6. Wykrywanie i usuwanie usterek oraz wsparcie techniczne
W tym rozdziale omówiono możliwe usterki urządzenia.
W pierwszej kolejności prosimy zapoznać się z opisem najczęściej spotykanych usterek. W przypadku utrzymywania się problemu prosimy skontaktować się ze sprzedawcą (przedstawicielem handlowym lub dystrybutorem firmy Victron), który udzieli pomocy technicznej.
W przypadku wątpliwości, z kim należy się skontaktować, lub jeśli miejsce zakupu nie jest znane, prosimy odwiedzić stronę internetową Victron Energy Support.
6.1. Kody błędów
6.1.1. Błąd 2 - Zbyt wysokie napięcie akumulatora
Błąd resetuje się automatycznie po spadku napięcia akumulatora. Przyczyną tego błędu może być podłączenie innej ładowarki do akumulatora lub usterka sterownika ładowania.
6.1.2. Błąd 3, Błąd 4 - Usterka zdalnego czujnika temperatury
Sprawdź, czy złącze T-sense jest prawidłowo podłączone do zdalnego czujnika temperatury. Najbardziej prawdopodobna przyczyna: zdalne złącze T-sense jest podłączone do zacisku BAT+ lub BAT-. Po prawidłowym połączeniu błąd zostanie automatycznie wyzerowany.
6.1.3. Błąd 5 - Usterka zdalnego czujnika temperatury (utrata połączenia)
Sprawdź, czy złącze T-sense jest prawidłowo podłączone do zdalnego czujnika temperatury. Błąd nie resetuje się automatycznie.
6.1.4. Błąd 6, Błąd 7 - Usterka zdalnego czujnika napięcia akumulatora
Sprawdź, czy złącze V-sense jest prawidłowo podłączone do zacisków akumulatora. Najbardziej prawdopodobna przyczyna: zdalne złącze V-sense jest podłączone do zacisku BAT+ lub BAT- z odwrotną polaryzacją.
6.1.5. Błąd 8 - Usterka zdalnego czujnika temperatury (utrata połączenia)
Sprawdź, czy złącze V-sense jest prawidłowo podłączone do zacisków akumulatora.
6.1.6. Błąd 11 - Wysokie napięcie tętniące akumulatora
Wysokie napięcie tętniące DC jest zwykle spowodowane luźnymi połączeniami kabli DC i/lub zbyt cienkimi przewodami okablowania DC. Falownik, po wyłączeniu z powodu wysokiego napięcia tętniącego DC, po 30 sekundach uruchamia się ponownie.
Po trzech restartach, po których nastąpi wyłączenie z powodu wysokiego tętnienia prądu stałego w ciągu 30 sekund od ponownego uruchomienia, falownik wyłączy się i przestanie podejmować ponowne próby. Celem ponownego uruchomienia falownika należy go wyłączyć, a następnie włączyć.
Ciągłe wysokie napięcie tętniące prądu stałego skraca żywotność falownika.
6.1.7. Błąd 14 - Niska temperatura akumulatora
Ładowarka ulega wyłączeniu, aby uniknąć ładowania akumulatorów LiFePO4 w niskiej temperaturze, ponieważ grozi to uszkodzeniem ogniw.
6.1.8. Błąd 20 - Przekroczono maksymalny czas ładowania stałoprądowego
Ładowarki solarne
Ochrona maksymalnego czasu ładowania stałoprądowego to funkcja, w którą wyposażone były ładowarki wyprodukowane w roku 2015 lub wcześniej. W późniejszych modelach z tej funkcji zrezygnowano.
Jeśli pojawi się taki błąd, oprogramowani układowe należy zaktualizować do najnowszej wersji.
Jeśli błąd nadal się utrzymuje, ustawienia konfiguracyjne należy zresetować do ustawień fabrycznych, po czym ładowarkę słoneczną ponownie skonfigurować.
Ładowarki AC
Ta funkcja ochronna jest domyślnie włączona w Skylla-i i Skylla IP44.
Błąd ten jest generowany, jeżeli napięcie akumulatora dla fazy ładowania absorpcyjnego nie zostanie osiągnięte po 10 godzinach ładowania.
Zadaniem tej funkcji zabezpieczającej wykrywanie zwarć ogniw, a w razie wykrycia przerwanie ładowania.
6.1.9. Błąd 22, 23 - Usterka wewnętrznego czujnika temperatury
Wyniki pomiarów temperatury wewnętrznej nie mieszczą się w zakresie. Należy odłączyć wszystkie przewody, po czym ponownie je podłączyć, a następnie urządzenie ponownie uruchomić. Błąd nie resetuje się automatycznie. Jeśli błąd się utrzymuje, należy skontaktować się z dostawcą urządzenia, gdyż może on oznaczać usterkę sprzętową.
6.1.10. Błąd 26 - Przegrzanie zacisku
Zaciski zasilania są przegrzane, należy sprawdzić okablowanie, w tym typ rodzaj przewodów i splotek, i/lub dokręcić śruby, jeśli to możliwe.
Błąd resetuje się automatycznie.
6.1.11. Błąd 27 - Zwarcie ładowarki
Błąd resetuje się automatycznie. Jeśli błąd nie resetuje się automatycznie, sterownik ładowania należy odłączyć od wszystkich źródeł zasilania, odczekać 3 minuty, po czym ponownie go włączyć. Jeżeli błąd występuje nadal, sterownik ładowania jest prawdopodobnie uszkodzony.
6.1.12. Błąd 28 - Problem z zasilaniem
Błąd nie resetuje się automatycznie.
Należy odłączyć wszystkie przewody, po czym ponownie je podłączyć. Jeżeli błąd występuje nadal, sterownik ładowania jest prawdopodobnie uszkodzony.
Prosimy zauważyć, że ten błąd wprowadzono w wersji 1.36. Zatem podczas aktualizacji może się wydawać, że przyczyną problemu jest aktualizacja oprogramowania, lecz tak nie jest. Ładowarka solarna przed aktualizacją nie działała już w 100 % ; aktualizacja do wersji 1.36 lub nowszej jedynie uwidoczniła problem. Urządzenie należy wymienić.
6.1.13. Błąd 29 - Zabezpieczenie przed przeładowaniem
Błąd resetuje się automatycznie. Ta funkcja ochronna sprawdza rzeczywiste napięcie akumulatora i porównuje je z ustawieniami. W przypadku, gdy rzeczywiste napięcie przekroczy oczekiwane, układ dokonuje wyłączenia celem odizolowania akumulatora od reszty urządzenia. W pierwszej kolejności należy sprawdzić ustawienia akumulatora (napięcie ładowania absorpcyjnego/konserwacyjnego). Inną możliwą przyczyną jest przewymiarowana konfiguracja paneli fotowoltaicznych, jeśli szeregowo połączono zbyt wiele paneli, napięcia akumulatora nie można bardziej obniżyć. Należy rozważyć modyfikację okablowania paneli fotowoltaicznych w celu zmniejszenia napięcia fotowoltaicznego.
6.1.14. Błąd 43 - Wyłączenie falownika (usterka uziemienia)
Różnica napięcia między przewodem neutralnym a uziemieniem jest zbyt wysoka.
Falownik lub Multi (niepodłączony do sieci):
Wewnętrzny przekaźnik uziemienia zostaje włączony, ale napięcie na przekaźniku jest zbyt wysokie. Może to wskazywać na uszkodzenie przekaźnika.
Multi (podłączony do sieci):
Brak lub niewłaściwe podłączenie przewodu uziemiającego w instalacji.
Przewody linii i neutralny zamieniono miejscami w instalacji.
Błąd nie resetuje się automatycznie. Należy sprawdzić instalację i uruchomić ponownie urządzenie za pomocą wyłącznika zasilania.
6.1.15. Błąd 50, Błąd 52 - Przeciążenie falownika, Prąd szczytowy falownika
Niektóre odbiorniki energii, np. silniki lub pompy, podczas rozruchu pobierają duży prąd rozruchowy. W takich okolicznościach możliwe jest, że prąd rozruchowy przekroczy limit nadprądowy falownika. W takim przypadku napięcie wyjściowe szybko spadnie, aby ograniczyć prąd wyjściowy falownika. Jeśli limit przetężenia jest stale przekraczany, falownik ulega wyłączeniu: należy poczekać 30 sekund, a następnie ponownie uruchomić.
Przez krótki czas falownik może dostarczać więcej mocy od znamionowej. W razie przekroczenia tego czasu falownik ulega wyłączeniu.
Po trzech ponownych uruchomieniach, gdy kolejne przeciążenie nastąpi w ciągu 30 sekund od restartu, falownik wyłączy się i pozostanie wyłączony. Celem ponownego uruchomienia falownika należy go wyłączyć, a następnie włączyć.
Jeśli błąd się utrzymuje, należy zmniejszyć obciążenie na zacisku wyjściowym AC poprzez wyłączenie lub odłączenie urządzeń.
6.1.16. Błąd 51 - Zbyt wysoka temperatura akumulatora
Wysoka temperatura otoczenia lub utrzymujące się duże obciążenie może spowodować wyłączenie urządzenia z powodu nadmiernej temperatury. Należy zmniejszyć obciążenie i/lub przenieść falownik w miejsce o lepszym przepływie powietrza, oraz sprawdzić, czy wyloty wentylatora nie są zablokowane.
Falownik uruchomi się ponownie po 30 sekundach. Po wielu próbach falownik nie wyłącza się na stałe.
6.1.17. Błąd 53, Błąd 54 - Napięcie wyjściowe falownika
Jeśli napięcie akumulatora spada, a do wyjścia AC podłączone jest duże obciążenie, falownik nie jest w stanie utrzymać prawidłowego napięcia wyjściowego. Należy doładować akumulator lub zmniejszyć obciążenie AC.
6.1.18. Błąd 55, Błąd 56, Błąd 58 - Niepowodzenie autotestu falownika
Przed włączeniem wyjścia falownik wykonuje testy diagnostyczne. W przypadku negatywnego wyniku któregoś z nich wyświetlany jest komunikat o błędzie, a falownik się nie włącza.
W pierwszej kolejności należy ponownie uruchomić falownik wyłączając go, a następnie włączając. Jeśli błąd się utrzymuje, prawdopodobnie falownik jest uszkodzony.
6.1.19. Błąd 57 - Napięcie przemienne falownika na wyjściu
Przed włączeniem falownika na zacisku AC out jest już napięcie AC. Należy sprawdzić, czy wyjście AC nie jest podłączone do gniazdka sieciowego lub do innego falownika.
Błąd nie resetuje się automatycznie. Należy sprawdzić instalację i uruchomić ponownie urządzenie za pomocą wyłącznika zasilania.
6.1.20. Powiadomienie 65 - Ostrzeżenie o komunikacji
Komunikacja z jednym ze sterowników połączonych równolegle została utracona. Celem wykasowania ostrzeżenia należy wyłączyć sterownik, po czym go ponownie włączyć.
6.1.21. Powiadomienie 66 - Niekompatybilne urządzenie
Sterownik jest połączony równolegle z innym sterownikiem, którego ustawienia są inne i/lub jego algorytm ładowania jest inny.
Upewnić się, że ustawienia są takie same i zaktualizować oprogramowanie wszystkich ładowarek do najnowszej wersji.
6.1.22. Błąd 67 - Utrata połączenia BMS
Ładowarka jest skonfigurowana do sterowania przez BMS, ale nie odbiera żadnych komunikatów sterujących z BMS. Ze względów bezpieczeństwa ładowarka przestała ładować.
Ten błąd pojawia się tylko wtedy, gdy dostępna jest energia słoneczna, a zatem ładowarka słoneczna jest gotowa do rozpoczęcia ładowania. Nocą błąd się nie pojawia. W przypadku trwałego problemu błąd pojawi się rano i zniknie w nocy, i tak dalej.
Należy sprawdzić połączenie między ładowarką a BMS.
Sposób zmienić konfigurację ładowarki do trybu autonomicznego?
Nasze ładowarki i ładowarki solarne automatycznie konfigurują się tak, aby były sterowane przez BMS jeśli są do niego podłączone; czy to bezpośrednio, czy za pośrednictwem urządzenia GX. Ustawienie to jest półtrwałe: włączenie i wyłączenie ładowarki nie spowoduje jego zresetowania.
Chcąc, by ładowarka ponownie działała w trybie autonomicznym, tj. nie była sterowana przez BMS, należy:
Ładowarki słoneczne VE.Can, przejść do menu ustawień i zmienić ustawienie „BMS” z „Y” na „N” (pozycja 31).
Ładowarki słoneczne VE.Direct, zresetować ładowarkę do ustawień fabrycznych za pomocą VictronConnect, a następnie ponownie ją skonfigurować.
6.1.23. Błąd 68 - Błędna konfiguracja sieci
Dotyczy SmartSolar/BlueSolar MPPT VE.Can (wersja FW v1.04 lub nowsza) i SmartSolar VE.Direct MPPT (wersja FW v1.47).
Chcąc usunąć błąd w SmartSolar VE.Direct MPPT należy zaktualizować FW do wersji 1.48 lub wyższej.
Chcąc usunąć błąd w SmartSolar/BlueSolar MPPT VE.Can należy zaktualizować oprogramowanie. Utrzymywanie się błędu oznacza, że ładowarka jest podłączona zarówno kablem VE.Direct, jak i VE.Can. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Należy odłączyć jeden z tych dwóch kabli. Błąd zniknie, a w ciągu minuty ładowarka powróci do normalnej pracy.
6.1.24. Błąd 114 - Zbyt wysoka temperatura CPU
Błąd resetuje się automatycznie po schłodzeniu CPU. Jeżeli błąd występuje nadal, sprawdzić temperaturę otoczenia i sprawdzić, czy w pobliżu otworów wlotowych i wylotowych powietrza szafy ładowarki nie znajdują się żadne przeszkody utrudniające przepływ powietrza. Zapoznać się ze wskazówkami montażowymi dotyczącymi chłodzenia. Jeżeli błąd występuje nadal, sterownik prawdopodobnie jest uszkodzony.
6.1.25. Błąd 116 - Utrata danych kalibracyjnych
Jeśli urządzenie nie działa i jako aktywny błąd pojawia się błąd 116 oznaczający usterkę, skontaktuj się ze sprzedawcą w celu jego wymiany.
Jeśli błąd występuje tylko w danych historycznych, a urządzenie działa normalnie, można go bezpiecznie zignorować. Objaśnienie: w chwili pierwszego uruchomienia urządzenie w fabryce, nie ma jeszcze danych kalibracyjnych i rejestrowany jest błąd 116. Co oczywiste, błąd powinien był zostać wykasowany, ale początkowo urządzenia opuszczały fabrykę z tym komunikatem zapisanym w danych historycznych.
Modele SmartSolar (lecz nie modele BlueSolar): aktualizacja oprogramowania do wersji 1.4x to podróż w jedną stronę. Po aktualizacji do wersji 1.4x nie można już wrócić do starszej wersji oprogramowania . Powrót do starszego oprogramowania powoduje błąd 116 (utrata danych kalibracyjnych), który można naprawić ponownie instalując oprogramowanie w wersji 1.4x.
6.1.26. Błąd 119 - Utrata danych konfiguracyjnych
Ładowarka nie może odczytać swojej konfiguracji, co powoduje jej wyłączenie.
Błąd nie resetuje się automatycznie. Chcąc ją ponownie uruchomić należy:
W pierwszej kolejności przywrócić fabryczne ustawienia domyślne. (w prawym górnym rogu w VictronConnect, kliknij na trzy kropki)
Sterownik ładowania odłączyć od wszystkich źródeł zasilania,
poczekać 3 minuty, po czym ponownie włączyć zasilanie.
Ponowna konfiguracja ładowarki
Problem prosimy zgłosić dostawcy urządzenia z prośbą o przekazanie sprawy do firmy Victron, gdyż tego rodzaju usterka nie powinna mieć miejsca. Prosimy podać numer wersję oprogramowania układowego i wszelkie dodatkowe informacje (adres URL VRM, zrzuty ekranu VictronConnect lub podobne).
6.1.27. Błąd 121 - Niepowodzenie próbnika
Jeśli urządzenie nie działa i jako aktywny błąd pojawia się błąd 121 oznaczający usterkę, skontaktuj się ze sprzedawcą w celu jego wymiany. Jeśli błąd występuje tylko w danych historycznych, a urządzenie działa normalnie, można go bezpiecznie zignorować. Objaśnienie: w chwili pierwszego uruchomienia urządzenie w fabryce, nie ma jeszcze danych kalibracyjnych i rejestrowany jest błąd 121. Co oczywiste, błąd powinien był zostać wykasowany, ale początkowo urządzenia opuszczały fabrykę z tym komunikatem zapisanym w danych historycznych.
6.1.28. Błąd 200, X95 - Błąd wewnętrznego napięcia DC
W chwili uruchomienia wewnętrznej przetwornicy DC-DC urządzenie dokonuje wewnętrznej diagnostyki. Ten błąd wskazuje, że wystąpiła usterka przetwornicy DC-DC.
Błąd nie resetuje się automatycznie. Należy sprawdzić instalację i uruchomić ponownie urządzenie za pomocą wyłącznika zasilania. Utrzymywanie się błędu wskazuje na prawdopodobne uszkodzenie urządzenia.
6.1.29. Błąd 201 - Błąd wewnętrznego napięcia DC
Błąd pomiaru wewnętrznego napięcia DC, pojawia się w przypadku, gdy wewnętrzny pomiar (wysokiego) napięcia nie spełnia określonych kryteriów. A to oznacza, że obwód pomiarowy wewnątrz urządzenia uległ uszkodzeniu.
Należy zaktualizować oprogramowanie do wersji co najmniej v1.08, w poprzednich wersjach oprogramowania ograniczenia były zbyt surowe. Błąd może się bezpodstawnie uruchomić podczas uruchamiania MPPT rano i wyłączania MPPT wieczorem.
Przed aktualizacją oprogramowania urządzenie mogło pozornie działać poprawnie; w istocie rzeczy było jednak niesprawne, nie jest bezpieczne w użyciu, a jeśli jeszcze nie przestało działać, to wkrótce miałaby miejsce zupełna awaria. Właśnie dlatego dodaliśmy tę funkcję wewnętrznej kontroli.
Błąd nie resetuje się automatycznie. Należy sprawdzić instalację i uruchomić ponownie urządzenie za pomocą wyłącznika zasilania. Jeśli błąd się utrzymuje, urządzenie jest prawdopodobnie wadliwe i należy je odesłać do naprawy/wymiany.
6.1.30. Błąd 203, Błąd 205, Błąd 212, Błąd 215 - Błąd wewnętrznego napięcia zasilania
W chwili włączenia wewnętrznego zasilania urządzenie dokonuje wewnętrznej diagnostyki. Ten błąd wskazuje, że napięcie wewnętrznego zasilania nie jest prawidłowe.
Błąd nie resetuje się automatycznie. Należy sprawdzić instalację i uruchomić ponownie urządzenie za pomocą wyłącznika zasilania. Utrzymywanie się błędu wskazuje na prawdopodobne uszkodzenie urządzenia.