6. Wykrywanie i usuwanie usterek oraz wsparcie
Usuwając usterki, w pierwszej kolejności należy podjąć działania opisane w niniejszym rozdziale poświęconym typowym usterkom akumulatorów.
W przypadku problemów z VictronConnect, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z treścią instrukcji obsługi VictronConnect, zwłaszcza rozdziału poświęconego wykrywaniu i usuwaniu usterek.
Jeśli nie przyniesie to rozwiązania, należy przejrzeć popularne pytania i odpowiedzi dotyczące danego produktu i zapytać społeczność ekspertów w Społeczności Victron. Jeśli problem będzie się powtarzał, należy skontaktować się ze sprzedawcą, u którego dokonano zakupu, i który udzieli pomocy technicznej. Jeśli miejsce zakupu nie jest znane, należy odwiedzić stronę pomocy technicznej Victron Energy.
6.1. Usterki akumulatora
6.1.1. Jak rozpoznać brak zrównoważenia ogniw
BMS często wyłącza ładowarkę
Oznacza to, że akumulator jest niezrównoważony. W sytuacji, gdy akumulator jest zrównoważony, BMS nigdy nie wyłączy ładowarki. Nawet po całkowitym naładowaniu akumulatora BMS pozostawi ładowarkę włączoną.
Pojemność baterii wydaje się być mniejsza, niż wcześniej.
Jeśli BMS wyłącza odbiorniki energii znacznie wcześniej, niż poprzednio, nawet jeśli ogólne napięcie akumulatora nadal wydaje się poprawne, oznacza to niezrównoważenie akumulatora.
Istnieje zauważalna różnica pomiędzy napięciami poszczególnych ogniw na etapie absorpcji
Gdy ładowarka znajduje się w fazie ładowania absorpcyjnego, napięcia wszystkich ogniw powinny być równe i wynosić od 3,50 V do 3,60 V. Jeśli tak nie jest, oznacza to niezrównoważenie akumulatora.
Napięcie w ogniwie powoli spada, gdy akumulator nie jest używany
Nie jest to brak zrównoważenia, chociaż może tak wyglądać. Typowym przykładem jest sytuacja, gdy początkowo wszystkie ogniwa akumulatora mają równe napięcie, ale gdy akumulator nie jest używany przez mniej więcej jeden dzień, napięcie w jednym z ogniw spadło o 0,1–0,2 V poniżej pozostałych ogniw. Nie można tego naprawić poprzez ponowne zrównoważenie i ogniwo uważa się za wadliwe.
6.1.2. Przyczyny braku równowagi ogniwa lub zmiany napięcia ogniwa
Akumulator nie był wystarczająco długo ładowany w trybie ładowania absorpcyjnego.
Może się to na przykład zdarzyć w instalacji, która nie dostarcza wystarczająco dużo ilości energii solarnej, by w pełni naładować akumulator, lub w instalacji, w której generator nie pracuje długo lub wystarczająco często. Podczas normalnej pracy akumulatora litowego cały czas występują niewielkie różnice napięć pomiędzy ogniwami. Są one spowodowane niewielkimi różnicami pomiędzy rezystancją wewnętrzną i szybkością samorozładowania każdego ogniwa. Etap ładowania absorpcyjnego eliminuje te małe różnice. Zalecamy minimalny czas absorpcji wynoszący 2 godziny miesięcznie w przypadku systemów o niewielkich cyklach, np. instalacji rezerwowych lub UPS, oraz 4 do 8 godzin miesięcznie w przypadku systemów o cyklu bardziej intensywnym (instalacje autonomiczne lub ESS). Daje to wyważarce wystarczająco dużo czasu na prawidłowe zrównoważenie ogniw.
Akumulator nigdy nie osiąga stanu ładowania konserwacyjnego (lub magazynowania).
Etap ładowania konserwacyjnego (lub magazynowania) następuje po etapie absorpcji. Na tym etapie napięcie ładowania spada do 13,5 V i akumulator można uznać za w pełni naładowany. Jeśli ładowarka nie przechodzi do tego etapu, może to oznaczać, że etap absorpcji nie został zakończony (patrz poprzedni punkt). Ładowarka powinna osiągnąć ten etap co najmniej raz w miesiącu. Jest to również potrzebne do synchronizacji SoC (stanu naładowania) monitora baterii.
Akumulator został zbyt głęboko rozładowany.
Podczas bardzo głębokiego rozładowania w jednym lub kilku ogniwach akumulatora napięcie może spaść znacznie poniżej wartości progowej. Akumulator można odzyskać poprzez ponowne zrównoważenie, ale istnieje również realne prawdopodobieństwo, że jedno lub więcej ogniw jest teraz uszkodzonych i ponowne zrównoważenie nie powiedzie się. Ogniwo należy uznać za uszkodzone. Gwarancją nie obejmuje tego rodzaju uszkodzenia.
Akumulator jest stary i zbliża się koniec jego okresu eksploatacyjnego.
Zbliżający się koniec okresu eksploatacyjnego oznacza, że stan jednego lub większej ilości ogniw akumulatora ulega pogorszeniu, a jego napięcie jest niższe od napięcie pozostałych ogniw. Nie jest to brak zrównoważenia, chociaż może tak wyglądać. Takiej usterki nie można usunąć poprzez ponowne zrównoważenie. Ogniwo należy uznać za uszkodzone. Gwarancją nie obejmuje tego rodzaju uszkodzenia.
Akumulator ma uszkodzone ogniwo.
Ogniwo może ulec uszkodzeniu po bardzo głębokim rozładowaniu, pod koniec okresu eksploatacyjnego lub z powodu wady produkcyjnej. Wadliwe ogniwo nie jest niezrównoważona (chociaż może to tak wyglądać). Takiej usterki nie można usunąć poprzez ponowne zrównoważenie. Ogniwo należy uznać za uszkodzone. Gwarancja nie obejmuje uszkodzenia w wyniku bardzo głębokiego rozładowania ani sprawności po zakończeniu okresu eksploatacyjnego.
6.1.3. Jak przywrócić sprawność niezrównoważonego akumulatora
Należy naładować akumulator za pomocą ładowarki skonfigurowanej na lit i sterowanej przez BMS.
Należy pamiętać, że równoważenie ogniw ma miejsce tylko na etapie ładowania absorpcyjnego. Konieczne będzie ręczne ponowne uruchomienie ładowarki za każdym razem, gdy ładowarka przejdzie w stan ładowania konserwacyjnego. Przywrócenie równowagi może zająć dużo czasu (nawet kilka dni) i wymagać wielu ręcznych ponownych uruchomień ładowarki.
Należy pamiętać, że podczas równoważenia ogniw może się wydawać, że nic się nie dzieje. Napięcia ogniw mogą pozostać takie same przez długi czas, a BMS będzie wielokrotnie włączał i wyłączał ładowarkę. Jest to zjawisko normalne.
Równoważenie ma miejsce, gdy prąd ładowania wynosi 1,8 A lub więcej lub gdy BMS tymczasowo wyłączył ładowarkę.
Równoważenie jest prawie zakończone, gdy prąd ładowania spadnie poniżej 1,5 A, a napięcie ogniw zbliży się do 3,55 V.
Proces przywracania równowagi jest zakończony, gdy prąd ładowania spadnie jeszcze bardziej, a napięcie wszystkich ogniw osiągnie 3,55 V.
Ostrzeżenie
Należy mieć 100 % pewność, że BMS steruje ładowarką; w przeciwnym razie może wystąpić niebezpieczne nadmierne napięcie ogniwa. Należy to sprawdzać monitorując napięcia ogniw za pomocą aplikacji VictronConnect. Napięcie w pełni naładowanych ogniw będzie powoli rosnąć, aż do wartości 3,7 V. W tym momencie BMS wyłączy ładowarkę, a napięcia ogniw ponownie spadną. Proces ten będzie się powtarzał aż do przywrócenia równowagi.
Przykładowa kalkulacja czasu potrzebnego na przywrócenie mocno niezrównoważonego akumulatora:
W tym przykładzie wyobraźmy sobie akumulator 12,8 V 200 Ah z jednym mocno niedoładowanym (rozładowanym) ogniwem.
Akumulator 12,8 V składa się z 4 ogniw, każde o napięciu nominalnym 3,2 V. I są połączone szeregowo. Daje to 3,2 x 4 = 12,8 V. Podobnie jak akumulator, każde ogniwo ma pojemność 200 Ah.
Załóżmy, że niezrównoważone ogniwo ma tylko 50 % swojej pojemności, podczas gdy inne ogniwa są w pełni naładowane. Aby przywrócić równowagę, w procesie ponownego równoważenia konieczne będzie dodanie 100 Ah do tego ogniwa.
Prąd równoważący wynosi 1,8 A (na akumulator i wszystkie rozmiary akumulatorów, z wyjątkiem modelu 12,8 V/50 Ah, który ma prąd równoważący 1 A). Ponowne zrównoważenie ogniwa zajmie co najmniej 100/1,8 = 55 godzin.
Równoważenie ma miejsce tylko wtedy, gdy ładowarka znajduje się w fazie ładowania absorpcyjnego. Jeśli używany jest algorytm ładowania litu przez 2 godziny, podczas procesu przywracania równowagi ładowarkę trzeba będzie ręcznie uruchomić ponownie 55/2=27 razy. Jeśli ładowarka nie zostanie natychmiast ponownie uruchomiona, proces równoważenia zostanie opóźniony, co wydłuży całkowity czas równoważenia.
Podpowiedź
Wskazówka dla dystrybutorów Victron Energy i użytkowników profesjonalnych: Aby uniknąć konieczności ciągłego ponownego uruchamiania ładowarki, zastosuj następującą sztuczkę. Ustaw napięcie ładowania konserwacyjnego na 14,2, będzie to miało taki sam efekt jak etap absorpcji. Wyłącz także etap magazynowania i/lub ustaw napięcie w tym etapie na 14,2 V Lub ustaw bardzo długi czas ładowania absorpcyjnego. Liczy się to, by podczas procesu przywracania równowagi ładowarka utrzymywała ciągłe napięcie ładowania 14,2 V. Po ponownym zrównoważeniu akumulatora ustaw ładowarkę z powrotem na normalny algorytm ładowania litu. Nigdy nie zostawiaj ładowarki podłączonej w ten sposób w działającym systemie. Utrzymywanie akumulatora pod tak wysokim napięciem skraca jego żywotność.
6.1.4. Mniejsza pojemność od oczekiwanej
Zmniejszenie pojemności akumulatora poniżej pojemności znamionowej może mieć następujące przyczyny:
W akumulatorze występuje brak równowagi ogniw, co powoduje przedwczesne alarmy o niskim napięciu, co z kolei powoduje wyłączenie odbiorników energii przez BMS.
Patrz rozdział Jak przywrócić sprawność niezrównoważonego akumulatora.
Akumulator jest stary i zbliża się koniec jego okresu eksploatacyjnego.
Sprawdź jak długo system pracował, ile cykli przeszedł akumulator i do jakiej średniej głębokości rozładowania został on rozładowany. Sposobem na znalezienie tych informacji jest sprawdzenie historii monitora akumulatora (jeśli jest dostępna).
Akumulator został zbyt głęboko rozładowany i jedno lub więcej ogniw akumulatora uległo trwałemu uszkodzeniu.
Te uszkodzone ogniwa będą wykazywały niskie napięcie szybciej od pozostałych, co spowoduje przedwczesne wyłączenie odbiorników energii przez BMS. Czy akumulator być może doznał bardzo głębokiego rozładowania?
6.1.5. Bardzo niskie napięcie na zaciskach akumulatora
Jeżeli akumulator został zbyt głęboko rozładowany, napięcie spadnie znacznie poniżej 12 V (24 V). Jeśli napięcie akumulatora jest mniejsze niż 10 V (20 V) lub napięcie jednego z ogniw akumulatora jest niższe niż 2,5 V, akumulator ulegnie trwałemu uszkodzeniu. Jest to podstawą do unieważnienia gwarancji. Im niższe napięcie akumulatora lub ogniwa, tym poważniejsze będzie uszkodzenie akumulatora.
Jeżeli napięcie spadnie poniżej 8V, akumulator nie będzie już komunikować się poprzez Bluetooth. Moduł Bluetooth zostaje wyłączony, gdy napięcie na zaciskach akumulatora spadnie poniżej 8 V lub gdy napięcie ogniwa spadnie poniżej 2 V.
Można podjąć próbę przywrócenia sprawności akumulatora korzystając z poniższej procedury ładowania niskim napięciem. Należy pamiętać, że nie jest to proces gwarantowany, przywrócenie sprawności może się nie powieść i istnieje realne ryzyko, że ogniwo akumulatora ulegnie trwałemu uszkodzeniu, co spowoduje umiarkowaną lub poważną utratę pojemności.
Procedura ładowania w celu regeneracji po zdarzeniu związanym z niskim napięciem:
Tę procedurę ładowania regeneracyjnego można przeprowadzić wyłącznie na pojedynczym akumulatorze. Jeśli system składa się z kilku akumulatorów, procedurę należy powtórzyć dla każdego akumulatora osobno.
Ostrzeżenie
Ten proces może być ryzykowny. Osoba nadzorująca proces musi być cały czas obecna na miejscu.
Ustaw ładowarkę lub zasilacz na napięcie 13,8 V (27,6 V).
W przypadku, gdy napięcie któregoś z ogniw jest niższe od 2,0 V, należy ładować akumulator prądem 0,1 A, aż napięcie najniższego ogniwa wzrośnie do 2,5 V.
Osoba nadzorując musi monitorować akumulator i wyłączyć ładowarkę, gdy tylko akumulator się nagrzeje lub wybrzuszy. Takie zjawisko oznacza, że akumulator jest uszkodzony nieodwracalnie.
Gdy napięcie najsłabszego ogniwa wzrośnie powyżej 2,5 V, zwiększ prąd ładowania do 0,1C.
Dla akumulatora 100 Ah jest to prąd ładowania 10 A.
Podłącz akumulator do BMS i sprawdź, czy BMS steruje ładowarką akumulatora.
Zanotuj początkowe napięcie na zaciskach akumulatora i napięcia ogniw akumulatora.
Uruchom ładowarkę.
BMS może wyłączyć ładowarkę, następnie włączyć ją ponownie na krótki czas i ponownie wyłączyć.
Może się to zdarzyć wiele razy i jest normalnym zachowaniem w przypadku znacznego braku równowagi między ogniwami.
Notuj napięcia w regularnych odstępach czasu.
Napięcia ogniw powinny wzrosnąć podczas pierwszego etapu procesu ładowania.
Jeżeli w ciągu pierwszych 30 minut napięcie któregoś ogniwa nie wzrośnie, należy uznać, że akumulator nie nadaje się do regeneracji oraz przerwać ładowanie.
Regularnie sprawdzaj temperaturę akumulatora.
W przypadku gwałtownego wzrostu temperatury należy uznać, że akumulator nie nadaje się do regeneracji oraz przerwać ładowanie.
Gdy napięcie akumulatora osiągnie 13,8 V (27,6 V), zwiększ napięcie ładowania do 14,2 V (28,4 V) i zwiększ prąd ładowania do 0,5C.
Dla akumulatora 100 Ah jest to prąd ładowania 50 A.
Napięcia ogniw będą rosły wolniej, jest to normalne w środkowym etapie procesu ładowania.
Pozostaw ładowarkę podłączoną na 6 godzin.
Sprawdź napięcia ogniw, między sobą nie powinny się różnić bardziej, niż 0,1 V.
Większe różnice między ogniwa oznaczają, że akumulator jest uszkodzony.
Pozostaw akumulator na kilka godzin.
Sprawdź napięcie akumulatora.
Powinno być wyraźnie wyższe od 12,8 V (25,6 V), na przykład 13,2 V (26,4 V) lub więcej. A napięcia ogniw nie powinny się różnić między sobą bardziej, niż 0,1 V.
Pozostaw akumulator na 24 godziny.
Ponownie zmierz wartości napięcia.
Jeśli napięcie akumulatora jest niższe niż 12,8 V (25,6 V) lub występuje zauważalny brak równowagi ogniw, należy uznać, że akumulator jest uszkodzony i nie da się go zregenerować.
6.1.6. Okres eksploatacyjny akumulatora dobiega końca lub był on niewłaściwie używany
W miarę starzenia się akumulatora jego pojemność będzie się zmniejszać, co ostatecznie doprowadzi do uszkodzenia jednego lub większej liczby ogniw. Wiek akumulatora jest powiązany z liczbą cykli jego ładowania/rozładowania.
W wyniku niewłaściwej eksploatacji, na przykład zbyt głębokiego rozładowania, akumulator może wykazywać zmniejszoną pojemność lub mieć wadliwe ogniwa.
Chcąc ustalić przyczynę uszkodzenia akumulatora należy rozpocząć od sprawdzenia jego historii, przeglądając historię monitora baterii lub BMS Lynx Smart.
Chcąc sprawdzić, czy okres eksploatacji akumulatora zbliża się do końca:
Dowiedz się, ilu cyklom ładowania/rozładowania został poddany akumulator. Żywotność akumulatora jest powiązana z liczbą cykli.
Jak głęboko akumulator był średnio rozładowany? Akumulator wytrzyma mniej cykli głębokiego rozładowania niż cykli płytkiego rozładowania.
Więcej informacji na temat cyklu eksploatacyjnego akumulatorów podano w rozdziale Dane techniczne.
Sposób sprawdzenia, czy akumulator był niewłaściwie użytkowany:
Czy BMS jest podłączony i sprawny? Rezygnacja z użytkowania akumulatora wraz z systemem BMS zatwierdzonym przez firmę Victron Energy jest podstawą do unieważnienia gwarancji.
Czy akumulator, jego zaciski lub kable BMS są uszkodzone mechanicznie? Uszkodzenia mechaniczne są podstawą do unieważnienia gwarancji.
Czy akumulator został zamontowany w prawidłowej pozycji? Akumulator można zamontować w pozycji pionowej lub na boku, lecz nie w taki sposób, by jego bieguny były skierowane w dół; nie dotyczy to modelu 12,8 V/330 Ah, który można zamontować wyłącznie w pozycji pionowej.
W VictronConnect sprawdź ustawienie minimalnej temperatury, w której ładowanie jest dozwolone. Sprawdź także, czy korekty temperatury akumulatora nie ustawiono na nierealną wartość. Ładowanie akumulatora w temperaturze poniżej 5 °C jest podstawą do unieważnienia gwarancji.
Czy akumulator bateria jest wilgotny? Akumulator nie jest wodoodporny i nie nadaje się do użytku na wolnym powietrzu.
Czy istnieją przesłanki sugerujące, że akumulator został całkowicie rozładowany? Sprawdź ustawienia monitora akumulatora lub VRM. Sprawdź na monitorze akumulatora najgłębsze rozładowanie, minimalne napięcie akumulatora i liczbę pełnych rozładowań. Całkowite i bardzo głębokie rozładowanie jest podstawą do unieważnienia gwarancji.
Czy coś wskazuje na to, że akumulator był ładowany prądem o zbyt wysokim napięciu? W monitorze akumulatora sprawdź maksymalne napięcie akumulatora i alarmy wysokiego napięcia.
Ile było synchronizacji? Po każdym pełnym naładowaniu akumulatora monitor akumulatora jest synchronizowany. Można to wykorzystać do sprawdzenia, czy akumulator jest regularnie w pełni ładowany.
Ile czasu upłynęło od ostatniego pełnego naładowania? Akumulator należy całkowicie naładować przynajmniej raz w miesiącu.
6.2. Usterki BMS
6.2.1. BMS często wyłącza ładowarkę akumulatorową
Dobrze zrównoważony akumulator nie wyłącza ładowarki, nawet gdy jest w pełni naładowany. Jednak gdy BMS częste wyłączenia ładowarkę oznaczają brak zrównoważenia ogniw.
Za pomocą VictronConnect sprawdź napięcie ogniw wszystkich akumulatorów podłączonych do BMS.
W przypadku umiarkowanego lub dużego niezrównoważenia ogniw należy się spodziewać częstego wyłączania ładowarki akumulatora przez BMS. Oto mechanizm stojący za tym zachowaniem:
Gdy tylko jedno ogniwo osiągnie 3,75 V, BMS wyłącza ładowarkę. Gdy ładowarka jest wyłączona, proces równoważenia ogniw nadal trwa, przenosząc energię z najwyższego ogniwa do sąsiednich ogniw. Spadnie najwyższe napięcie ogniwa, a gdy spadnie ono poniżej 3,6 V, ładowarka ponownie się włączy. Takie cykliczne działania zazwyczaj trwa od jednej do trzech minut. Napięcie w ogniwie o najwyższym napięciu ponownie szybko wzrośnie (może to trwać kilka sekund), po czym ładowarka zostanie ponownie wyłączona, i tak dalej. Nie oznacza to usterki akumulatora lub ogniw. Takie zjawisko trwać będzie do chwili pełnego naładowania i zrównoważenia wszystkich ogniw. Ten proces może zająć kilka godzin. Zależy to od poziomu niezrównoważenia. W przypadku poważnych zaburzeń zrównoważenia proces ten może potrwać nawet 12 godzin. Równoważenie będzie kontynuowane przez cały proces i ma miejsce nawet wtedy, gdy ładowarka jest wyłączona. Ciągłe włączanie i wyłączanie ładowarki może wydawać się dziwne, z pewnością nie oznacza to usterki. BMS jedynie chroni ogniwa przed przepięciem.
6.2.2. BMS przedwcześnie wyłącza ładowarki
Może to wynikać z braku zrównoważenia ogniwa. Napięcie jednego ogniwa w akumulatorze jest wyższe od 3,75 V.
Sprawdź napięcie ogniw wszystkich akumulatorów podłączonych do BMS.
6.2.3. BMS przedwcześnie wyłącza odbiorniki energii
Może to wynikać z braku zrównoważenia ogniwa.
Jeśli napięcie ogniwa jest niższe od ustawienia w akumulatorze „Dozwolone do rozładowania”, BMS wyłączy odbiornik energii. Wartość „Dozwolone do rozładowania” można ustawić w zakresie od 2,6 V do 2,8 V. Wartość domyślna wynosi 2,8 V.
Za pomocą aplikacji VictronConnect sprawdź napięcie ogniw wszystkich akumulatorów podłączonych do BMS. Sprawdź także, czy wszystkie akumulatory mają takie same ustawienia wartości „Dozwolone do rozładowania”.
Uwaga
Po odłączeniu odbiorników energii z powodu niskiego napięcia, przed ponownym włączeniem odbiorników energii przez BMS ogniwa napięcie ogniw wszystkich z nich musi wynosić 3,2 V lub więcej.
6.2.4. W VictronConnect nie ma możliwości ustawienia wstępnego alarmu
Uwaga
Funkcja alarmu wstępnego jest dostępna tylko wtedy, gdy akumulator ją obsługuje. Wszystkie obecne modele akumulatorów obsługują tę funkcję, ale starsze akumulatory nie mają osprzętu niezbędnego do obsługi funkcji alarmu wstępnego.
6.2.5. BMS wyświetla alarm, gdy napięcia wszystkich ogniw mieszczą się w zakresie
Możliwą przyczyną jest poluzowany lub uszkodzony kabel lub złącze BMS.
Sprawdź wszystkie kable BMS i ich połączenia.
W pierwszej kolejności należy wykluczyć, że napięcia ogniw i temperatura wszystkich podłączonych akumulatorów mieszczą się w zakresie. Jeśli wszystkie mieszczą się w zakresie, postępuj zgodnie z jedną z poniższych procedur.
Należy również wziąć pod uwagę, że po włączeniu alarmu zbyt niskiego napięcia w ogniwie należy zwiększyć napięcie ogniwa we wszystkich ogniwach do 3,2 V, zanim akumulator usunie ten alarm.
Sposobem na wykluczenie, że usterka ma swoje źródło w wadliwym systemie BMS lub wadliwym akumulatorze, jest sprawdzenie BMS przy użyciu jednej z następujących procedur testowych BMS:
Sprawdzenie pojedynczego akumulatora i BMS:
Odłącz oba kable BMS od BMS.
Podłącz pojedynczy przedłużacz BMS pomiędzy obydwoma złączami kabla BMS. Kabel BMS należy podłączyć w pętli jak na poniższym schemacie. Pętla oszukuje BMS, który uznaje, że akumulator jest podłączony bez żadnych alarmów.
Jeśli alarm jest nadal aktywny po założeniu pętli, oznacza to usterkę BMS.
Wykasowanie alarmu przez BMS po założeniu pętli oznacza uszkodzenie akumulatora, a nie BMS.
Sprawdzenie kilku akumulatorów i BMS:
Pomiń jeden z akumulatorów, odłączając oba kable BMS
Połącz kable BMS sąsiadujących akumulatorów (lub akumulatora i BMS) ze sobą, omijając akumulator.
Sprawdź, czy BMS wykasował alarm.
Jeżeli alarm nie został wykasowany, czynność powtórz z kolejnym akumulatorem.
Jeśli alarm jest nadal aktywny po ominięciu wszystkich akumulatorów, oznacza to usterkę BMS.
Wykasowanie alarmu przez BMS po pominięcia danego akumulatora oznacza uszkodzenie tego konkretnego akumulatora.
6.2.6. Jak sprawdzić, czy BMS działa
Odłącz jeden z przewodów akumulatora BMS i sprawdź czy BMS przejdzie w tryb alarmowy.
6.3. Usterki VictronConnect
6.3.1. Nie można się połączyć z akumulatorem za pomocą VictronConnect
Uszkodzenie interfejsu Bluetooth jest bardzo mało prawdopodobne. Zanim zwrócisz się o pomoc, sprawdź możliwe przyczyny:
Czy produkt jest urządzeniem „Smart”?
Urządzenia inne niż inteligentne nie obsługują Bluetooth.
Czy napięcie akumulatora jest nadal wystarczająco wysokie?
Zapobiegawczo moduł Bluetooth zostaje wyłączony, gdy napięcie na zaciskach akumulatora spadnie poniżej 8 V lub gdy napięcie jednego z ogniw spadnie poniżej 2 V. Moduł Bluetooth włączy się ponownie po naładowaniu akumulatora. Podczas ładowania akumulatora po wystąpieniu niskiego napięcia należy zastosować procedurę ładowania niskim napięciem opisaną w rozdziale Bardzo niskie napięcie na zaciskach akumulatora.
Czy do produktu jest już podłączony inny telefon lub tablet?
W danym momencie można podłączyć tylko jeden telefon lub tablet. Sprawdź, czy żadne inne urządzenia nie są podłączone, i spróbuj ponownie.
Czy jesteś wystarczająco blisko produktu?
W otwartym terenie maksymalna odległość wynosi około 20 metrów.
Czy używasz wersji aplikacji VictronConnect dla systemu Windows?
Wersja dla systemu Windows nie może korzystać z Bluetooth. Zamiast tego użyj urządzenia z systemem Android, iOS lub macOS.
Czy Bluetooth został wyłączony w ustawieniach produktu akumulatorowego?
WAŻNA INFORMACJA: Wyłączenie Bluetooth jest procesem nieodwracalnym. Po wyłączeniu funkcji Bluetooth nie można jej ponownie włączyć.
Czy występuje problem z aplikacją VictronConnect?
Spróbuj połączyć się z innym produktem Victron Energy. Czy to działa? Jeśli to również nie zadziała, prawdopodobnie wystąpił problem z telefonem lub tabletem. Zapoznaj się z treścią rozdziału poświęconego wykrywaniu i usuwaniu usterek w instrukcji obsługi VictronConnect.
6.3.2. Zagubiony kod PIN
W przypadku zagubienia kodu PIN konieczne będzie przywrócenie domyślnego kodu PIN. Robi się to w aplikacji VictronConnect.
Przejdź do listy urządzeń w aplikacji VictronConnect. Kliknij na symbol opcji obok listy produktów.
Otworzy się nowe okno, w którym można przywrócić domyślny kod PIN: 000000.
Wprowadź niepowtarzalny kod PUK akumulatora znajdujący się na naklejce informacyjnej umieszczonej na produkcie.
Więcej informacji i szczegółowe instrukcje podano w instrukcji obsługi VictronConnect.
6.3.3. Przerwana aktualizacja oprogramowania sprzętowego
Można to cofnąć.
Wystarczy ponownie zaktualizować oprogramowanie.
6.4. Ostrzeżenia, alarmy i błędy
6.4.1. W-SL11: Ostrzeżenie o zbyt niskim napięciu (alarm wstępny)
Napięcie jednego lub większej liczby ogniw spada poniżej ustawienia wstępnego alarmu.
Podpowiedź
Reakcją na ten alarm jest jak najszybsze naładowanie akumulatora.
6.4.2. A-SL11: Alarm zbyt niskiego napięcia
Napięcie jednego lub większej liczby ogniw jest niższe od skonfigurowanego napięcia umożliwiającego rozładowanie, a rozładowywanie zostało wstrzymane.
Podpowiedź
Reakcją na ten alarm jest jak najszybsze naładowanie akumulatora.
6.4.3. A-SL9 Alarm przepięcia
Napięcie jednego lub większej liczby ogniw wzrosło do zbyt wysokiego poziomu.
Podpowiedź
Niezwłocznie należy wyłączyć wszystkie ładowarki, po czym skontaktować się z instalatorem systemu, aby sprawdzić, czy wszystkie ładowarki są prawidłowo kontrolowane przez styk „odłączenia ładowania” w BMS. Przy zapewnieniu odpowiedniej kontroli sytuacja wysokiego napięcia nie jest możliwa, ponieważ BMS odłącza wszystkie ładowarki na długo przed podniesieniem alarmu wysokiego napięcia.
6.4.4. A-SL22: Alarm zbyt niskiej temperatury
Akumulator osiągnął próg niskiej temperatury i ładowanie zostało wstrzymane.
Podpowiedź
Gdy tylko temperatura wzrośnie powyżej ustawionego progu, ładowanie zostanie wznowione.
6.4.5. A-SL15: Alarm nadmiernej temperatury
Akumulator osiągnął próg wysokiej temperatury i ładowanie zostało wstrzymane.
Podpowiedź
Zapewnij odpowiednią wentylację i dopilnuj, by wokół akumulatora było wystarczająco dużo miejsca. Zmniejsz prąd ładowania i/lub obciążenie.
6.4.6. E-SL119: Utrata danych ustawień.
Dane ustawień w pamięci akumulatora zostały utracone.
Podpowiedź
Aby temu zaradzić, przejdź do strony ustawień i przywróć ustawienia fabryczne.
Jeżeli po zresetowaniu ustawień problem nie zostanie rozwiązany, skontaktuj się ze sprzedawcą lub dystrybutorem firmy Victron Energy i poproś o przekazanie problemu firmie Victron Energy, ponieważ taki błąd nigdy nie powinien mieć miejsca. Prosimy podać numer seryjny akumulatora i wersję oprogramowania sprzętowego.
6.4.7. E-SL24: Awaria sprzętu
Ten błąd jest generowany w następujących okolicznościach:
Jedno (lub więcej) ogniw jest bardzo głęboko rozładowane lub uszkodzone.
Podpowiedź
Sprawdź napięcie na zaciskach akumulatora. Jeżeli napięcie na zaciskach akumulatora jest zbyt niskie, zapoznaj się z rozdziałem Bardzo niskie napięcie na zaciskach akumulatora dotyczącym dalszych czynności.
Wewnętrzna płytka drukowana wykazuje usterkę sprzętową.
Podpowiedź
Celem rozwiązania tego problemu skontaktuj się ze sprzedawcą lub dystrybutorem Victron Energy.
Uwaga
Celem rozwiązania problemu „awarii sprzętu”, przed skontaktowaniem się ze sprzedawcą lub dystrybutorem firmy Victron Energy należy zawsze najpierw zapoznać się z rozdziałem Wykrywanie i usuwanie usterek oraz wsparcie niniejszej instrukcji. Ma to na celu wykluczenie dwóch pierwszych możliwych przyczyn tego błędu. Nie wystarczy tylko założyć, że przyczyną błędu jest awaria sprzętu.
6.4.8. E-SL1: Awaria układu równoważącego
Podpowiedź
Skontaktuj się ze swoim sprzedawcą lub dystrybutorem.
6.4.9. E-SL2: Usterka łączności wewnętrznej
Podpowiedź
Skontaktuj się ze swoim sprzedawcą lub dystrybutorem.
6.4.10. E-SL9: Błąd nakładającego się napięcia
Podpowiedź
Skontaktuj się ze swoim sprzedawcą lub dystrybutorem.
6.4.11. E-SL10: Błąd aktualizacji układu równoważącego
Podpowiedź
Skontaktuj się ze swoim sprzedawcą lub dystrybutorem.