2. Szczegóły i wymagania
Wymagania:
Falownik/ładowarka Victron, np. Multi, MultiCompact, MultiPlus, MultiPlus-II lub Quattro z nowym mikroprocesorem (26/27).
Ładowarka solarna firmy Victron, choć nie jest to warunek konieczny, lub generator wiatrowy z dedykowaną ładowarką. Należy pamiętać, że firma Victron nie dostarcza regulatorów ładowania dla generatorów wiatrowych.
Chcąc skorzystać z funkcji „Naładuj akumulator do 100 %” należy użyć klucza sprzętowego VE.Bus Smart Dongle + aplikacji VictronConnect, skutecznego narzędzia do monitorowania, w które łatwo można uzupełnić istniejące systemy, lub skorzystać z bardziej zaawansowanej opcji, tj. urządzenia GX, np. Cerbo GX lub Ekrano GX.
Dalsze szczegóły i wymagania techniczne:
W trybie podtrzymania falownik/ładowarka wykorzystuje energię z lądu dbając o to, by napięcie akumulatora nie spadło poniżej skonfigurowanego napięcia podtrzymania.
Do ładowania akumulatora, a także zasilania odbiorników prądu stałego, priorytetowo wykorzystuje się energię słoneczną i wiatrową. W przypadku odbiorników prądu przemiennego jest inaczej; do ich zasilania wykorzystywana jest energia z sieci lądowej, co w wielu instalacjach nie stanowi problemu, gdyż są one raczej niewielkie. W przypadku, gdy odbiorniki prądu przemiennego mają być zasilane energią akumulatora, słoneczną i wiatrową, zapoznaj się z opcjami „Ignoruj wejście prądu przemiennego” w aplikacji VictronConnect, dostępnymi w menu ustawień „Warunkowe podłączenie wejścia prądu przemiennego”. Szczegółowy opis znajduje się również w tym poście na blogu na Panbo.com.
Ta funkcja wykorzystuje wyłącznie napięcie, dzięki czemu jest prosta, niezawodna i skuteczna. Nie wymaga integracji z monitorami akumulatorów, urządzeniami GX ani centralnymi mechanizmami sterującymi typu DVCC.
Tryb priorytetu energii słonecznej i wiatrowej działa w systemach z zarządzaną baterią, w których BMS zarządza procesem ładowania (DVCC) oraz w bardziej tradycyjnych systemach, w których falownik/ładowarka działa zgodnie z własną procedurą ładowania. Przykładami zarządzanych systemów akumulatorowych są akumulatory Lynx Smart BMS, akumulatory MG Energy Systems z MG Master LV i podobne. W przypadku takich systemów przez pierwsze siedem dni falownik/ładowarka dokonuje ładowania wykorzystując skonfigurowane napięcie podtrzymania, a nie napięcie ładowania zadane przez akumulator (CVL).
Wsparcie generatora: System automatycznie wykrywa, czy generator działa, a następnie rozpoczyna ładowanie z pełną mocą w zwykły sposób. W przypadku Quattro generator należy podłączyć do wejścia AC-in-1. W przypadku Multi z zewnętrznym przełącznikiem zasilania podłączonym z przodu, urządzenie GX może wykrywać, czy generator jest aktywny (z wejściem cyfrowym) i przekazywać tę informację do Multi. Korzystając z panelu Digital Multi Control (DMC) i zamykając zaciski wejściowe wyboru generatora na złączu śrubowym z tyłu, system będzie również ładować z pełną mocą.