1. Instrukcje bezpieczeństwa
Niebezpieczeństwo
OSTRZEŻENIE: NALEŻY UWAŻNIE ZAPOZNAĆ SIĘ, ORAZ PRZESTRZEGAĆ ZALECEŃ DOTYCZĄCYCH BEZPIECZEŃSTWA. |
Przed instalacją i uruchomieniem ładowarki należy dokładnie zapoznać się z instrukcją. Instrukcję należy przechowywać w bezpiecznym i łatwo dostępnym miejscu.
Instalacji ani obsługi ładowarki nie mogą dokonywać osoby, którym brak odpowiedniej wiedzy lub kompetencji wymaganych do bezpiecznej instalacji i/lub użytkowania.
Instalacja i obsługa ładowarki
Ładowarkę należy zainstalować w miejscu gwarantującym naturalną cyrkulację powietrza oraz łatwy dostęp. Więcej informacji podano w rozdziale „Instalacja”.
Ładowarkę należy zainstalować na niepalnym podłożu w miejscu, gdzie nie znajdują się w pobliżu jakiekolwiek przedmioty wrażliwe na wysoką temperaturę. Nagrzewanie się ładowarki podczas pracy jest normalnym zjawiskiem.
Ładowarkę należy zainstalować w miejscu, w którym nie jest ona narażona na oddziaływanie takich czynników atmosferycznych jak woda, wilgoć, kurz czy bezpośrednie światło słoneczne.
Ładowarki nie należy instalować ani używać w bezpośrednio nad akumulatorem lub w zamkniętej komorze z akumulatorem; akumulatory mogą emitować wybuchowe gazy.
Zakrywanie górnej części obudowy ładowarki lub ustawianie jakichkolwiek przedmiotów na ładowarce jest niedozwolone.
Instalacja i ładowanie akumulatora
Akumulator należy zainstalować i ładować w miejscu zapewniającym cyrkulację powietrza/wentylację.
W pobliżu akumulatora nie mogą znajdować źródła zapłonu; akumulatory mogą wydzielać wybuchowe gazy.
Kwas akumulatorowy jest żrący; w przypadku przedostania się kwasu akumulatorowego na skórę, należy ją niezwłocznie przemyć wodą.
Ładowanie jest niedozwolone w przypadku akumulatorów jednorazowego użytku lub akumulatorów litowo-jonowych o temperaturze poniżej 0 °C.
Podłączanie akumulatora do stałoprądowego zasilania
Sprawdź, czy stałoprądowa instalacja zasilania została odcięta/odłączona przed odłączeniem jakichkolwiek przewodów i/lub podłączeniem akumulatora/stałoprądowej instalacji zasilania.
Należy używać elastycznego, wielodrutowego, miedzianego kabla zasilającego prądu stałego o wystarczającym przekroju poprzecznym, z odpowiednim bezpiecznikiem lub wyłącznikiem automatycznym; więcej informacji można znaleźć w sekcji "Instalacja > Okablowanie".
Należy sprawdzić, czy polaryzacja okablowania jest prawidłowa; plusowy kabel prądu stałego (czerwona izolacja) podłącz do zacisku plusowego (+ ), a minusowy kabel prądu stałego (czarna izolacja) do zacisku minusowego (-).
Istnieją szczegółowe instrukcje dotyczące podłączania przewodów do ładowania akumulatora zainstalowanego w pojeździe; więcej informacji podano w rozdziale „Instalacja > Okablowanie”.
Podłączanie do instalacji zasilania prądu przemiennego
Podłączenie do instalacji zasilania prądem przemiennym należy wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi instalacji elektrycznych. Ładowarkę należy podłączać wyłącznie do uziemionego gniazdka sieciowego prądu przemiennego.
Ładowarki nie należy uruchamiać, jeśli przewód instalacji zasilania prądu przemiennego został uszkodzony lub miał styczność z medium.
Ustawienia ładowarki
Należy sprawdzić w instrukcji akumulatora i specyfikacji producenta czy akumulator nadaje się do użycia z ładowarką oraz sprawdzić zalecane ustawienia ładowania.
Zintegrowane tryby ładowania (wybierane za pomocą ładowarki lub Bluetooth) w połączeniu z adaptacyjną logiką ładowania są dobrze dostosowane do większości popularnych typów akumulatorów, takich jak zalane akumulatory kwasowo-ołowiowe, AGM, żelowe i LiFePO4.
W razie potrzeby zaawansowana konfiguracja z ustawieniami zdefiniowanymi przez użytkownika jest również możliwa przy użyciu urządzenia obsługującego technologię Bluetooth (takiego jak telefon komórkowy lub tablet) z aplikacją VictronConnect.