4. Obsługa
4.1. Algorytm ładowania
Smart IP43 Charger są inteligentne, wielostopniowe ładowarki akumulatorów, zaprojektowane specjalnie w celu optymalizacji każdego cyklu ładowania i utrzymania ładowania przez dłuższy czas.
Algorytm ładowania wieloetapowego obejmuje poszczególne etapy ładowania, jak opisano poniżej:
Ładowanie stałoprądowe
Akumulator jest ładowany z maksymalnym prądem ładowania, aż napięcie wzrośnie do skonfigurowanego napięcia absorpcji.
Czas trwania fazy ładowania stałoprądowego zależy od poziomu rozładowania akumulatora, pojemności akumulatora i prądu ładowania.
Po zakończeniu etapu ładowania stałoprądowego akumulator będzie naładowany w około 80 % (lub >95 % w przypadku akumulatorów litowo-jonowych), i w razie potrzeby można go ponownie użyć.
Ładowanie absorpcyjne
Akumulator ładowany jest ze skonfigurowanym napięciem absorpcji, przy czym prąd ładowania powoli spada, gdy akumulator zbliża się do pełnego naładowania.
Domyślny czas trwania etapu absorpcji jest zmienny w zależności od poziomu rozładowania akumulatora (określa się go na podstawie czasu trwania etapu ładowania stałoprądowego).
W przypadku głęboko rozładowanego akumulatora czas trwania adaptacyjnego etapu absorpcji może wynosić od minimum 30 minut aż do maksymalnego limitu 8 godzin (lub zgodnie z konfiguracją).
Alternatywnie można wybrać stały czas trwania absorpcji; stały czas trwania absorpcji jest automatycznym ustawieniem domyślnym, gdy wybrany jest tryb Li-ion.
Etap absorpcji można również zakończyć wcześniej w oparciu o ogon prądowy (prąd końcowy) (po włączeniu tej funkcji), to znaczy, gdy prąd ładowania spada poniżej progu prądu ogonowego.
Regeneracja
Następuje próba podwyższenia napięcie akumulatora do skonfigurowanego napięcia regeneracji, podczas gdy prąd wyjściowy ładowarki zostaje zmniejszony do 8 % znamionowego prądu ładowania (na przykład – maksymalnie 1,2 A dla ładowarki 15 A).
Regeneracja jest opcjonalnym etapem ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Nie należy jej stosować regularnie, a jedynie w razie konieczności, gdyż zbędne lub nadmierne stosowanie powoduje skrócenie żywotności akumulatora z powodu nadmiernego gazowania.
Wyższe napięcie ładowania podczas etapu regeneracji może częściowo cofnąć degradację akumulatora spowodowaną zasiarczeniem, zwykle w wyniku nieodpowiedniego ładowania lub pozostawienia akumulatora w stanie głębokiego rozładowania przez dłuższy czas (jeśli regeneracji dokona się we właściwym czasie).
Regenerację można również okresowo zastosować w przypadku zalanych akumulatorów, aby wyrównać napięcia poszczególnych ogniw i zapobiec rozwarstwieniu kwasu.
Etap regeneracji dobiega końca w chwili, gdy tylko napięcie akumulatora wzrośnie do skonfigurowanego napięcia regeneracji lub po upływie 1 godziny (lub zgodnie z konfiguracją).
Należy zwrócić uwagę, że w pewnych warunkach stan regeneracji może dobiec końca przed osiągnięciem skonfigurowanego napięcia regeneracji, np. gdy ładowarka jednocześnie zasila inne odbiorniki prądu, jeżeli akumulator nie został w pełni naładowany przed rozpoczęciem regeneracji, jeżeli czas regeneracji jest zbyt krótki (ustawiony na mniej niż jedną godzinę) lub jeśli prąd wyjściowy ładowarki jest niewystarczający w stosunku do pojemności akumulatora/baterii akumulatorów.
Konserwacja
Napięcie akumulatora utrzymywane jest na skonfigurowanym poziomie napięcia ładowania konserwacyjnego, co zapobiega rozładowaniu.
Po rozpoczęciu ładowania konserwacyjnego akumulator jest w pełni naładowany i gotowy do użycia.
Czas trwania etapu ładowania konserwacyjnego jest również zmienny i trwa od 4 do 8 godzin w zależności od czasu trwania etapu ładowania absorpcyjnego, kiedy ładowarka określa, że akumulator znajduje się w stanie odpowiednim do przechowywania.
Składowanie
Napięcie akumulatora utrzymywane jest na poziomie skonfigurowanego napięcia przechowywania, które jest nieco niższe w porównaniu z napięciem konserwacyjnym, co ma na celu zminimalizowanie gazowania i wydłużenie żywotności akumulatora, gdy akumulator nie jest używany i jest stale doładowywany.
Powtarzane ładowanie absorpcyjne
Ma na celu odświeżenie akumulatora i zapobieżenie powolnemu samorozładowaniu podczas długotrwałego składowania, co 7 dni (lub zgodnie z konfiguracją) odbywa się 1-godzinne ładowanie absorpcyjne.
Diody LED sygnalizują aktywne ładowanie; patrz opis na rysunku poniżej:
Do podglądu stanu naładowania akumulatora można również użyć urządzenia z Bluetooth (np. telefonu komórkowego lub tabletu) z aplikacją VictronConnect; więcej informacji podano w rozdziałach „Monitorowanie > VictronConnect > Status” oraz „Monitorowanie > VictronConnect > Wykres”.
4.2. Tryby ładowania
Dostępne są 3 zintegrowane tryby ładowania (Normal, High i Li-Ion) a także opcjonalny etap regeneracji (z wyjątkiem trybu ładowania akumulatorów litowo-jonowych).
Zintegrowane tryby ładowania i logika ładowania adaptacyjnego są dobrze dopasowane do większości popularnych typów akumulatorów, tj. kwasowo-ołowiowych, AGM, żelowych i LiFePO4.
Wymagany tryb ładowania można wybrać za pomocą przycisku MODE na ładowarce lub przy użyciu urządzenia obsługującego technologię Bluetooth (takiego jak telefon komórkowy lub tablet) z aplikacją VictronConnect; dodatkowe instrukcje podano w rozdziale „Ustawienia > Ustawienia przy użyciu ładowarki” lub „Ustawienia > Ustawienia przy użyciu Bluetooth”.
W razie potrzeby zaawansowana konfiguracja z ustawieniami zdefiniowanymi przez użytkownika jest również możliwa przy użyciu urządzenia obsługującego technologię Bluetooth (takiego jak telefon komórkowy lub tablet) z aplikacją VictronConnect; więcej informacji można znaleźć w sekcjach „Konfiguracja zaawansowana > Ustawienia zaawansowane” i „Konfiguracja zaawansowana > Ustawienia trybu eksperckiego”.
Wszelkie wprowadzone ustawienia zostają zapamiętane, a po odłączeniu ładowarki od zasilania sieciowego lub akumulatora i nie ulegają wykasowaniu.
4.2.1. Napięcie ładowania
Ustawienia napięcia ładowania dla każdego etapu ładowania są zmieniane w zależności od wybranego zintegrowanego trybu ładowania; patrz tabela poniżej:
Uwaga
Aby zapewnić prawidłowe ładowanie, długą żywotność akumulatora i bezpieczne działanie, ważne jest, aby wybrać tryb ładowania odpowiedni dla typu i pojemności ładowanego akumulatora; należy zapoznać się z zaleceniami producenta akumulatora.
Seria Smart IP43 Charger posiada funkcję kompensacji temperatury, która automatycznie zoptymalizuje nominalne/konfigurowane napięcie ładowania w oparciu o temperaturę otoczenia (z wyjątkiem trybu Li-ion lub w przypadku ręcznego wyłączenia); więcej informacji można znaleźć w sekcji "Obsługa > Kompensacja temperatury".
4.2.2. Tryb regeneracji
Po włączeniu tej funkcji etap regeneracji będzie uwzględniony podczas cyklu ładowania; z tej funkcji należy korzystać tylko, gdy jest to konieczne, jako działanie naprawcze/konserwacyjne – Dodatkowe informacje podano w rozdziale „Obsługa – Algorytm ładowania”.
Jeśli włączono tryb regeneracji, dioda LED RECONDITION (regeneracja) będzie się świecić i migać podczas etapu regeneracji.
Tryb regeneracji można włączyć i wyłączyć za pomocą przycisku MODE na ładowarce lub przy użyciu urządzenia obsługującego technologię Bluetooth (takiego jak telefon komórkowy lub tablet) z aplikacją VictronConnect. Więcej informacji można znaleźć w sekcji „Ustawienie > Ustawienie przy użyciu ładowarki” lub „Ustawienie > Ustawienie przy użyciu Bluetooth”.
4.2.3. Tryb niskoprądowy
Po włączeniu maksymalny prąd ładowania zostaje ograniczony do 50 % maksymalnego znamionowego prądu ładowania (więcej informacji podano w rozdziale „Dane techniczne”).
Tryb niskoprądowy zalecany jest podczas ładowania akumulatorów o małej pojemności za pomocą ładowarki wysokoprądowej. Ładowanie nadmiernym prądem ładowania może spowodować przegrzewanie akumulatora lub przedwczesne jego zużycie.
Zasadniczo maks. prąd ładowania akumulatora kwasowego nie powinien przekraczać ~0,3C (powyżej 30 % pojemności akumulatora w Ah) a maks. prąd ładowania akumulatora LiFePO4 powinien przekraczać ~0,5C (powyżej 50 % pojemności akumulatora w Ah).
Załączenie trybu niskoprądowego spowoduje miganie diody trybu LOW LED.
Tryb niskoprądowy można włączać i wyłączać za pomocą przycisku MODE na ładowarce lub urządzeniu obsługującym Bluetooth (takim jak telefon komórkowy lub tablet) z aplikacją VictronConnect; więcej informacji można znaleźć w sekcji „Ustawienie > Ustawienie przy użyciu ładowarki” lub „Ustawienie > Ustawienie przy użyciu Bluetooth”.
Uwaga
Możliwe jest również ustawienie limitu prądu ładowania na wartość zdefiniowaną przez użytkownika między maksymalnym znamionowym prądem ładowania a minimalnym limitem prądu ładowania (25 % maksymalnego) za pomocą urządzenia obsługującego Bluetooth (takiego jak telefon komórkowy lub tablet) z aplikacją VictronConnect; więcej informacji można znaleźć w sekcji „Konfiguracja zaawansowana > Ustawienia zaawansowane”.
Gdy limit prądu ładowania jest ustawiony na lub poniżej 50 % maksymalnego znamionowego prądu ładowania, dioda LED LOW będzie migać.
4.3. Kompensacja temperatury
Ładowarki Smart IP43 Charger są wyposażone w funkcję kompensacji temperatury, która automatycznie optymalizuje nominalne / skonfigurowane napięcie ładowania zależnie od temperatury otoczenia (z wyjątkiem trybu Li-ion lub w przypadku ręcznego wyłączenia tej funkcji).
Optymalne napięcie ładowania akumulatora kwasowo-ołowiowego zmienia się odwrotnie proporcjonalnie do temperatury akumulatora; automatyczna kompensacja napięcia zależnie od temperatury eliminuje potrzebę specjalnych ustawień napięcia ładowania w otoczeniu o niskiej lub wysokiej temperaturze.
Na etapie włączania ładowarka mierzy swoją temperaturę wewnętrzną i używa tej temperatury jako odniesienia do kompensacji temperatury, jednak początkowy pomiar temperatury jest ograniczony do 25 °C, ponieważ nie wiadomo, czy ładowarka jest nadal ciepła po wcześniejszym działaniu.
Wobec faktu, że podczas pracy ładowarka generuje pewną ilość ciepła, wewnętrzny pomiar temperatury jest używany dynamicznie tylko wtedy, gdy wewnętrzny pomiar temperatury jest uważany za wiarygodny; gdy prąd ładowania spadnie do niskiego/pomijalnego poziomu i upłynął odpowiedni czas na ustabilizowanie się temperatury ładowarki.
Aby uzyskać dokładniejszą kompensację temperatury, dane o temperaturze akumulatora można pozyskać z kompatybilnego monitora akumulatora (np. BMV, SmartShunt, Smart Battery Sense lub VE.Bus Smart Dongle) za pośrednictwem VE.Smart Networking - więcej informacji podano w rozdziale „Obsługa - sieć VE.Smart Networking”.
Skonfigurowane napięcie ładowania jest związane z temperaturą nominalną 25 °C, a liniowa kompensacja temperatury występuje w granicach od 6 °C do 50 °C w oparciu o domyślny współczynnik kompensacji temperatury -16,2 mV/ °C dla ładowarek 12 V (-32,4 mV/°C dla ładowarek 24 V) lub zgodnie z konfiguracją.
Poniższy wykres przedstawia domyślną krzywą zależności temperatury od napięcia ładowania dla ładowarek 12 V:
Uwaga
Współczynnik kompensacji temperatury jest podawany w mV/°C i dotyczy całego akumulatora/baterii akumulatorów (a nie poszczególnych ogniw akumulatora).
Jeśli producent akumulatora podaje współczynnik kompensacji temperatury na ogniwo, należy go pomnożyć przez całkowitą liczbę ogniw połączonych szeregowo (w akumulatorze kwasowo-ołowiowym 12 V jest zwykle 6 ogniw połączonych szeregowo).
4.4. VE.Smart Networking
Seria Smart IP43 Charger posiada funkcję VE.Smart Networking, która umożliwia łączność Bluetooth i komunikację między wieloma produktami Victron.
Ta funkcja umożliwia uzyskanie odpowiedniej wartości napięcia akumulatora (Volt-sense), prądu ładowania (Current-sense) i temperatury akumulatora (Temp-sense) z kompatybilnego monitora akumulatora (np. BMV, SmartShunt, Smart Battery Sense lub VE.Bus Smart Dongle) i/lub uruchomienie kilku ładowarek w celu zapewnienie zsynchronizowanego ładowania, aby usprawnić cykl ładowania.
Pojedynczy kompatybilny monitor akumulatora (taki jak BMV, SmartShunt, Smart Battery Sense lub klucz sprzętowy VE.Bus Smart Dongle) będzie dostarczać dane o napięciu, temperaturze i/lub natężeniu prądu do wszystkich (pojedynczych lub wielu) ładowarek we wspólnej sieci VE.Smart.
Wiele kompatybilnych ładowarek we wspólnej sieci VE.Smart (z monitorem akumulatora lub bez) również zsynchronizuje swój algorytm ładowania (tzw. ładowanie zsynchronizowane).
Uwaga
Do sieci VE.Smart można dodać tylko jeden system monitorowania akumulatora (BMV, SmartShunt, Smart Battery Sense lub VE.Bus Smart Dongle).
Wszystkie połączenia monitora akumulatora (przewody do pomiaru napięcia, czujnik temperatury i bocznik prądowy) i ładowarki we wspólnej sieci VE.Smart muszą być podłączone do tego samego akumulatora / baterii akumulatorów.
Do sieci VE.Smart można podłączyć maks. 10 urządzeń.
Aby umożliwić komunikację w sieci VE.Smart, wszystkie urządzenia powinny znajdować się w zakresie Bluetooth każdego urządzenia. W przypadku słabego lub przerywanego sygnału Bluetooth możliwe są awarie łączności między urządzeniami. Moc sygnału między urządzeniami można sprawdzić na stronie sieci VictronConnect VE.Smart.
Ładowarki w tej samej sieci VE.Smart powinny mieć identyczne ustawienia ładowania, z uwagi na możliwa dynamiczną zmianę statusu ładowarki „master”, którą może zostać jakakolwiek ładowarka.
Wiele ładowarek we wspólnej sieci VE.Smart nie musi być tego samego typu ani modelu, wystarczy, że są kompatybilne z VE.Smart Networking (dotyczy to ładowarek Blue Smart kompatybilnych z VE.Smart Networking, ładowarek Smart IP43 i ładowarek solarnych MPPT).
Niektóre starsze urządzenia mogą nie być zgodne z siecią VE.Smart Networking lub mieć ograniczenia; w celu potwierdzenia należy zapoznać się z tabelą „Zgodność produktu z siecią VE.Smart Networking” w instrukcji obsługi sieci VE.Smart Networking..
4.4.1. Pomiar napięcia
Monitorowanie napięcia na podstawie pomiarów napięcia wykonywanych bezpośrednio na zaciskach akumulatora (lub bardzo blisko) i przesyłanych do ładowarki, która na podstawie takich danych zapewnia dynamiczne zwiększenie napięcia wyjściowego i precyzyjną kompensację spadków napięcia w przewodach i na złączach między ładowarką a akumulatorem.
Umożliwia to ładowanie akumulatora napięciem o wartości skonfigurowanej za pomocą ładowarki zamiast niskim napięciem na skutek spadku napięcia w przewodach i na złączach.
Spadek napięcia jest proporcjonalny do prądu ładowania oraz rezystancji przewodów/złączy (V=IxR), więc spadek napięcia może być różny podczas cyklu ładowania i może być znaczący przy wysokim prądzie ładowania w przewodach i na złączach oraz przy rezystancji wyższej, niż optymalna. W takim przypadku monitorowanie napięcia zapewnia znaczne korzyści.
Należy pamiętać, że monitorowanie napięcia nie oznacza możliwości użycia przewodów i złączy o nieodpowiednich parametrach; aby zapewnić niezawodne i bezpieczne działanie, okablowanie i połączenia muszą być odpowiednio dobrane i odpowiednio zwymiarowane dla danego zastosowania; więcej informacji można znaleźć w sekcji „Instalacja > Okablowanie”.
4.4.2. Zsynchronizowane ładowanie
Zsynchronizowane ładowanie umożliwia podłączenie kilku kompatybilnych ładowarek do jednej sieci VE.Smart, umożliwiając wspólną pracę ładowarek tak, jakby to była jedna duża ładowarka.
Ładowarki zapewniają zsynchronizowanie algorytmów ładowania bez konieczności użycia dodatkowego osprzętu lub fizycznego podłączenia, i jednocześnie powodują zmianę statusu ładowania.
Zsynchronizowane ładowanie polega na systematycznym ustalaniu priorytetów wszystkich ładowarek i określeniu jednej z nich jako „głównej”, która następnie kontroluje etap ładowania wszystkich innych ładowarek „podrzędnych”. W przypadku odłączenia od sieci VE.Smart ładowarki pierwotnie określonej jako „główna” z jakiegokolwiek powodu (na przykład braku łączności Bluetooth), inna ładowarka zostanie ładowarką „główną” i przejmie kontrolę; można to również odwrócić po przywróceniu łączności z pierwotną ładowarką „główną” (o wyższym priorytecie). Ładowarki „głównej” nie można wybrać ręcznie.
Zsynchronizowane ładowanie nie zapewnia regulacji ani prądu wyjściowego kilku ładowarek, a każda ładowarka nadal całkowicie kontroluje swój prąd wyjściowy. Dlatego różnice prądu wyjściowego kilku ładowarek to normalne zjawisko (zależne od rezystancji przewodów i innych czynników) i nie ma możliwości konfiguracji limitu prądu wyjściowego całej instalacji. W przypadku systemów, w których limit prądu wyjściowego ma istotne znaczenie, należy rozważyć użycie GX z DVCC (Distributed Voltage and Current Control) zamiast VE.Smart Networking.
Zsynchronizowane ładowanie można skonfigurować z różnymi modelami ładowarek, pod warunkiem, że są one kompatybilne z VE.Smart Networking (obejmuje to kompatybilne ładowarki Blue Smart IP22, ładowarki Smart IP43 i ładowarki solarne SmartSolar MPPT). Ładowanie z ładowarek solarnych nie jest traktowane priorytetowo w stosunku do ładowarek sieciowych, więc w niektórych instalacjach (głównie w zależności od rezystancji kabla i warunków ładowania) możliwe jest niepełne wykorzystanie energii słonecznej.
Zsynchronizowane ładowanie może być także stosowane w połączeniu z monitorowaniem akumulatora (BMV, SmartShunt, Smart Battery Sense lub VE.Bus Smart Dongle), aby zapewnić przesyłanie danych o napięciu, temperaturze i/lub wartościach prądu do ładowarek znajdujących się w jednej sieci VE.Smart. Więcej informacji można znaleźć w sekcjach „Obsługa > VE.Smart Networking > Czujnik napięcia / Czujnik temperatury / Czujnik prądu”.
W przypadku braku układu monitorowania akumulatora zapewniającego dane o parametrach prądu (wymagany BMV lub SmartShunt), prąd ładowania z każdej ładowarki będzie sumowany przez ładowarkę „master” i porównywany do nastawy ogona prądowego.
4.5. Rozpoczęcie nowego cyklu ładowania
Nowy cykl ładowania rozpocznie się w chwili:
Skonfigurowany warunek Ponownego ładowania stałoprądowego jest spełniony (zazwyczaj z powodu dużego obciążenia):
„Metoda ponownego ładowania stałoprądowego” jest ustawiona na „Prąd” i „Prąd ponownego ładowania stałoprądowego” jest wyłączony (konfiguracja domyślna): Wyjście prądowe musi być utrzymywane przy maksymalnej wartości prądu wyjściowego przez cztery sekundy.
„Metoda ponownego ładowania stałoprądowego” jest ustawiona na „Prąd” i „Prąd ponownego ładowania stałoprądowego” jest skonfigurowany z wartością zdefiniowaną przez użytkownika: Prąd wyjściowy musi przekraczać skonfigurowaną wartość „Prąd ponownego ładowania stałoprądowego” przez cztery sekundy, gdy ładowarka znajduje się w stanie pływania lub przechowywania.
„Metoda ponownego ładowania stałoprądowego” jest ustawiona na „Napięcie”, a „Przesunięcie napięcia ponownego ładowania stałoprądowego” jest skonfigurowane z wartością zdefiniowaną przez użytkownika: Napięcie akumulatora musi spaść poniżej skonfigurowanej wartości „Napięcie ponownego ładowania stałoprądowego” przez jedną minutę.
Naciśnięcie przycisku MODE (tryb) umożliwia wybór trybu ładowania.
VictronConnect umożliwia wybór nowego trybu ładowania lub zmianę funkcji z trybu „Zasilanie” na „Ładowarka”.
VictronConnect umożliwia wyłączenie lub ponowne włączenie ładowarki (za pomocą przełącznika w menu ustawień).
Zdalne zaciski umożliwiają wyłączenie lub ponowne włączenie ładowarki (za pomocą zewnętrznego przełącznika lub sygnału BMS).
Zasilanie prądem przemiennym zostało odłączone i ponownie podłączone.
4.6. Szacowanie czasu ładowania
Czas wymagany do naładowania akumulatora do 100 % SoC (stanu naładowania) zależy od pojemności akumulatora, głębokości rozładowania, prądu ładowania oraz typu/chemii akumulatora, co ma znaczący wpływ na charakterystykę ładowania.
4.6.1. Akumulatory kwasowo-ołowiowe
W chwili zakończenia ładowania stałoprądowego akumulator kwasowo-ołowiowy jest naładowany w około 80 % (SoC).
Okres etapu ładowania stałoprądowego Tbulk można obliczyć wg wzoru Tbulk = Ah / I, gdzie I jest prądem ładowania (z pominięciem odbiorników energii) i Ah pojemnością akumulatora rozładowanego poniżej 80 % SoC.
Czas trwania etapu absorpcji Tabs będzie się różnić w zależności od głębokości rozładowania; może być wymagane do 8 godzin absorpcji, aby głęboko rozładowany akumulator osiągnął 100 % SoC.
Przykładowo, czas wymagany do naładowania całkowicie rozładowanego akumulatora kwasowo-ołowiowego o pojemności 100 Ah za pomocą ładowarki 10 A wynosi około:
Czas trwania etapu ładowania stałoprądowego,Tbulk = 100 Ah x 80 % / 10 A = 8 godzin
Czas trwania etapu absorpcji, Tabs = 8 godzin
Całkowity czas ładowania, Ttotal = Tbulk + Tabs = 8 + 8 = 16 godzin
4.6.2. Akumulatory litowo-jonowe
W chwili zakończenia ładowania stałoprądowego akumulator litowo-jonowy jest naładowany powyżej 95 % stanu naładowania (SoC).
Czas trwania etapu ładowania stałoprądowego Tbulk można obliczyć wg wzoru Tbulk = Ah / I, gdzie I jest prądem ładowania (z pominięciem odbiorników energii), a Ah jest pojemnością akumulatora rozładowanego poniżej 95 % SoC.
Czas trwania etapu absorpcji Tabs wymagany do osiągnięcia 100 % SoC jest zwykle krótszy niż 30 minut.
Przykładowo, czas ładowania całkowicie rozładowanego akumulatora 100 Ah za pomocą ładowarki 10 A do około 95 % SoC wynosi Tbulk = 100 x 95 % / 10 = 9,5 godzin.
Przykładowo, czas wymagany do naładowania całkowicie rozładowanego akumulatora litowo-jonowego o pojemności 100 Ah za pomocą ładowarki 10 A wynosi około:
Czas trwania etapu ładowania stałoprądowego Tbulk = 100 Ah x 95 % / 10 A = 9,5 godzin
Czas trwania etapu absorpcji, Tabs = 0,5 godzin
Całkowity czas ładowania, Ttotal = Tbulk + Tabs = 9,5 + 0,5 = 10 godzin
4.7. Wiele izolowanych wyjść
ModeleSmart IP43 Charger 1+1- i 3-wyjściowe zawierają zintegrowany izolator baterii FET i wiele izolowanych wyjść.
Wiele izolowanych wyjść umożliwia pojedynczej ładowarce ładowanie wielu pojedynczych akumulatorów o różnym napięciu / poziomie SoC bez przepływu prądu między akumulatorami, a prąd ładowania jest wewnętrznie rozdzielany między wszystkie akumulatory w zależności od ich napięcia / poziomu SoC i pojemności.
W modelach z wyjściem 1+1 wyjście główne może dostarczać pełny prąd znamionowy, a wyjście rozrusznika/pomocnicze jest ograniczone do maksymalnie 4 A; jednak łączny prąd wszystkich wyjść jest ograniczony do pełnego prądu znamionowego.
W modelach z 3 wyjściami, wszystkie z nich mogą dostarczać pełny prąd znamionowy; jednakże łączny prąd wszystkich 3 wyjść jest ograniczony do pełnego prądu znamionowego.
Uwaga
Wiele izolowanych wyjść nie jest regulowanych indywidualnie, jeden algorytm ładowania (cykl ładowania i napięcie ładowania) jest stosowany do wszystkich wyjść; w związku z tym wszystkie akumulatory muszą być kompatybilne ze wspólnym algorytmem ładowania (zazwyczaj ten sam typ chemiczny).