznym poziomie. Montażu należy dokonywać wyłącznie pod nadzorem odpowiednio wykwalifikowanego instalatora z odpowiednim przeszkoleniem i zgodnie z lokalnymi wymaganiami. Chcąc uzyskać więcej informacji lub przejść konieczne szkolenie prosimy o kontakt z firmą Victron Energy

8.1. Lokalizacja

Produkt musi zostać zainstalowany w miejscu suchym i dobrze wentylowanym, jak najbliżej akumulatorów. Wokół obudowy urządzenia należy zapewnić wolną przestrzeń zachowując odległość od sąsiednich urządzeń co najmniej 10 cm, dzięki czemu zapewni się mu możliwość chłodzenia.

Ostrzeżenie

Zbyt wysoka temperatura otoczenia powoduje:

  • Mniejszą żywotność.

  • Zmniejszony prąd ładowania.

  • Zmniejszoną wydajność szczytową lub wyłączenie falownika. Nigdy nie ustawiać urządzenia bezpośrednio nad akumulatorami.

Urządzenie można zamontować na ścianie. Urządzenie należy zamontować na litym podłożu, odpowiednim do wagi i wymiarów produktu (np. ścianie betonowej lub murowanej). Na potrzeby montażu z tyłu obudowy znajduje się zaczep i dwa otwory (patrz załącznik G). Urządzenie można ustawiać poziomo lub pionowo. Aby zapewnić optymalne chłodzenie, preferowane jest ustawienie pionowe.

Ostrzeżenie

Po instalacji musi być zachowany dostęp do wnętrza produktu.

Odległość pomiędzy urządzeniem a akumulatorem powinna być możliwie najmniejsza, by zminimalizować straty napięcia w kablu.

Ze względów bezpieczeństwa produkt należy instalować w miejscu odpornym na wysokie temperatury. W bezpośrednim sąsiedztwie falownika nie mogą się znajdować środki chemiczne, elementy syntetyczne, zasłony, tekstylia, itp.

8.2. Podłączenie przewodów akumulatora

Aby wykorzystać całkowitą wydajność urządzenia, należy używać akumulatorów o wystarczającej pojemności oraz przewodów akumulatorów o wystarczającym przekroju. Patrz tabela.

24/3000/70 GX

48/3000/35 GX

48/5000/70 GX

Zalecana pojemność akumulatora (Ah)

200 - 700

100–400

200 - 800

Zalecany amperaż bezpiecznika prądu stałego

300 A

125 A

200 A

Zalecany przekrój (mm²) dla zacisku przyłączeniowego + i -

0–5 m

50 mm2

35 mm²

70 mm2

5 - 10 m

95 mm²

70 mm²

2 x 70 mm²

Uwaga: W przypadku akumulatorów o małej pojemności rezystancja wewnętrzna odgrywa istotną rolę. Prosimy omówić to ze swoim dostawcą lub zapoznać się z odpowiednimi rozdziałami naszego podręcznika „Energy Unlimited”, którą można pobrać z naszej strony internetowej.

8.3. Procedura podłączenia akumulatora

Celem podłączenia przewodów akumulatora należy działać w następujący sposób:

Ostrzeżenie

Aby uniknąć zwarcia biegunów akumulatora, używać klucza dynamometrycznego z izolowaną nasadką. Nie należy dopuszczać do zwierania przewodów akumulatora.

Ostrzeżenie

Podłączając akumulator należy zachować szczególną ostrożność i uwagę. Przed podłączeniem należy sprawdzić prawidłową polaryzację za pomocą multimetru. Podłączenie akumulatora w nieprawidłowej polaryzacji powoduje zniszczenie urządzenia, czego gwarancja nie obejmuje.

Battery-Connection-Procedure.jpeg

  • Należy odkręcić dwie śruby w dolnej części obudowy i wymontować panel serwisowy.

  • Podłączyć przewody akumulatorowe. W pierwszej kolejności przewód minusowy (-), a dopiero potem plusowy (+). Należy pamiętać, że podczas podłączania akumulatora może pojawić się iskra.

  • Nakrętki należy dokręcić z zalecanym momentem obrotowym, co zapewni minimalną rezystancję styku.

8.4. Podłączenie okablowania AC

Connection-AC-cabling.jpeg

Ostrzeżenie

Niniejszy produkt jest urządzeniem klasy bezpieczeństwa I (wyposażonym w zacisk uziemiający zapewniający bezpieczeństwo). Ze względów bezpieczeństwa zaciski wejściowe i/lub wyjściowe prądu przemiennego i/lub punkt uziemiający wewnątrz urządzenia muszą być wyposażone w bezprzerwowy punkt uziemiający. Patrz Załącznik.

W przypadku instalacji stacjonarnej bezprzerwowe uziemienie można zapewnić za pomocą przewodu uziemiającego gniazda wejściowego prądu przemiennego. W przeciwnym razie trzeba uziemić obudowę.

Niniejsze urządzenie wyposażone jest w przekaźnik uziemiający (przekaźnik H, patrz Załącznik B), który automatycznie łączy wyjście neutralne z podstawą montażową, jeśli nie jest dostępne zewnętrzne zasilanie prądem przemiennym.. Jest zostanie dostarczone zewnętrzne zasilanie prądem przemiennym, przekaźnik uziemienia H otwiera się przed zamknięciem przekaźnika bezpieczeństwa na wejściu. Gwarantuje to prawidłową pracę wyłącznika upływów uziemienia (ELCB) podłączonego do wyjścia.

W instalacji mobilnej (np. z wtyczką do nabrzeżnego źródła zasilania) przerwanie połączenia ze źródłem nabrzeżnym powoduje równocześnie rozłączenie połączenia uziemiającego. W takim przypadku obudowę należy połączyć z podwoziem (pojazdu) lub z kadłubem lub płytą uziemiającą (łodzi). W przypadku łodzi nie zaleca się bezpośredniego podłączania do uziemienia nabrzeżnego ze względu na potencjalną korozję elektrochemiczną. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie transformatora izolującego. 

Listwy zaciskowe znajdują się na obwodzie drukowanym — patrz załącznik A.

Podłączając zasilanie prądem przemiennym nie wolno zamieniać miejscami przewodu neutralnego i fazowego.

Falownik zawiera transformator izolujący częstotliwość sieci. Wyklucza to możliwość wystąpienia prądu stałego w którymkolwiek gnieździe prądu przemiennego. Dzięki temu można zastosować RCD typu A.

  • AC-in Kabel wejściowy AC można podłączyć do listwy zaciskowej „AC-in”. od lewej do prawej: „N” (neutralny), „PE” (uziemienie) i „L” (faza) Wejście prądu przemiennego musi być chronione bezpiecznikiem lub wyłącznikiem magnetycznym o wartości znamionowej 32 A lub mniejszej, a przekrój poprzeczny kabla musi być odpowiednio dobrany.. Jeżeli parametry znamionowe wejścia zasilania prądem przemiennym są niższe, amperaż bezpiecznika lub rozłącznika magnetycznego powinien być odpowiednio niższy.

  • AC-out-1 Kabel wyjściowy AC można podłączyć bezpośrednio do listwy zaciskowej „AC-out”. od lewej do prawej: „N” (neutralny), „PE” (uziemienie) i „L” (faza) Dzięki funkcji PowerAssist Multi może dodać nawet 3 kVA (tj. 3000/230 = 13 A) do wyjścia w okresach szczytowego zapotrzebowania na moc. Razem z maksymalnym prądem wejściowym wynoszącym 32 A oznacza to, że wyjście może dostarczyć nawet 32 + 13 = 45 A. Wyłącznik ochronny prądu upływowego i bezpiecznik lub wyłącznik automatyczny przystosowany do przewidywanego obciążenia muszą być połączone szeregowo z wyjściem, i przekrój poprzeczny kabla musi być odpowiednio dobrany.

  • AC-out-2 Dostępne jest drugie wyjście, które odłącza obciążenie w przypadku zasilania akumulatorowego. Do tych zacisków podłącza się urządzenia, które mogą działać tylko wtedy, gdy na wejściu AC-in-1 jest dostępne napięcie prądu przemiennego, np. bojler elektryczny lub klimatyzator. Obciążenie wyjścia AC-out-2 jest odłączane niezwłocznie po przełączeniu falownika/ładowarki na zasilanie akumulatorowe. W chwili pojawienia się prądu przemiennego na wejściu AC-in-1, urządzenie podłączone do wyjścia AC-out-2 ulegnie ponownemu włączeniu po upływie około 2 minut. Ma to na celu umożliwienie stabilizacji agregatu prądotwórczego

8.5. Opcjonalne połączenia

Możliwych jest wiele opcjonalnych połączeń:

8.5.1. Zdalne sterowanie

Urządzeniem można sterować zdalnie na dwa sposoby:

  • Z zewnętrznym wyłącznikiem (zacisk przyłączeniowy M, patrz Załącznik A). Działa tylko wtedy, gdy przełącznik na urządzeniu jest ustawiony w pozycji „on”.

  • Z panelem Digital Multi Control (podłączonym do jednego z dwóch gniazd RJ45 L, patrz Załącznik A). Działa tylko wtedy, gdy przełącznik na urządzeniu jest ustawiony w pozycji „on”

Panel Digital Multi Control wyposażony jest w pokrętło, za pomocą którego można ustawić maksymalny prąd wejścia AC: patrz PowerControl i PowerAssist.

8.5.2. Przekaźnik programowalny

Urządzenie wyposażone jest w programowalny przekaźnik. Przekaźnik można zaprogramować do różnych zastosowań, na przykład jako przekaźnik rozrusznika.

8.5.3. Programowalne analogowe/cyfrowe gniazda wejścia/wyjścia

Urządzenie wyposażone jest w 2 analogowe/cyfrowe gniazda wejściowe/wyjściowe.

Gniazda te można wykorzystywać do różnych celów. Jednym z możliwych zastosowań jest komunikacja z układem BMS akumulatora litowo-jonowego.

8.5.4. Wykrywanie napięcia (zacisk przyłączeniowy J, patrz Załącznik A)

W celu kompensacji ewentualnych strat na przewodach podczas ładowania można podłączyć dwa przewody pomiarowe, za pomocą których można mierzyć napięcie bezpośrednio na akumulatorze lub w dodatnim i ujemnym punkcie rozdziału. Używać przewodów o przekroju 0,75 mm².

Podczas ładowania akumulatora falownik/ładowarka kompensuje spadek napięcia na kablach prądu stałego do maksymalnie 1 V (tj. 1 V na złączu plusowym i 1 V na złączu minusowym). W sytuacji, gdy zachodzi zagrożenie spadkiem napięcia przekraczającym 1 V, prąd ładowania zostaje ograniczany w taki sposób, że spadek napięcia nie przekracza 1 V.

8.5.5. Wykrywanie temperatury (zacisk przyłączeniowy J, patrz Załącznik A)

W przypadku ładowania z kompensacją temperatury można podłączyć czujnik temperatury (dostarczany z falownikiem/ładowarką). Czujnik jest izolowany i należy go zamontować na ujemnym biegunie akumulatora.

8.5.6. Połączenie równoległe

W instalacjach trójfazowych i równoległych należy użyć identycznych urządzeń. W takim przypadku, wobec faktu, że w systemie dozwolone jest tylko jedno urządzenie GX, w razie potrzeby połączenia urządzenia w układzie równoległym i/lub trójfazowym, do sparowania należy znaleźć ten sam model MultiPlus-II.

Zamiast szukać identycznych urządzeń, można wziąć pod uwagę użycie MultiPlus-II do systemów równoległych i trójfazowych oraz zewnętrznego urządzenia GX.

Równolegle można połączyć nawet sześć urządzeń. Podłączając to urządzenie do MultiPlus-II w systemie równoległym należy spełnić następujące warunki:

Ostrzeżenie

  • Bardzo ważną sprawa jest to, by ujemny biegun akumulatora pomiędzy urządzeniami był zawsze połączony. Na biegunie ujemnym nie jest dozwolony bezpiecznik ani wyłącznik automatyczny.

  • Wszystkie urządzenia muszą być podłączone do tego samego akumulatora.

  • Nawet sześć urządzeń połączonych równolegle.

  • Urządzenia muszą być identyczne (poza GX) i mieć to samo oprogramowanie układowe.

  • Przewody podłączenia prądu stałego prowadzące do urządzeń muszą mieć identyczną długość i przekrój.

  • Jeżeli używany jest dodatni i ujemny punkt dystrybucji prądu stałego, przekrój połączenia pomiędzy akumulatorami a punktem dystrybucji prądu stałego musi być co najmniej równy sumie wymaganych przekrojów połączeń pomiędzy punktem dystrybucji a urządzeniami.

  • Przed ułożeniem kabli UTP należy zawsze połączyć ujemne przewody akumulatora.

  • Urządzenia należy umieścić blisko siebie, pozostawiając jednak co najmniej 10 cm wolnej przestrzeni pod, nad i obok urządzeń w celu zapewnienia przepływu powietrza.

  • Przewody UTP muszą łączyć urządzenia ze sobą (oraz urządzenia z panelem zdalnym) bezpośrednio. Skrzynki przyłączeniowe lub rozdzielacze są niedozwolone.

  • Do systemu można podłączyć tylko jeden element zdalnego sterowania (panel lub przełącznik). Oznacza to tylko jedno urządzenie GX. Jeśli kilka modeli GX ma być podłączonych równolegle lub w trzech fazach, wewnętrzne połączenie pomiędzy kartą GX a innymi podzespołami należy rozłączyć. Z tego powodu w tych systemach zaleca się stosowanie modeli MultiPlus bez wbudowanego GX.

8.5.7. Praca w instalacji trójfazowej

Produkt może być również używany w konfiguracji trójfazowej gwiazdy (Y). W tym celu między urządzeniami należy wykonać połączenia standardowymi przewodami RJ45 typu UTP (takimi samymi, jak przy pracy w układzie równoległym). System  będzie wymagał późniejszej konfiguracji.

Warunki wstępne: patrz rozdział Wykrywanie napięcia

  1. Uwaga: produkt nie nadaje się do konfiguracji w trójkącie 3-fazowym (Δ).

  2. Jeśli w VEConfigure wybrano kod sieci AS4777.2, w systemie trójfazowym dozwolone są tylko 2 jednostki połączone równolegle na fazę.

Chcąc uzyskać szczegółowe informacje na temat konfiguracji równoległej i trójfazowej, zawsze najpierw porozmawiaj ze swoim dystrybutorem Victron i zapoznaj się z poniższą instrukcją:

https://www.victronenergy.com/live/ve.bus:manual_parallel_and_three_phase_systems

8.5.8. Połączenie z portalem VRM

Połączenie urządzenia z VRM wymaga połączenia internetowego. Można skorzystać z WiFi lub najlepiej połączenia kablowego Ethernet do routera.

Identyfikator witryny VRM znajduje się na naklejce wewnątrz obszaru połączeń kablowych urządzenia.

Więcej informacji na temat konfigurowania systemu VRM można znaleźć w podręczniku wprowadzającym do VRM.