8. Konfiguracja zaawansowana
8.1. Ustawienia zaawansowane
W szczególnych przypadkach, gdy zintegrowane tryby ładowania nie są odpowiednie/idealne dla typu ładowanego akumulatora lub producent akumulatora zaleca określone parametry ładowania i wymagane jest precyzyjne dostrojenie, możliwa jest zaawansowana konfiguracja za pomocą urządzenia obsługującego technologię Bluetooth (takiego jak telefon komórkowy lub tablet) z aplikacją VictronConnect.
W przypadku większości popularnych typów baterii zaawansowana konfiguracja nie jest wymagana ani zalecana; zintegrowane tryby ładowania i logika ładowania adaptacyjnego są zwykle odpowiednie i działają bardzo dobrze.
Menu ustawień zaawansowanych umożliwia zapisanie i łatwe wczytanie określonej konfiguracji parametrów ładowania i ustawień zdefiniowanych przez użytkownika.
Aby uzyskać dostęp do menu ustawień zaawansowanych należy:
Podłącz kabel zasilający prądu przemiennego do gniazdka zasilania sieciowego; po krótkim czasie zaświecą się diody LED wskazujące bieżący tryb ładowania i stan naładowania.
Korzystając z urządzenia obsługującego Bluetooth (takiego jak telefon komórkowy lub tablet), otwórz aplikację VictronConnect i znajdź Smart IP43 Charger na liście urządzeń na stronie „LOCAL”, a następnie połącz się z urządzeniem (domyślny kod PIN Bluetooth to 000000).
Wybierz ikonę „Ustawienia” (koło zębate w prawym górnym rogu), aby przejść do strony „Ustawienia”.
Wybierz „Ustawienia baterii”, aby przejść do strony „Ustawienia zaawansowane”.
Aby skonfigurować ustawienia zaawansowane zdefiniowane przez użytkownika:
Wybierz strzałkę rozwijaną „Ustawienia akumulatora predefiniowane”, aby rozwinąć menu.
Z menu rozwijanego wybierz opcję „Zdefiniowane przez użytkownika”.
Umożliwi to konfigurację ustawień „zdefiniowanych przez użytkownika”.
Skonfiguruj ustawienia zaawansowane zgodnie z zaleceniami producenta akumulatora.
Ustawienia zaawansowane (przy wyłączonym trybie eksperta) obejmują:
Wstępne ustawienie akumulatora
Menu „Ustawienia akumulatora” umożliwia wybór jednej z następujących opcji:
Wbudowane ustawienia wstępne
Zestaw standardowych zintegrowanych ustawień wstępnych (podobnie, jak w menu ustawień ogólnych)
Zdefiniowane przez użytkownika
Ponowny wybór ostatnich „zdefiniowanych przez użytkownika” ustawień ładowania
Wybierz ustawienia wstępne
Wybór z rozszerzonej gamy zintegrowanych ustawień wstępnych ładowania, w tym nowych ustawień wstępnie zdefiniowanych przez użytkownika
Utwórz ustawienia wstępne
Utworzenie i zapisanie nowych ustawień wstępnych ładowania na podstawie ustawień zdefiniowanych przez użytkownika
Edytuj ustawienia wstępne
Edycja i zapis istniejących ustawień wstępnych
Maksymalne natężenie prądu ładowania
Ustawienie maksymalnego prądu ładowania umożliwia wybór między domyślnym a znacznie zmniejszonym ustawieniem limitu prądu ładowania; Maksymalny, Niski (50 % maksymalnego) lub Minimalny (25 % maksymalnego). Użytkownik może także skonfigurować nastawę maks. Prądu ładowania (w zakresie między wartością min. a maks.).
Napięcie ładowania
Ustawienia napięcia ładowania umożliwiają niezależną konfigurację nastawy napięcia dla każdego etapu ładowania oraz wyłączenie lub włączenie niektórych etapów ładowania (regeneracyjnego i konserwacyjnego).
Nastawę napięcia ładowania można skonfigurować dla następujących etapów ładowania:
Ładowanie absorpcyjne
Konserwacja
Składowanie
Regeneracja
Kompensacja napięcia
Kompensacja temperatury
Ustawienie kompensacji temperatury umożliwia skonfigurowanie współczynnika kompensacji temperatury ładowania lub całkowite wyłączenie kompensacji temperatury (tak jak w przypadku akumulatorów litowo-jonowych). Współczynnik kompensacji temperatury jest podawany w mV/°C i dotyczy całego akumulatora/baterii akumulatorów (a nie poszczególnych ogniw akumulatora).
Ograniczenia akumulatorów
Odłączenie w niskiej temperaturze
Ustawienie odcięcia niskiej temperatury wyłącza ładowanie w warunkach niskiej temperatury w celu ochrony akumulatorów litowych przed uszkodzeniem; ustawienie to wymaga, aby temperatura akumulatora była podawana przez kompatybilny monitor akumulatora za pośrednictwem sieci VE.Smart.
8.2. Ustawienia trybu eksperckiego
Tryb ekspercki jeszcze bardziej rozszerza menu ustawień zaawansowanych, co umożliwia uwzględnienie bardziej wyspecjalizowanych ustawień konfiguracyjnych.
Dostęp do ustawień trybu eksperckiego:
Otwórz stronę "ustawień zaawansowanych" i włącz konfigurację "zdefiniowaną przez użytkownika" - instrukcje znajdują się w sekcji "Konfiguracja zaawansowana > Ustawienia zaawansowane".
Włącz przełącznik „Tryb ekspercki”, aby włączyć dodatkowe ustawienia „Trybu eksperckiego” (rozszerzenie menu „Ustawienia zaawansowane”).
Przeczytaj komunikat ostrzegawczy, a następnie wybierz „OK”, aby zaakceptować i przejść dalej.
Powoduje to włączenie menu „Trybu eksperckiego” (rozwinięcia menu „Ustawień zaawansowanych”).
Ustawienia ADDITIONAL (dodatkowe) w „Menu zaawansowanym” przy włączonym „Trybie eksperckim” obejmują:
Napięcie ładowania
Tryb ochrony akumulatora (BatterySafe)
Ustawienie BatterySafe umożliwia włączenie lub wyłączenie sterowania napięciem BatterySafe. Po włączeniu funkcji BatterySafe tempo wzrostu napięcia akumulatora podczas fazy ładowania stałoprądowego zostaje automatycznie ograniczane do bezpiecznego poziomu. W sytuacji, gdyby napięcie akumulatora wzrastało szybciej, prąd ładowania jest zostaje zredukowany, co zapobiega nadmiernemu gazowaniu.
Ładowanie stałoprądowe
Limit ładowania stałoprądowego
Ustawienie limitu czasu ładowania stałoprądowego ogranicza maksymalny czas, jaki ładowarka może spędzić w fazie ładowania stałoprądowego, co jest środkiem zapobiegawczym, gdyż do tego czasu napięcie absorpcji powinno już zostać osiągnięte. W przypadku osiągnięcia limitu czasu ładowania stałoprądowego ładowarka przejdzie bezpośrednio do etapu ładowania konserwacyjnego.
Kompensacja napięcie ponownego ładowania stałoprądowego
Wartość kompensacji napięcia ponownego ładowania stałoprądowego służy do określenia wartości progowej napięcia ponownego ładowania stałoprądowego, która uruchamia nowy cykl ładowania; wartość kompensacji zależy od skonfigurowanego „Napięcia składowania” (napięcie ponownego ładowania stałoprądowego = napięcie magazynowania - kompensacja napięcia ponownego ładowania stałoprądowego). W sytuacji, gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej wartości progowej ponownego ładowania stałoprądowego, gdy ładowarka znajduje się w fazie ładowania konserwacyjnego lub składowania, i utrzyma się poniżej tego poziomu przez jedną minutę, ładowarka powróci do etapu ładowania stałoprądowego.
Ładowanie absorpcyjne
Czas trwania absorpcji
Ustawienie czasu trwania Czas trwania absorpcji umożliwia wybór między adaptacyjnym czasem absorpcji (obliczanym na podstawie czasu ładowania stałoprądowego / poziomu rozładowania) lub stałym czasem absorpcji.
Maksymalny czas absorpcji / Czas absorpcji
Ustawienie maksymalnego czasu absorpcji / czasu absorpcji umożliwia skonfigurowanie maksymalnego adaptacyjnego czasu absorpcji lub stałego czasu absorpcji (w zależności od tego, czy wybrano adaptacyjny lub stały czas absorpcji). Należy zauważyć, że niezależnie od tego, czy wybrano adaptacyjny lub stały czas absorpcji, faza absorpcji może zakończyć się wcześniej w oparciu o ustawienie ogona prądowego (jeśli ta opcja jest włączona).
Ogon prądowy
Ustawienie ogona prądowego umożliwia wcześniejsze zakończenie etapu absorpcji w oparciu o prąd ładowania. Jeśli prąd ładowania spadnie poniżej progu ogna prądowego na jedną minutę, etap absorpcji natychmiast się zakończy, a ładowarka przejdzie do stanu konserwacyjnego lub magazynowania.
Repeated absorption (powtarzane ładowanie absorpcyjne)
Ustawienie czasu ponownego ładowania absorpcyjnego umożliwia skonfigurowanie czasu pomiędzy automatycznymi cyklami ładowania odświeżającego (1 godz. w fazie absorpcji). Funkcja ponownego ładowania absorpcyjnego włączona jest domyślnie, lecz można ją wyłączyć, co skutkuje pozostawaniem akumulatora w trybie składowania energii przez czas nieokreślony.
Regeneracja
Wartość procentowa prądu regeneracji
Wartość procentowa prądu regeneracji służy do określenia limitu prądu ładowania, gdy ładowarka pracuje w trybie ładowania regeneracyjnego; wartość procentowa zależy od skonfigurowanego „Maksymalnego natężenie prądu ładowania”. Na etapie regeneracji ładowarka ogranicza prąd ładowania do tego niższego poziomu.
Tryb przerwania regeneracji
Ustawienie trybu przerwania regeneracji pozwala na wybór pomiędzy zakończeniem etapu regeneracji po osiągnięciu przez akumulator zadanego napięcia w etapie regeneracji lub po ustalonym czasie.
Maksymalny czas trwania regeneracji
Ustawienie czasu regeneracji umożliwia skonfigurowanie maksymalnego czasu regeneracji lub stałego czasu regeneracji (w zależności od wybranego trybu przerwania regeneracji).
8.3. Tryb zasilania
Ładowarki Smart IP43 Charger nadają się również do stosowania, jako zasilacze prądu stałego, przeznaczone do zasilania urządzeń bez podłączonego akumulatora (lub podłączonych do akumulatora).
Chociaż nadal możliwe jest używanie ładowarki jako zasilacza bez zmiany jakichkolwiek ustawień, istnieje dedykowany tryb „Zasilanie” do tego celu/użycia i jest on zalecany.
Jeśli ładowarka używana jest jako źródło zasilania, zaleca się włączenie trybu „Zasilanie”, gdyż spowoduje to wyłączenie wewnętrznej logiki ładowania i zapewni stałe napięcie zasilania prądem stałym.
Aby włączyć tryb zasilania należy:
Podłącz kabel zasilający prądu przemiennego do gniazdka zasilania sieciowego; po krótkim czasie zaświecą się diody LED wskazujące bieżący tryb ładowania i stan naładowania.
Korzystając z urządzenia obsługującego Bluetooth (takiego jak telefon komórkowy lub tablet), otwórz aplikację VictronConnect i znajdź Smart IP43 Charger na liście urządzeń na stronie „LOCAL”, a następnie połącz się z urządzeniem (domyślny kod PIN Bluetooth to 000000).
Wybierz ikonę „Ustawienia” (koło zębate w prawym górnym rogu), aby przejść do strony „Ustawienia”.
Wybierz tryb „Funkcja” (Ładowarka), aby rozwinąć menu rozwijane.
Wybierz tryb „Zasilanie” z menu rozwijanego.
Tryb „Zasilanie” będzie teraz załączony, co będzie sygnalizowane świecącą się diodą BULK, ABS, FLOAT i STORAGE.
W razie potrzeby należy zadać odpowiednie napięcie wyjściowe i/lub limit „prądu maks.”.
Aby przywrócić normalną pracę urządzenia jako ładowarki akumulatorowej, należy wykonać kroki od 1 do 3 powyżej, a następnie w rozwijanym menu „Funkcja” wybrać ponownie tryb „Ładowarka”.