19. Rozwiązywanie problemów
19.1. Kody błędów
Różne źródła błędów
Na urządzeniu GX niektóre wyświetlane kody błędów będą pochodzić z samego urządzenia GX; w takim przypadku sprawdź to na poniższym wykazie. Będąc panelem sterowania systemu, pokazuje również kody błędów z podłączonych urządzeń, np.:
Inwertery/ładowarki Multi i Quattro: Kody błędów VE.Bus
Ładowarki solarne MPPT: Kody błędów ładowarki solarnej MPPT
Błąd GX nr 42 - Uszkodzona pamięć
Ten błąd oznacza, że pamięć flash w urządzeniu GX uległa uszkodzeniu.
Urządzenie należy wysłać do naprawy/wymiany. Nie ma możliwości usunięcia tej usterki na miejscu ani dokonując aktualizacji oprogramowania sprzętowego.
Uszkodzona pamięć flash to partycja zawierająca wszystkie ustawienia użytkownika i dane fabryczne, np. numery seryjne i kody WiFi.
Błąd GX nr 47 - Problem z partycją danych
Najprawdopodobniej pamięć wewnętrzna w urządzeniu GX jest uszkodzona, co powoduje utratę konfiguracji.
Skontaktuj się ze sprzedawcą lub instalatorem; przeglądnij naszą stronę Pomocy technicznej Victron Energy.
Błąd GX nr 48 - DVCC z niekompatybilnym oprogramowaniem sprzętowym
Ten błąd pojawia się, gdy włączona jest funkcja DVCC, mimo że nie wszystkie urządzenia w systemie zostały zaktualizowane do najnowszej wersji oprogramowania sprzętowego. Więcej informacji na temat DVCC i minimalnych wymaganych wersji oprogramowania podano w rozdziale poświęconym DVCC niniejszej instrukcji.
Uwaga dla systemów z akumulatorami Pylontech i BMZ:
W VenusOS v2.80 wymusiliśmy włączenie DVCC dla akumulatorów Pylontech i BMZ. W przypadku bardzo starych i nigdy nie aktualizowanych systemów może to powodować ten sam błąd.
Rozwiązanie:
Wyłącz automatyczne aktualizacje; Ustawienia → Oprogramowanie sprzętowe → Aktualizacje online.
Przywróć wersję 2.73. Sposób przywracania wcześniejszej wersji oprogramowania sprzętowego opisano w rozdziale Instalowanie określonej wersji oprogramowania sprzętowego z karty SD/USB.
Następnie rozważ skorzystanie z usług instalatora, który zaktualizuje całe oprogramowanie sprzętowe.
Uwaga dotycząca systemów z akumulatorami BYD, MG Energy Systems i Victron Lynx Ion BMS:
Począwszy od wersji Venus OS v2.40, wydanej w grudniu 2019 r., funkcja DVCC jest automatycznie włączana, gdy system wykryje podłączony obsługiwany akumulator/BMS. W systemach, w których producenci akumulatorów wymagają włączenia DVCC, nie ma już możliwości wyłączenia DVCC.
Stwarza to problem w przypadku systemów zainstalowanych i oddanych do użytku dawno temu, zanim udostępniono DVCC, które mogą nie mieć innych niezbędnych podzespołów lub oprogramowania sprzętowego do prawidłowej współpracy z DVCC.
Rozwiązanie:
Wyłącz automatyczne aktualizacje; Ustawienia → Oprogramowanie sprzętowe → Aktualizacje online.
Przywróć wersję 2.33; sposób przywracania wcześniejszej wersji oprogramowania sprzętowego opisano w rozdziale Instalowanie określonej wersji oprogramowania sprzętowego z karty SD/USB.
Sprawdź, czy funkcja DVCC jest ponownie wyłączona.
Poproś instalatora o sprawdzenie, czy system akumulatorów jest zarządzany za pomocą sterowania dwuprzewodowego (wcześniejsza alternatywna metoda sterowania dla DVCC), czy nie:
Jeśli pomiędzy BMS, falownikiem/ładowarkami i kontrolerami ładowania nie ma przewodów ładowania i rozładowywania, w przypadku akumulatorów wymienionych powyżej marek wymagany jest DVCC, który ma również pewne minimalne wymagania dotyczące oprogramowania sprzętowego dla podłączonych falowników/ładowarek i kontrolerów ładowania słonecznego.
Błąd GX nr 49 - Nie znaleziono licznika sieci
To ostrzeżenie pojawia się w systemie ESS, gdy pomiar sieciowy jest skonfigurowany do korzystania z licznika zewnętrznego, ale nie ma żadnego licznika. Ostrzega to instalatorów i użytkowników końcowych, że system nie jest poprawnie skonfigurowany lub nie może działać poprawnie, ponieważ nie może komunikować się z licznikiem sieciowym.
Błąd GX nr 51 - Oprogramowanie sprzętowe mk3 wymaga aktualizacji
Gdy pojawi się to powiadomienie, zaleca się aktualizację kontrolera MK3 wbudowanego w urządzenie GX. Ta aktualizacja jest wymagana w przypadku najnowszych funkcji, w tym funkcji czasu rozgrzewania i schładzania generatora.
W tym celu należy przejść do listy Urządzenia, a następnie do listy MultiPlus-Quattro lub EasySolar. Tutaj zobaczysz ten wpis:
Istnieje niewielka szansa; nasze statystyki pokazują, że w około 5 % przypadków taka aktualizacja spowoduje krótkie ponowne uruchomienie systemu: falownik/ładowarka może się wyłączyć i ponownie włączyć.
Brak tego komunikatu oznacza, że system jest już aktualny. Należy pamiętać, że ta ręczna aktualizacja jest potrzebna tylko raz. Ręczną inicjalizację przewidziano ze względu na małą szansę na ponowne uruchomienie falownika/ładowarki. Przyszłe aktualizacje można instalować bez konieczności krótkiego ponownego uruchamiania.
19.2. Często zadawane pytania
19.2.1. P1: Nie mogę włączyć ani wyłączyć systemu Multi/Quattro
Aby rozwiązać problem, najpierw dowiedz się, jak system jest podłączony, a następnie postępuj zgodnie z poniższą instrukcją krok po kroku. Istnieją dwa sposoby podłączenia systemu Multi/Quattro do Cerbo-S GX. W większości systemów będą one podłączone bezpośrednio do portu VE.Bus na tylnej ściance urządzenia Cerbo-S GX. W niektórych systemach są one połączone do Cerbo-S GX za pomocą interfejsu VE.Bus na VE.Can.
Instrukcje krok po kroku podłączenia do portu VE.Bus Cerbo-S GX
Zaktualizuj oprogramowanie Cerbo-S GX do najnowszej dostępnej wersji.
Patrz nasze posty na blogu pod adresem https://www.victronenergy.com/blog/category/firmware-software/.
Czy w systemie masz Digital Multi Control lub VE.Bus BMS? W takim przypadku normalne jest, że funkcja włączenia/wyłączenia jest wyłączona.
Zapoznaj się również z uwagami dotyczącymi VE.Bus w instrukcji obsługi Cerbo-S GX #UUID-45296fbc-6298-b29c-2e54-7730edc3d313.
Jeśli do systemu podłączony jest sterownik Digital Multi Control lub VE.Bus BMS, Cerbo-S GX zapamiętuje go, i nawet po usunięciu tych urządzeń Włącznik/Wyłącznik będzie nadal wyłączony. Celem wykasowania pamięci, przeprowadź Ponowne wykrywanie systemu w menu Konsoli Zdalnej urządzenia Multi lub Quattro.
Szczegółowe informacje podano w rozdziale Menu Zaawansowane.
W przypadku systemów równoległych/trójfazowych składających się z więcej niż 5 urządzeń: w zależności od temperatury i innych okoliczności, ponowne włączenie systemu po wyłączeniu go w Cerbo-S GX może okazać się niemożliwe. Aby to obejść, należy odłączyć kabel VE.Bus z od gniazda na tylnej ściance Cerbo-S GX. Oraz podłączyć go ponownie po uruchomieniu systemu VE.Bus. Prawdziwym rozwiązaniem jest użycie „Klucza sprzętowego Cerbo-S GX dla dużych systemów VE.Bus” o numerze katalogowym BPP900300100. Szczegółowe informacje podano w instrukcji podłączenia.
Instrukcje krok po kroku, gdy Cerbo-S GX podłączony jest przez VE.Can.
Zaktualizuj oprogramowanie Cerbo-S GX do najnowszej dostępnej wersji. Patrz nasze posty na blogu w kategorii oprogramowanie sprzętowe.
Zaktualizuj oprogramowanie interfejsu VE.Bus na VE.Can do najnowszej wersji. Najłatwiej to zrobić korzystając ze Zdalnej aktualizacji oprogramowania sprzętowego: posiadanie specjalnego elementu sprzętowego, CANUSB, nie jest wtedy konieczne.
Czy w systemie masz Digital Multi Control lub VE.Bus BMS? W takim przypadku normalne jest, że funkcja włączenia/wyłączenia jest wyłączona. Zapoznaj się również z uwagami dotyczącymi VE.Bus w instrukcji obsługi Cerbo-S GX.
Jeżeli do systemu był podłączony Digital Multi Control lub VE.Bus BMS, a nie jest on już podłączony, interfejs Canbus go zapamiętuje. Dlatego nawet po usunięciu tych urządzeń Włącznik/Wyłącznik będzie nadal wyłączony. Niestety nie ma możliwości samodzielnego wykasowania tej pamięci. Skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy.
19.2.2. P2: Czy do sprawdzenia rzeczywistego stanu naładowania akumulatora potrzebuję BMV?
To zależy. Szczegółowe informacje podano w rozdziale Stan naładowania akumulatora (SoC).
19.2.3. P3: Nie mam dostępu do internetu, gdzie mam włożyć kartę SIM?
W urządzeniu GX nie ma modemu 3G ani 4G, a co za tym idzie, nie ma też slotu na kartę SIM. W lokalnym sklepie dokonaj zakupu routera 3G/4G z portami Ethernet. Więcej informacji można znaleźć w blogu, a zwłaszcza w sekcji komentarzy, ponieważ coraz więcej użytkowników próbuje użycia sprzętu innego rodzaju:
https://www.victronenergy.com/blog/2014/03/09/off-grid-color-control-gx-to-vrm-portal-connectivity/
19.2.4. P4: Czy do Multi/Inwerter/Quattro mogę podłączyć zarówno urządzenie GX, jak i VGR2/VER?
Nie. Zamiast tej kombinacji zalecamy użycie Cerbo-S GX, i dodanie routera mobilnego 3G/4G lub podobnego. Patrz Łączność z internetem.
19.2.5. P5: Czy do Multi/Inwerter/Quattro mogę podłączyć kilka Cerbo-S GX?
Nie.
19.2.6. P6: Widzę nieprawidłowe odczyty prądu (amperów) lub mocy na moim urządzeniu Cerbo-S GX
Przykłady:
Wiem, że odbiornik energii pobiera 40 W z Multi, ale Cerbo-S GX pokazuje 10 W lub nawet 0 W.
Widzę, że Multi dostarcza odbiornikowi energii prąd o mocy 2000 W w trybie falownika, ale z akumulatora pobierane jest tylko 1850 W. Czy te 150 W bierze się znikąd?
Ogólna odpowiedź brzmi: Multi i Quattro nie są przyrządami pomiarowymi, są to falowniki/ładowarki, a wskazane wyniki pomiaru są wartością przybliżoną.
Mówiąc bardziej szczegółowo, istnieje kilka przyczyn niedokładności pomiaru:
Część mocy pobieranej z akumulatora przez inwerter jest tracona w inwerterze i zamieniana na ciepło: straty wydajności.
Multi w istocie nie mierzy mocy pobieranej z akumulatora. Mierzy prąd na wyjściu inwertera, a następnie zakłada, jaka jest moc pobierana z akumulatora.
Waty a VA: w zależności od wersji oprogramowania sprzętowego Multi/Quattro, a także wersji oprogramowania sprzętowego Cerbo-S GX wynik pomiaru podany jest albo w VA (wynik obliczenia napięcia AC * prądu AC), albo w watach. Chcąc zobaczyć wynik w watach na Cerbo-S GX zaktualizuj oprogramowanie swojego Cerbo-S GX do najnowszej wersji (v1.21 lub nowszej). Sprawdź także, czy wersja oprogramowania sprzętowego urządzenia Multi obsługuje odczyt w watach, minimalne wersje to xxxx154, xxxx205 i xxxx300.
Urządzenia Multi/Quattro podłączone do Cerbo-S GX interfejsem VE.Bus na VE.Can zawsze będą zgłaszać odczyt w VA, a nie (jeszcze) w watach.
Jeśli w Multi/Quattro zainstalowany jest asystent czujnika prądu, z żaden czujnik nie jest podłączony, pokaże on nieprawidłowe wartości mocy/kWh.
Jeśli w Multi/Quattro zainstalowany jest asystent czujnika prądu, sprawdź, czy pozycję ustawiono prawidłowo, oraz czy skala jest zgodna z przełącznikami DIP na samym czujniku.
Asystent czujnika prądu mierzy i zgłasza VA, a nie waty.
Uwagi dotyczące systemów z kilkoma urządzeniami połączonymi równolegle:
Cerbo-S GX wersja wcześniejsza niż 1.20 wykorzystuje moc i prąd fazy zgłaszane przez urządzenie nadrzędne pomnożone przez liczbę urządzeń w tej fazie. Od wersji v1.20 wartości wszystkich urządzeń są sumowane na fazę i dlatego powinny być dokładniejsze.
To ujawniło błąd w oprogramowaniu sprzętowym Multi podczas pracy w układzie równoległym. Ccgx v1.21 rozwiązuje ten problem, powracając do pierwotnego zachowania, gdy wykryje wersję oprogramowania, której dotyczy problem. Aktualizacja Multi zapewnia dokładniejsze odczyty. Błąd naprawiono w wersji oprogramowania VE.Bus xxxx159, xxxx209, xxxx306. To oprogramowanie sprzętowe opublikowano 17 lutego 2015 r.
Wersje oprogramowania sprzętowego Multi od 26xx207 / xxxx300 mogą również zamrażać wartości mocy w określonym momencie.
Wskazówki pozwalające uniknąć problemów z pomiarami:
Nie podłączaj VEConfigure, gdy podłączony jest Cerbo-S GX
VE.Bus nie jest systemem w 100 % typu plug and play: jeśli odłączysz Cerbo-S GX od jednego urządzenia Multi i bardzo szybko podłączysz je do drugiego, może to spowodować pokazanie nieprawidłowe wartości. Aby mieć pewność, że tak się nie stanie, użyj opcji „Wykryj ponownie system” w menu Multi/Quattro w Cerbo-S GX.
19.2.7. P7: W menu, zamiast nazwy urządzenia VE.Bus, znajduje się pozycja o nazwie „Multi”.
System VE.Bus można całkowicie wyłączyć, łącznie z komunikacją. Jeśli wyłączysz system VE.Bus, a następnie zresetujesz Cerbo-S GX, Cerbo-S GX nie będzie mógł uzyskać szczegółowej nazwy produktu i zamiast tego wyświetli się „Multi”.
Chcąc odzyskać właściwą nazwę, przejdź do menu Multi w Cerbo-S GX i ustaw pozycję menu Przełącznik na Włączone, lub, jeśli obecny jest układ Digital Multi Control, fizyczny przełącznik ustaw w pozycji Włączone. Należy pamiętać, że w przypadku systemu BMS powyższa procedura działa tylko w zakresie napięć roboczych akumulatora.
19.2.8. P8: Istnieje pozycja menu o nazwie „Multi”, podczas gdy nie jest podłączony żaden falownik, Multi ani Quattro
Jeśli Cerbo-S GX kiedykolwiek wykrył VE.Bus BMS lub Digital Multi Control (DMC), będzie je pamiętał do chwili, gdy w menu Cerbo-S GX zostanie uruchomiona opcja „Wykryj ponownie system”. Po minucie uruchom Cerbo-S GX ponownie: Ustawienia → Ogólne → Uruchom ponownie.
19.2.9. P9: Dlaczego widzę stronę internetową zawierającą wzmiankę o Hiawatha, kiedy w przeglądarce wpisuję adres IP Cerbo-S GX?
Nasz plan zakłada przynajmniej uruchomienie strony internetowej, na której można zmienić ustawienia i zobaczyć aktualny stan. Jeśli wszystko pójdzie tak, jak tego chcemy, być może pojawi się w pełni funkcjonalna wersja internetowego portalu VRM, działająca lokalnie na Cerbo-S GX. Dzięki temu dostępne będą te same funkcje, nawet bez połączenia z internetem lub przy zawodnym połączeniu.
19.2.10. P10: Mam kilka ładowarek solarnych MPPT 150/70 pracujących równolegle. Stan przekaźnika której z nich zobaczę w menu Cerbo-S GX?
Wybranej losowo.
19.2.11. P11: Jak długo powinna trwać automatyczna aktualizacja?
Rozmiar pliku do pobrania zazwyczaj wynosi około 90 MB. Po pobraniu, instalacja plików może potrwać nie dłużej, niż 5 minut.
19.2.12. P12: Mam MGR z modułem IO Extender, jak mogę wymienić je na Cerbo-S GX?
Nie ma jeszcze możliwości zastąpienia funkcjonalności IO Extender.
19.2.13. P13: Czy mogę używać zdalnej konfiguracji VEConfigure, tak jak robiłem to w przypadku VGR2?
Tak, zapoznaj się z instrukcją konfiguracji zasilania VE
19.2.14. P14: Panel Blue Power może być zasilany poprzez sieć VE.Net, czy mogę to zrobić także za pomocą Cerbo-S GX?
Nie, Cerbo-S GX zawsze musi mieć własne zasilanie.
19.2.15. P15: Z jakiego typu sieci korzysta Cerbo-S GX (porty TCP i UDP)?
Podstawy:
Cerbo-S GX musi mieć ważny adres IP, w tym działający serwer DNS i bramę. Domyślnie uzyskiwane z serwera DHCP. Możliwa jest także konfiguracja ręczna.
Port DNS 53 UDP i TCP
NTP (synchronizacja czasu) Port UDP 123. NTP korzysta z puli serwerów dostarczonych przez ntp.org, więc będzie łączyć się z szeroką gamą serwerów.
Portal VRM:
Dane przesyłane są do portalu VRM za pośrednictwem żądań HTTPS POST i GET na adres http://ccgxlogging.victronenergy.com na porcie 443. W menu dostępna jest opcja użycia zamiennie protokołu HTTP, port 80. Należy pamiętać, że w tym przypadku nadal będą wysyłane wrażliwe dane, takie jak klucze dostępu związane z Konsolą Zdalną, za pośrednictwem protokołu HTTPS/443.
Aktualizacje oprogramowania sprzętowego:
Cerbo-S GX łączy się z https://updates.victronenergy.com/ przez port 443.
Zdalna pomoc techniczna i Konsola Zdalna w VRM:
Gdy włączona jest jedna lub obydwie z tych funkcji, wychodzące, zwrotne połączenie SSH nawiązywane jest z supporthosts.victronenergy.com. Rejestr supporthosts.victronenergy.com jest rozkłada się na kilka adresów IP, a system DNS wykorzystuje lokalizację geograficzną do rozpoznawania go na najbliższym serwerze. To wychodzące połączenie SSH próbuje wielu portów: portu 22, portu 80 lub portu 443. Wykorzystywany jest pierwszy, który działa, a w przypadku utraty połączenia ponawia próbę.
Aby korzystać z tych funkcji, nie jest konieczne przekierowanie portów ani inna konfiguracja routera internetowego.
Więcej informacji na temat funkcji Pomocy zdalnej znajduje się w kolejnej odpowiedzi na Często zadawane pytania.
Więcej informacji na temat rozwiązywania problemów z Konsolą Zdalną w VRM podano tutaj: Konsola Zdalna na VRM - Wykrywanie i usuwanie usterek.
Komunikacja dwukierunkowa (Zdalna aktualizacja VEConfig i Zdalna aktualizacja oprogramowania sprzętowego):
Przed v2.20: Używa protokołu HTTPS (port 443) do serwerów Pubnub
wersja 2.20 i nowsza: łączy się z mqtt-rpc.victronenergy.com na porcie 443; a także łączy się z farmą serwerów mqtt{1 to 128}.victronenergy.com. Więcej informacji podano w tym dokumencie.
MQTT w LAN:
Po włączeniu tej funkcji uruchamiany jest lokalny broker MQTT, który akceptuje połączenia TCP na porcie 8883 (SSL) i 1883 (zwykły tekst).
Zależnie od tego, Cerbo-S GX będzie również (podejmował próby) łączył się z serwerami chmurowymi Victron MQTT. To połączenie zawsze korzysta z protokołu SSL i portu 8883.
Konsola Zdalna w LAN:
Konsola Zdalna w sieci LAN wymaga portu 80 (mała witryna, z którą połączone jest urządzenie GX). Wymaga także portu 81, który jest portem nasłuchowym dla tunelu websocket do VNC.
Modbus TCP:
Po włączeniu serwer ModbusTCP nasłuchuje na wspólnym wyznaczonym porcie Modbus TCP, czyli 502.
Dostęp do roota SSH:
Port 22 - patrz dokumentacja dotycząca dostępu do roota systemu Venus OS.
Jest to funkcja dostępna dla programistów.
19.2.16. P16: Jaka jest funkcjonalność pozycji menu Zdalne wsparcie (SSH) w menu Ethernet?
Po włączeniu, Cerbo-S GX otworzy połączenie SSH z naszym bezpiecznym serwerem z tunelem zwrotnym z powrotem do Cerbo-S GX. Za pośrednictwem tego tunelu technicy firmy Victron mogą zalogować się do Twojego Cerbo-S GX zapewnić zdalną pomoc techniczną. Działa to, gdy Cerbo-S GX ma dostęp do internetu. Połączenie będzie działać nawet po zainstalowaniu za zaporą ogniową.
Połączenie SSH będzie wychodzące na port 80, 22 lub 443 do supporthosts.victronenergy.com, co rozkłada się na kilka adresów IP i zależy od Twojej lokalizacji. Funkcja pomocy zdalnej jest domyślnie wyłączona.
19.2.17. P17: Na liście nie widzę obsługi produktów VE.Net. Czy nadal będzie dostępna?
Nie.
19.2.18. P18: Jakie jest wykorzystanie danych przez Cerbo-S GX?
Wykorzystanie danych zależy w dużej mierze od liczby połączonych urządzeń, ich zachowania i wykorzystania. Poniższe pomiary mają charakter wyłącznie orientacyjny i zostały wykonane dla systemu z jednym Cerbo-S GX, jednym Multi, jednym BMV i jednym MPPT. Interwał rejestrowania ustawiony na 15 minut. Jeśli korzystasz z kosztownej usługi transmisji danych, zrób to bezbłędnie.
Zużycie danych miesięcznie:
Rejestrowanie VRM: 15 MB do pobierania, 45 MB do przesyłania
Zdalne wsparcie: 22 MB do pobierania, 40 MB do przesyłania
Kontrole dostępności aktualizacji: 8 MB do pobierania, 0,3 MB do przesyłania (Nie obejmuje to samej aktualizacji)
Komunikacja dwukierunkowa: 26 MB do pobierania, 48 MB do przesyłania
Wspomniane megabajty nie obejmują pobrania aktualizacji oprogramowania sprzętowego Cerbo-S GX. Aktualizacje oprogramowania sprzętowego o wielkości 60 MB nie są rzadkością.
19.2.19. P19: Ile czujników prądu AC mogę podłączyć do jednego systemu VE.Bus?
Obecne maksimum to 9 czujników (począwszy od Cerbo-S GX w wersji 1.31). Należy pamiętać, że każdy z nich należy skonfigurować osobno za pomocą asystenta w Multi lub Quattro, do którego jest podłączony.
19.2.20. P20: Problem polegający na tym, że Multi nie uruchamia się po podłączeniu Cerbo-S GX / Zachowaj ostrożność zasilając Cerbo-S GX z zacisku wyjściowego AC inwertera VE.Bus, Multi lub Quattro
Urządzenie GX i MultiPlus muszą mieć zainstalowane oprogramowanie sprzętowe w najnowszej wersji.
W przypadku zasilania Cerbo-S GX z zasilacza sieciowego podłączonego do gniazda wyjściowego AC dowolnego produktu VE.Bus (inwertera, urządzenia Multi lub Quattro), po wyłączeniu zasilania produktów VE.Bus z dowolnego powodu (po wystąpieniu błędu działania lub podczas rozruchu awaryjnego) może wystąpić blokada. Urządzenia VE.Bus nie uruchomią się, dopóki Cerbo-S GX nie ma zasilania …lecz Cerbo-S GX nie uruchomi się, dopóki nie będzie zasilania. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w rozdziale Często zadawane pytania.
Te blokadę można obejść, odłączając na chwilę przewód Cerbo-S GX VE.Bus, po czym urządzenia VE.Bus niezwłocznie zaczną się uruchamiać.
Blokady można uniknąć na dwa sposoby:
Doprowadź zasilanie Cerbo-S GX z akumulatora; albo
Przetnij styk 7 w kablu VE.Bus podłączonym do Cerbo-S GX Cerbo-S GX
Przycięcie/usunięcie styku 7 kabla VE.Bus do Cerbo-S GX (brązowego/białego zgodnie ze standardowym kodowaniem kolorów kabla Ethernet RJ45) umożliwia uruchomienie produktów VE.Bus bez czekania na rozruch Cerbo-S GX w pierwszej kolejności.
Należy pamiętać, że w przypadku korzystania z akumulatora Redflow ZBM2/ZCell pin 7 powinien zostać odcięty, nawet jeśli Cerbo-S GX jest zasilany prądem stałym, co ma na celu niedopuszczenie do takiego samego zakleszczenia w momentach, gdy zestaw akumulatorów Redflow ma 0 % SoC.
Wadą odcięcia pinu 7 jest to, że wyłączenie urządzenia VE.Bus będzie mniej skuteczne: chociaż przestanie ono ładować i odwracać, nadal będzie w trybie gotowości i dlatego będzie pobierać więcej prądu z akumulatora, niż gdyby pin 7 pozostawiono na jego miejscu. Zwykle ma to zastosowanie tylko w systemach morskich lub motoryzacyjnych, w których regularne wyłączanie urządzenia VE.Bus jest normalnym zjawiskiem. W przypadku tego typu systemów zalecamy, aby nie odcinać pinu 7, lecz zapewnić zasilanie Cerbo-S GX z akumulatora.
19.2.21. P21: Uwielbiam Linuxa, programowanie, urządzenia Victron oraz Cerbo-S GX. Czy mogę coś więcej?
Tak, możesz! Zamierzamy udostępnić prawie cały kod jako open source, ale nie jesteśmy jeszcze tak daleko. W obecnej chwili wiele części oprogramowania jest dostępnych w skryptach lub w innych nieprekompilowanych językach, np. Python i QML, dzięki czemu są one dostępne na Twoim Cerbo-S GX, a ich zmiana nie sprawia trudności. Hasło roota i więcej informacji znajdziesz tutaj.
19.2.22. P22: Jak mogę zmienić logo?
W przeglądarce internetowej lub urządzeniu podłączonym do tej samej sieci wpisz poniższy adres. Użyj tego adresu jako szablonu: http://[ip-here]/logo.php (w nawiasach kwadratowych wpisując adres IP swojego urządzenia). Adres IP można znaleźć wchodząc w Ustawienia → Ethernet lub WiFi. Po załadowaniu strony wybierz plik obrazu ze swojego urządzenia. Ponownie uruchom Cerbo-S GX.
19.2.23. P23: Multi uruchamia się cały czas (co 10 sekund)
Sprawdź połączenie zdalnego przełącznika na płytce drukowanej Multi. Pomiędzy lewym a środkowym zaciskiem powinien znajdować się mostek drutowy. Cerbo-S GX przełącza linię umożliwiającą zasilanie tablicy sterowania Multi. Po 10 sekundach linia ta zostaje zwolniona i Multi powinien przejąć od niej kontrolę. Jeśli połączenie zdalnego przełącznika nie jest okablowane, Multi nie jest w stanie przejąć własnego zasilania. Cerbo-S GX ponowi próbę, Multi uruchomi się, a po 10 sekundach wyłączy, i tak dalej.
19.2.24. P24: Co oznacza błąd nr 42?
Jeżeli urządzenie GX wyświetla błąd nr 42 – Błąd sprzętowy, oznacza to, że pamięć flash w urządzeniu jest uszkodzona. W rezultacie ustawienia nie zostaną zapisane (ponowne uruchomienie przywraca ustawienia domyślne) i pojawiają się inne problemy.
Tego błędu nie można naprawić na miejscu, ani nie zrobią tego serwisanci. Skontaktuj się ze sprzedawcą w celu wymiany.
Oprogramowanie sprzętowe aż do wersji 2.30 nie zgłaszało błędu. Począwszy od wersji 2.30 jest on widoczny na samym urządzeniu (w GUI) oraz na Portalu VRM.
19.2.25. P25: Moje urządzenie GX samoczynnie się uruchamia ponownie. Co jest przyczyną takiego zachowania?
Istnieje kilka przyczyn, które mogą powodować samoczynne restartowanie urządzenia GX.
Jedną z najczęstszych przyczyn jest utrata komunikacji z portalem internetowym VRM.
Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy w ustawieniach portalu internetowego VRM włączona została opcja „Uruchom ponownie urządzenie w przypadku braku kontaktu” (domyślnie wyłączona). Jeżeli nie będzie kontaktu z portalem VRM przez czas ustawiony w opcji „Opóźnienie resetu w przypadku braku kontaktu”, urządzenie GX automatycznie uruchomi się ponownie. Proces ten jest powtarzany do momentu przywrócenia łączności z portalem VRM. Patrz również rozdział Rejestracja danych w VRM - Program alarmowy sieci: automatyczne ponowne uruchomienie.
Sprawdź połączenie sieciowe pomiędzy urządzeniem GX a routerem. Patrz Wykrywanie i usuwanie problemów z rejestracją danych.
Pomiędzy urządzeniem GX a routerem najlepiej jest użyć połączenia Ethernet.
Połączenia tetheringowe lub hotspot, np. przez telefon komórkowy, nie są niezawodne, często są przerywane lub nie przywracają automatycznie utraconego połączenia. Dlatego nie zalecamy takiego rozwiązania.
Inne częste przyczyny automatycznego ponownego uruchomienia urządzenia GX to:
Przeciążenie systemu (procesor, pamięć lub jedno i drugie).
Niezawodnym sposobem wykrycia przeciążenie systemu jest skorzystanie z parametru szyny D-bus minimalnego czasu wymaganego do przesłania sygnału w obu kierunkach (RTT), dostępnego na portalu VRM. Na poniższej ilustracji przedstawiono sposób skonfigurowania tego parametru na VRM.
Wartość RTT pomiędzy 1 a 100 ms jest do przyjęcia, chociaż 100 ms jest już dość wysoką wartością.
Występujące co jakiś czas wartości szczytowe RTT nie stanowią problemu. Utrzymująca się wartość ponad 100 ms stanowi problem i wymaga dalszych badań.
W przypadku, gdy przyczyną jest przeciążenie systemu, istnieją dwa rozwiązania:
Odłącz urządzenia, aby zmniejszyć obciążenie i zredukować związane z nim niedomagania.
Lub wymień urządzenie GX na mocniejsze. W aktualnej ofercie produktów - patrz nasza gama produktów Victron GX -, Cerbo GX i Cerbo-S GX są (znacznie) mocniejsze niż CCGX, a także Venus GX.
Uwaga
Sporadyczne ponowne uruchomienie nie powoduje żadnego szkody dla trwałości i wydajności systemu. Głównym skutkiem jest (chwilowe) zakłócenie monitoringu.
Jak utworzyć niestandardowy widżet w portalu VRM, aby odczytać czas wymagany do przesłania sygnału w obu kierunkach w D-Bus:
Połącz się z portalem VRM za pomocą przeglądarki.
Kliknij zakładkę Zaawansowane w menu po lewej stronie.
Kliknij ikonę widżetu w prawym górnym rogu.
Przewiń w dół do opcji Niestandardowy widżet i kliknij go, aby utworzyć nowy niestandardowy widżet.
Nadaj mu własną nazwę, wybierz „Brama” z listy w Wybierz urządzenie i „czas wymagany do przesłania sygnału w obu kierunkach D-Bus” w parametrze Wybierz.
Po kliknięciu przycisku Zapisz nowy widżet pojawi się w zakładce Zaawansowane.
Wskazówka: Staraj się, aby badany okres był możliwie najkrótszy, aby uzyskać wysoką rozdzielczość czasu wymaganego do przesłania sygnału w obu kierunkach.
19.2.26. Uwaga na temat GPL
Oprogramowanie zawarte w tym produkcie zawiera oprogramowanie chronione prawem autorskim na warunkach powszechnej licencji publicznej. Odpowiedni kod źródłowy można od nas uzyskać na okres trzech lat od daty ostatniej wysyłki tego produktu.