2. Opis ogólny
Inverter RS Smart jest Inverter.
Urządzenie przeznaczone jest do pracy z baterią akumulatorową 48 V , zakres napięcia wejściowego PV mieści się w zakresie 80-450 V, a czyste napięcie sinusoidalne prądu przemiennego wynosi 230 V.
2.1. Funkcja przesunięcia częstotliwości
W przypadku podłączenia zewnętrznych falowników fotowoltaicznych do wyjścia falownika, nadmiar energii słonecznej wykorzystywany jest do ładowania akumulatorów. Po osiągnięciu napięcia absorpcji akumulatora prąd ładowania ulega zmniejszeniu poprzez przesunięcie częstotliwości wyjściowej w górę. Takie przesunięcie odbywa się automatycznie i nie wymaga konfiguracji w Inverter RS, choć falownik PV AC może wymagać dodatkowej konfiguracji.
Zadaniem tej funkcji jest ochrona akumulatora przed nadmiernym ładowaniem i wspomaganie solarne.
Inverter RS nie pozwala na pełne naładowanie akumulatora z falownika PV AC do poziomu 100 %.
Jest to zabezpieczenie zapobiegające przeładowaniu akumulatora, gdy prądu AC PV nie można wyregulować wystarczająco szybko, by zapobiec wyłączeniu systemu, zatem podczas ładowania z AC PV w akumulatorze pozostaje nieco zapasu pojemności, aby wchłonąć tę nadwyżkę.
Celem pełnego naładowania akumulatora z energii słonecznej, PV należy podłączyć do wewnętrznej ładowarki słonecznej MPPT lub innego MPPT DC.
2.2. Falownik o dużej mocy
Duża moc szczytowa - Na 3 sekundy maksymalna moc wyjściowa AC może wzrosnąć do szczytowej wartości 9000 W lub 50 A AC. Taka moc wystarcza do rozruchu silnika i zasilenia innych odbiorników wymagających zasilania skokowego.
Ochrona termiczna - Zabezpieczenie przed przegrzaniem i zmniejszenie mocy przy wysokiej temperaturze.
2.3. Wymiana danych i łączność
Port VE.Direct oraz dwa porty VE.Can
Inverter RS obsługuje przesył danych do urządzenia GX (tj. Cerbo GX) wyłącznie przez gniazdo VE.Can, a nie przez gniazdo VE.Direct. Gniazda VE.Direct można użyć do podłączenia GlobalLink 520 do zdalnego monitorowania danych, lub klucza sprzętowego USB do VE.Direct, co zapewnia dostęp do VictronConnect na komputerze z systemem Windows.
Wyświetlacz urządzenia
Na 4-wierszowym, podświetlanym wyświetlaczu LCD widoczne są informacje robocze, w tym poziomy naładowania akumulatorów, uzysk energii słonecznej oraz ikony systemu.
Złącze I/O użytkownika:
Wejście Aux 1, 2
Przekaźnik programowalny
Czujnik napięcia akumulatora (Vsense)
Czujnik temperatury akumulatora (Tsense)
Zdalny H i Zdalny L - Konfigurowalne
Wbudowany moduł Bluetooth Smart
Bezprzewodowy układ umożliwiający konfigurację, monitorowanie i aktualizację kontrolera za pomocą smartfonów, tabletów lub innych kompatybilnych urządzeń z systemem operacyjnym Apple i Android.
Konfiguracja i monitorowanie poprzez VictronConnect
Konfiguracja poprzez aplikację VictronConnect. Funkcja dostępna dla urządzeń z systemem iOS, Android, a także komputerów z systemem macOS i Windows. W przypadku systemu Windows należy użyć dodatkowego urządzenia VE.Direct do USB; więcej informacji podano na stronie pobierania VictronConnect dostępnej po wpisaniu VictronConnect w polu wyszukiwania na naszej stronie internetowej.
2.4. Ładowarka akumulatorowa
Akumulatory mogą być ładowane przez energię słoneczną, jeśli do wyjścia AC podłączony jest falownik sieci fotowoltaicznej AC. Maksymalna moc falownika sieciowego może wynosić 5000 W. W sytuacji, gdy napięcie akumulatora przekroczy 60 V, maksymalny prąd ładowania ulega ograniczeniu do 100 A. Korzystając z aplikacji VictronConnect można również zdefiniować niestandardową wartość maksymalnego prądu ładowania. Akumulatory zostaną naładowane do około 98 % pojemności.
Algorytm ładowania jest identyczny, jak w przypadku sterowników słonecznych BlueSolar MPPT. Zgodny jest ze wstępnie ustawionymi parametrami wbudowanego akumulatora, a w trybie eksperckim pozwala na zdefiniowanie dodatkowych parametrów ładowania.
2.5. Opcje konfiguracji
Adaptacyjne ładowanie trzystopniowe
Sterownik ładowania skonfigurowany jest do trzystopniowego procesu ładowania: Ładowanie stałoprądowe - absorpcyjne - konserwacyjne.
Można również zaprogramować zwykłe ładowanie wyrównawcze.
Ładowanie stałoprądowe- W tym etapie sterownik podaje możliwie największy prąd ładowania w celu szybkiego naładowania akumulatorów.
Ładowanie absorpcyjne - Gdy napięcie akumulatora osiągnie napięcie absorpcji określone w ustawieniach, sterownik przełącza się w tryb stałego napięcia. W sytuacji, gdy ma miejsce jedynie niewielkie rozładowanie, czas absorpcji jest krótki, co zapobiega przeładowaniu akumulatora. Po głębokim rozładowaniu czas absorpcji zostaje automatycznie wydłużony, by akumulator naładować w pełni.
Ponadto okres ładowania absorpcyjnego kończy się również, kiedy natężenie prądu ładowania spadnie poniżej 2 A.
Ładowanie konserwacyjne - Na tym etapie do akumulatora podawane jest napięcie podtrzymujące, co ma na celu utrzymanie stanu pełnego naładowania.
Opcjonalny zewnętrzny czujnik napięcia i temperatury
Korzystając z połączeń przewodowych można dokonywać do pomiaru napięcia i temperatury akumulatora. Ładowarka solarna wykorzystuje te pomiary do optymalizacji parametrów ładowania. Dokładność przesyłanych danych wpływa na poprawienie sprawności ładowania akumulatora i wydłużenie jego żywotności.
Obecnie nie są obsługiwane ani funkcja Smart Battery Sense ani inne funkcje sieciowe VE.Smart.
Zdalne wejście wł.-wył.
W przypadku wybrania baterii litowej Zdalne L działa jako „pozwól na ładowanie”, a zdalne H działa jako „pozwól na rozładowanie”. Dla RS z akumulatorami litowymi Victron należy stosować smallBMS.
Przekaźnik programowalny
Można go programować (za pomocą smartfonu) w taki sposób, by otwierał się lub zamykał w przypadku alarmu lub innych zdarzeń.