12. Portal VRM
12.1. Wprowadzenie do Portalu VRM
Po podłączeniu do internetu urządzenia GX można używać w połączeniu z portalem Victron Remote Management (VRM), co umożliwia:
Łatwy zdalny dostęp do wszystkich statystyk i stanu systemów online
Konsola Zdalna w VRM: uzyskaj dostęp do systemu i skonfiguruj go tak, jakbyś stał obok niego
Zdalna aktualizacja oprogramowania sprzętowego: Zaktualizuj oprogramowanie sprzętowe podłączonych ładowarek solarnych i innych produktów Victron
Remote VEConfigure: Pobieraj i przesyłaj pliki zdalnej konfiguracji VEConfigure z, i do urządzenia Multi/Quattro podłączonego do urządzenia GX
Remote Controls: Za pośrednictwem VRM steruj zdalnie urządzeniami, np. Stacją ładowania pojazdów elektrycznych, Inwertera/ładowarką, Przekaźnikiem GX, Agregatem prądotwórczym i systemem ESS.
Korzystanie z aplikacji VRM na iOS i Androida w tym widżetów aplikacji VRM na ekranie głównym urządzenia mobilnego
See the rozdział Łączność z internetem, gdzie wyjaśniono, jak połączyć urządzenie z internetem.
Pełny przegląd wszystkich cech i funkcji Portalu VRM można znaleźć w dokumentacji Portalu VRM.
12.2. Rejestracja na VRM
Szczegółowe instrukcje podano w dokumencie Pierwsze kroki w portalu VRM.
Należy pamiętać, że każdy system musi najpierw pomyślnie wysłać dane do portalu VRM. Dopóki połączenie nie zostanie pomyślnie nawiązane, rejestracja systemu na koncie użytkownika VRM nie będzie możliwa. W takim przypadku należy zapoznać się z treścią poniższego rozdziału Wykrywanie i usuwanie problemów z rejestracją danych oraz Konsola Zdalna w VRM - Wykrywanie i usuwanie usterek.
12.3. Rejestracja danych w VRM
Rejestry danych przesyłane są do portalu VRM przez internet, jeśli są dostępne. Wszystkie powiązane ustawienia są dostępne w menu portalu internetowego VRM (Lista urządzeń → Ustawienia → Portal internetowy VRM).
Przesył rejestrów danych zaprojektowano w taki sposób, by można to było robić również w przypadku złych połączeń internetowych. Połączenia, w przypadku których trwała utrata pakietów sięga nawet 70 %, nadal wystarczają do przesłania danych, choć występuje pewne opóźnienie.
Dodawanie zewnętrznego urządzenia pamięci masowej
W razie braku możliwości przesłania rejestrów, urządzenie GX zapisze je w pamięci nieulotnej (tzn. dane nie zostaną utracone w przypadku utraty zasilania lub ponownego uruchomienia).
Urządzenie GX posiada bufor do wewnętrznego przechowywania rejestrów z kilku dni. Chcąc wydłużyć ten okres, włóż kartę microSD lub nośnik pamięci USB. Stan pamięci wewnętrznej możesz zobaczyć w ustawieniach.
Należy pamiętać, że po włożeniu takiego urządzenia pamięci wszelkie zapisane wewnętrznie rejestry zostaną automatycznie przeniesione do pamięci włożonego nośnika: żadne dane nie ulegną utracie.
Bez względu na to, czy użyto zewnętrznego nośnika pamięci, czy też nie, urządzenie GX będzie zawsze podejmować próby połączenia się z portalem i przesłania wszystkich zaległych rejestrów. Oznacza to, że nawet w przypadku wielomiesięcznych zaległości, po ponownym uzyskaniu połączenia z internetem, zostaną wysłane wszystkie zaległe pliki. Dane są przesyłane jako pliki skompresowane: wysyłanie dużej ilości zaległych danych będzie wymagać znacznie mniejszej przepustowości niż wysyłanie danych za pomocą stale dostępnego połączenia internetowego.
Wymagania dotyczące urządzeń pamięci masowej
Obsługiwane systemy plików dla kart MicroSD lub dysków flash USB to FAT (12, 16, 32), ext3, ext4 i exFAT.
Dostępne są karty microSD typu SD i SDHC o pojemności 32 GB i mniejszej, zawierające system FAT12, FAT16 lub FAT32. Można ich używać bez obaw, chyba że zostaną później ponownie sformatowane do nieobsługiwanego systemu plików.
Ręczne przesyłanie rejestrów danych do VRM
W przypadku urządzeń trwale pozbawionych dostępu do internetu istnieje możliwość pobrania danych, a następnie przesłania ich ręcznie z laptopa.
Przejdź do opcji Ustawienia → Portal internetowy VRM i kliknij Wysuń nośnik pamięci. Pamiętaj, aby nigdy nie wyjmować karty SD/pamięci USB z pominięciem tego kroku, gdyż może to skutkować uszkodzeniem i utratą danych.
Wyjmij nośnik pamięci masowej i włóż go do komputera lub laptopa podłączonego do internetu.
Otwórz przeglądarkę internetową i przejdź do portalu VRM.
Zaloguj się, a następnie przejdź do menu Instalacje:
Kliknij opcję „Prześlij plik GX” i postępuj zgodnie z instrukcjami:
Usuń plik z urządzenia pamięci masowej, a nośnik pamięci włóż ponownie do urządzenia GX. Pamiętaj, że dwukrotne przesłanie tych samych danych nie powoduje żadnych problemów, lecz mimo wszystko lepiej tego nie robić.
Przy interwale rejestrowania raz na minutę wymagana przestrzeń dyskowa wynosi około 25 MB miesięcznie, w zależności od liczby podłączonych produktów. Na karcie microSD o pojemności 1 GB można przechować pliki z około 3 lat. Innymi słowy, dowolna karta microSD lub pamięć USB powinna wystarczyć do przechowywania danych z 6 miesięcy przechowywanych przez VRM. Po zapełnieniu pamięci zewnętrznego nośnika żadne dane nie będą rejestrowane.
Jeśli podłączonych jest kilka urządzeń pamięci masowej, urządzenie GX będzie przechowywać dane na tym, które zostało podłączone jako pierwsze. Po jego usunięciu, drugi nie będzie używany. Zamiast tego utworzy wewnętrzny bufor zaległości. Dopiero włożenie nowego spowoduje ponowne przełączenie na korzystanie z pamięci zewnętrznej.
Program alarmowy sieci: automatyczne ponowne uruchomienie
Ta funkcja, domyślnie wyłączona, powoduje automatyczne ponowne uruchomienie urządzenia GX w przypadku, gdy nie będzie mogło połączyć się z portalem VRM.
12.4. Wykrywanie i usuwanie problemów z rejestracją danych
W tym rozdziale opisano sposób wykrywania i usuwania problemów, oraz działania, które należy podjąć, gdy urządzenie GX nie może przesłać danych do portalu VRM.
Kontrola wstępna
W pierwszej kolejności sprawdź, czy istnieje połączenie pomiędzy urządzeniem GX a portalem VRM i czy dane są przesyłane.
Uwaga
Krótkotrwała utrata połączenia z internetem nie jest powodem od obaw. Rejestry danych, które w tym czasie nie zostały przesłane, są tymczasowo przechowywane w urządzeniu GX i zostaną przesłane po przywróceniu połączenia internetowego.
Sprawdź pozycję „Ostatni kontakt” w menu portalu internetowego VRM (Ustawienia → Portal internetowy VRM → Ostatni kontakt).
Jeśli wyświetlany czas mieści się w zakresie zdefiniowanym w tym samym menu „Interwału rejestrowania”, dane są aktywnie wysyłane do VRM, co oznacza, że wszystko działa prawidłowo.
Jeśli wyświetlają się kreski, oznacza to, że urządzenie GX nie może połączyć się z portalem VRM od chwili jego włączenia.
Jeśli pokazuje godzinę, ale pojawia się błąd, oznacza to, że urządzenie GX mogło wysłać dane, ale od tego czasu utraciło kontakt.
Jeśli opcja „Przesył rejestrów włączony” jest wyłączona, urządzenie GX nie będzie przesyłać żadnych danych do portalu VRM.
Sprawdź pozycję „Przechowywane rejestry” w tym samym menu.
„Przechowywane rejestry” wskazują liczbę zapisanych rejestrów w celu późniejszego wysłania.
Jeśli ta liczba ma wartość 0, oznacza to, że Cerbo-S GX wysłał wszystkie swoje dane do Portalu VRM, co z kolei oznacza, że połączenie faktycznie działa.
Jeśli jest większa niż 0, oznacza to, że Cerbo-S GX nie można połączyć się z portalem VRM.
Zwykle towarzyszy temu komunikat o błędzie, który opisano w dalszej części rozdziału.
Jeśli nadal masz problemy z rejestrowaniem danych, czytaj dalej.
Warunki, które celem wysyłania rejestrów danych do Portalu VRM muszą być spełnione:
Dobrze działające połączenie internetowe - Najlepiej korzystać z połączenia przewodowego za pomocą kabla Ethernet. Połączenia tetheringowe lub hotspot, np. z telefonem komórkowym, są zawodne i często przerywane lub nie przywracają automatycznie połączenia po jego utracie.
Właściwy adres IP - Zwykle zajmuje się tym router, który przydziela adres IP podłączonym urządzeniom/komputerom automatycznie poprzez DHCP w chwili nawiązania z nimi połączenia. Ręczna konfiguracja nie jest konieczna.
Wychodzące połączenie http(s) z adresem http://ccgxlogging.victronenergy.com na porcie 80 i 443 - pamiętaj, że nigdy nie powinno to stanowić problemu, chyba że w bardzo wyspecjalizowanych sieciach firmowych.
Należy pamiętać, że Cerbo-S GX nie obsługuje konfiguracji proxy. Więcej informacji na temat koniecznych warunków sieciowych podano w rozdziale Często zadawane pytania P15: Z jakiego typu sieci korzysta Cerbo-S GX (porty TCP i UDP)?.
Etapy wykrywania i usuwania usterek
Zaktualizuj urządzenie GX do najnowszego dostępnego oprogramowania sprzętowego
Szczegóły podano w rozdziale Aktualizacje oprogramowania układowego
Sprawdź sieć i połączenie internetowe
Sprawdź, czy router sieciowy automatycznie przypisał adres IP do urządzenia GX w menu Ethernet lub WiFi (Ustawienia → Ethernet → Konfiguracja IP → Automatyczne lub Ustawienia → WiFi → Sieci WiFi → [Twoja_podłączona_sieć_WiFi] → Konfiguracja IP → Automatyczny). Dotyczy to również ręcznie skonfigurowanych adresów IP. Sprawdź, czy spełnione są następujące warunki:
Stan musi być „Połączony”
Musi istnieć adres IP, który nie zaczyna się od 169.
Musi istnieć maska sieci
Musi być Bramka
Musi istnieć serwer DNS
W przypadku GX GSM lub GX LTE 4G zapoznaj się z treścią instrukcji Wykrywania i usuwania usterek w instrukcji obsługi GX LTE 4G.
Jeśli adres IP zaczyna się od 169, sprawdź, czy w Twojej sieci działa serwer DHCP. W 99 % wszystkich sieci działa serwer DHCP, który jest domyślnie włączony we wszystkich znanych routerach ADSL, kablowych i 3G/4G. Jeżeli nie jest uruchomiony żaden serwer DHCP, skonfiguruj adres IP ręcznie zgodnie z opisem w rozdziale Manualna konfiguracja IP.
Ethernet
W przypadku korzystania z sieci Ethernet i w polu „Stan” wyświetlany jest komunikat „Odłączony”, sprawdź, czy kabel sieciowy Ethernet nie jest uszkodzony: wypróbuj inny. Dwie kontrolki z tyłu Cerbo-S GX, w miejscu podłączenia kabla Ethernet RJ45, powinny się świecić lub migać. Dwie martwe kontrolki wskazują na problem z połączeniem.
WiFi
Jeśli korzystasz z WiFi i w menu pojawia się komunikat „Brak podłączonego adaptera WiFi”, sprawdź połączenie USB z kluczem sprzętowym WiFi. Spróbuj wyjąć klucz sprzętowy i włożyć go ponownie.
Podczas korzystania z WiFi, gdy „Stan” pokazuje „Awaria”, może się zdarzyć, że hasło WiFi jest nieprawidłowe. Naciśnij „Zapomnij sieć” i spróbuj połączyć się ponownie, podając prawidłowe hasło.
Sprawdź stan błędu połączenia
Przejdź do Ustawienia → Portal internetowy VRM i sprawdź status „Błąd połączenia”:
Wyświetlenie komunikatu Błąd połączenia oznacza, że Cerbo-S GX nie może się połączyć z bazą danych VRM. W przypadku błędu połączenia zostanie wyświetlony kod błędu wskazujący naturę problemu z łącznością. Wyświetlane są również szczegóły komunikatu o błędzie, aby ułatwić miejscowym informatykom zdiagnozowanie problemu.
Błąd #150 Nieoczekiwana odpowiedź: Wywołanie http/https powiodło się, ale odpowiedź była niepoprawna. Oznacza to, że istnieje strona logowania do WiFi lub sieci, czasami nazywana „portalem przechwytującym”, czasami spotykana na lotniskach, hotelach, przystaniach lub kempingach. Nie ma rozwiązania, które umożliwiłoby współpracę urządzenia GX z siecią WiFi, która wymagałaby takiej strony logowania i/lub akceptacji regulaminu.
Błąd #151 Nieoczekiwana odpowiedź HTTP: Połączenie powiodło się, ale odpowiedź nie wskazała pomyślnego kodu wyniku HTTP (zwykle 200). Może to oznaczać, że transparentny serwer proxy przejmuje połączenie. Przykłady podano przy nr 150 powyżej.
Błąd #152 Przeterminowanie połączenia: może to wskazywać na słabą jakość połączenia internetowego lub restrykcyjną zaporę sieciową.
Błąd #153 Błąd połączenia: może to wskazywać na problem z trasowaniem. Szczegółowe informacje podano w wyświetlonym komunikacie o błędzie:
Błąd #153 Błąd połączenia, a konkretnie problem związany z SSL, jak na poniższym zrzucie ekranu: sprawdź ustawienie daty i godziny urządzenia GX, a także strefę czasową. Sprawdź też, czy Twój router nie wyświetla specjalnej strony z zastrzeżeniami, strony logowania lub akceptacji, jak to często bywa na lotniskach, w hotelach i innych publicznych sieciach WiFi.
Błąd #154 Awaria DNS: Sprawdź, czy w menu Ethernet lub WiFi skonfigurowano prawidłowy serwer DNS. Zazwyczaj jest on przydzielany automatycznie przez serwer DHCP w sieci.
Błąd #155 Błąd trasowania: VRM jest niedostępny. Ten błąd występuje, jeśli odebrany zostanie błąd ICMP wskazujący, że nie istnieje żadna trasa do serwera VRM. Sprawdź, czy serwer DHCP przypisuje działającą trasę domyślną lub że brama jest poprawnie skonfigurowana do konfiguracji statycznych.
Błąd #159 Nieznany błąd: Jest to błąd typu catch-all dotyczący błędów, których nie można bezpośrednio sklasyfikować. W takich przypadkach komunikat o błędzie będzie zawierał informację o problemie.
12.5. Analiza danych bez dostępu do internetu, bez VRM
W niektórych przypadkach, na przykład w bardzo odległych lokalizacjach, gdzie nie ma dostępu do internetu, przydatna może być możliwość analizy danych bez konieczności ich wcześniejszego przesyłania do portalu VRM.
Zainstaluj VictronConnect na laptopie z systemem Windows lub Apple
Włóż urządzenie pamięci masowej zawierające plik(i) rejestrowe
Otwórz VictronConnect i użyj funkcji Venus Log Converter, aby przekonwertować je na arkusze Excel. Należy pamiętać, że konwerter rejestrów Venus nie jest dostępny w wersji VictronConnect na iOS i Androida. Więcej szczegółów podano w rozdziale Importowanie i konwertowanie pliku bazy danych rodziny produktów GX w instrukcji obsługi VictronConnect.
12.6. Konsola Zdalna na VRM - Konfiguracja
Ta funkcja umożliwia pełną zdalną kontrolę urządzenia GX przez internet:
Konsola Zdalna w systemie VRM jest domyślnie wyłączona. Włącz ją wykonując następujące działania:
Włącz tę funkcję w menu Ustawienia → Konsola Zdalna.
Szczegółowe informacje podano w rozdziale Menu Konsoli Zdalnej.
Ustaw hasło lub wyłącz hasło.
Ponownie uruchom urządzenie GX.
Teraz w menu portalu VRM pojawi się opcja Konsola Zdalna. Kliknij i otwórz Konsolę Zdalną:
12.7. Konsola Zdalna na VRM - Wykrywanie i usuwanie usterek
Celem rozwiązania problemów z Konsolą Zdalną w systemie VRM wykonaj poniższe działania:
Sprawdź, czy logowanie do portalu VRM działa, patrz rozdziały Rejestracja danych w VRM i Wykrywanie i usuwanie problemów z rejestracją danych. Bez tego Konsola Zdalna w VRM nie będzie działać.
Po włączeniu funkcji Konsoli Zdalnej pamiętaj o ustawieniu (lub wyłączeniu) hasła.
Pamiętaj także o ponownym uruchomieniu Cerbo-S GX po ustawieniu (lub wyłączeniu) hasła.
Pamiętaj, aby zaktualizować Cerbo-S GX do najnowszej wersji oprogramowania sprzętowego. Najnowsza poprawa stabilności Konsoli Zdalnej została wprowadzona w wersji v2.30.
Po ponownym uruchomieniu sprawdź w Konsoli Zdalnej, czy VRM wyświetla status połączenia internetowego lub numer portu. Informacja o braku połączenia internetowego lub wyświetlenie numeru portu 0 oznacza, że Cerbo-S GX nie mógł połączyć się z serwerem Konsoli Zdalnej. Zwykle jest to spowodowane przez (firmową) zaporę sieciową, która blokuje połączenie. Rozwiązaniem jest wówczas skonfigurowanie reguły wyjątku w zaporze.
Sprawdź, czy przeglądarka internetowa, z której korzystasz z VRM, ma dostęp do obu poniższych adresów URL. Sprawdź je klikając na oba łącza. Pamiętaj, że pojawienie się błędu oznacza, że wszystko jest w porządku. Dobry błąd to „Reakcja na błąd, Kod błędu 405, metoda niedozwolona”. Pojawienie się błędu przeterminowania lub innego błędu (przeglądarki) może oznaczać, że zapora sieciowa blokuje połączenie. https://vncrelay.victronenergy.com i https://vncrelay2.victronenergy.com/
Zaplecze techniczne
Działanie Konsoli Zdalna w VRM wymaga wzajemnego połączenia między przeglądarką internetową i urządzeniem GX. To połączenie zaprojektowano w taki sposób, by w niemal wszystkich sytuacjach nie było konieczności dokonywania żadnej specjalnej konfiguracji ani otwierania zapór sieciowych. 0,1 % sytuacji, w których nie działa to od razu, to na przykład duże sieci korporacyjne ze specjalnymi zabezpieczeniami lub drogie sieci satelitarne lub radiowe dalekiego zasięgu, np. spotykanych na wiejskich obszarach Afryki i innych odległych obszarach.
Po włączeniu Konsoli Zdalnej w systemie VRM urządzenie GX otworzy i utrzyma połączenie z dowolnym serwerem wskazanym przez supporthosts.victronenergy.com. Co dotyczy obecnie szeregu adresów IP (84.22.108.49, 84.22.107.120, 3.25.10.245, 13.244.154.199 lub 35.165.124.40, w zależności od miejsca) i prawdopodobnie więcej w przyszłości. Zastosowano technologię SSH, dzięki czemu urządzenie będzie się łączyć się przy użyciu portów 22, 80 i 443, przy czym tylko jeden z nich musi działać. Podejmuje próbę połączenia przez wszystkie trzy, bo w większości sieci przynajmniej jednemu z nich lokalna zapora umożliwi połączenie.
Po połączeniu z jednym z serwerów hosta wsparcia ten odwrotny tunel SSH czeka na połączenie od osoby potrzebującej połączenia. Może to być Twoja przeglądarka lub inżynier Victron, ponieważ ta sama technologia jest wykorzystywana w ramach funkcji Pomocy zdalnej; więcej informacji podano powyżej.
Korzystając z Konsoli Zdalnej w VRM przeglądarka połączy się z witryną vncrelay.victronenergy.com lub vncrelay2.victronenergy.com przy użyciu gniazd sieciowych na porcie 443. Więcej informacji na temat połączeń używanych przez urządzenie GX podano w odpowiedzi na pytanie 15 w rozdziale Często zadawane pytania.