Skip to main content

Instrukcja obsługi portalu VRM

8. Remote VEConfigure

8.1. Wstęp

W tym rozdziale opisano, jak zdalnie zmieniać ustawienia w MultiPlus, MultiPlus-II, Quattro, Quattro-II i falownikach dużej mocy; wszystkie produkty zasilające z portem komunikacyjnym VE.Bus. Funkcja o nazwie Remote VEConfigure.

8.2. Wymagania i ograniczenia

Ta funkcja lokalnego zainstalowania w systemie urządzenia GX (Cerbo GX lub innego).

  1. Urządzenie GX z systemem Venus OS v2.17 lub nowszym (najlepiej najnowsza oficjalna wersja).

  2. System musi być podłączony do internetu i komunikować się z portalem VRM.

  3. Ustawienie dostępu w trybie Pełnym do portalu VRM jest włączone, co widoczne jest w menu urządzenia GX → Ustawienia → Portal online VRM → Portal VRM

  4. Urządzenie GX musi być zasilane bezpośrednio z akumulatora. Dlatego nie należy zasilać go za pomocą zasilacza sieciowego podłączonego do wyjścia prądu przemiennego falownika/ładowarki.

  5. VEConfigure

Szczegóły:

  • Remote VEConfigure działa zarówno w systemach składających się z jednego urządzenia, jak i równoległych oraz trójfazowych.

  • Możliwa jest zdalna zmiana konfiguracji Asystenta.

  • Wersje oprogramowania układowego VE.Bus 416 i 417 nie mogą być konfigurowane zdalnie.

  • Zdalna konfiguracja oprogramowania układowego w wersji 418 lub nowszej wymaga, aby urządzenie GX działało w wersji 2.10 lub nowszej.

  • Aby zdalnie skonfigurować VEConfigure system podłączony do urządzenia GX za pośrednictwem interfejsu VE.Bus do VE.Can, tak jak w starych systemach Hub-1, ten kabel interfejsu musi działać w wersji oprogramowania układowego 2.05 lub nowszej. W razie potrzeby najpierw zaktualizuj ten kabel interfejsu za pomocą funkcji Zdalnej aktualizacji oprogramowania układowego.

  • Ten (nowy) sposób zdalnej konfiguracji VEConfigure zastępuje poprzedni mechanizm, który wykorzystywał VE.Power Setup. Instrukcję starej procedury podano tutaj. Należy pamiętać, że po aktualizacji do nowej wersji Venus nie można już używać starej procedury.

W niektórych przypadkach, w trakcie zmiany konfiguracji system VE.Bus jest chwilowo wyłączany.

8.3. Procedura krok po kroku

  1. Sprawdź wymagania:

    • Venus OS v2.17 lub nowsze

    • Włączona komunikacja dwukierunkowa (patrz Ustawienia → Portal online VRM na urządzeniu GX)

    • Komunikacja dwukierunkowa uruchomiona i działająca: sprawdź na stronie Lista urządzeń w VRM

  2. W portalu VRM przejdź do Lista urządzeń, przewiń na dół i znajdź przycisk Remote VEConfigure w portalu VRM.

  3. Kliknij na przycisk i poczekaj.

    • System rozpoczyna się od odczytania wszystkich ustawień każdego falownika/ładowarki w systemie. Zajmuje to około 85 sekund na urządzenie; a w przypadku użycia asystentów VEConfigure zajmie to więcej czasu: zapisanie asystenta zajmuje od kilku do 40 sekund na urządzenie.

    • Po zebraniu wszystkich danych są one kompilowane do pliku i przesyłane na komputer.

  4. Pobierz/zapisz plik .RVSC w folderze pobranych plików na komputerze – nie „otwieraj w VEConfigure” w przeglądarce.

  5. Zmodyfikuj konfigurację, otwierając pobrany plik .RVSC w VEConfigure.

  6. Zapisz plik, używając przycisku Zamknij w VEConfigure w prawym górnym rogu. Pojawi się pytanie, czy chcesz zapisać zmiany. Zmiany można zapisać zarówno w pliku .RVSC, jak i w innym oddzielnym pliku .VSC.

  7. Uwaga – plik .RVSC można przesłać tylko korzystając z Remote VEConfigure. Jeśli plik zostanie zapisany za pomocą menu Plik, Zapisz jako, zamiast zamykać program VEConfigure i potwierdzać zmiany, zostanie on zapisany w nowym pliku .VSC. Ten plik można otworzyć, dostosować i użyć do lokalnej aktualizacji za pomocą adaptera MK3, ale nie można go przesłać w celu aktualizacji zdalnego urządzenia. Musisz użyć pliku .RVSC pobranego z systemu, którego ustawienia zamierzasz zmienić, a następnie przesłać ten sam plik po wprowadzeniu zmian.

  8. W portalu VRM przejdź do Lista urządzeń, przewiń na dół i znajdź przycisk Remote VEConfigure w portalu VRM.

  9. Kliknij na przycisk i poczekaj.

  10. Kliknij przycisk Prześlij, wybierz plik .RVSC i kliknij OK, aby wysłać go do systemu za pośrednictwem VRM.

8.4. Wyłączenie systemu podczas rekonfiguracji

Wiele ustawień można zmienić bez powodowania wyłączenia podczas rekonfiguracji. Niektóre ustawienia, takie jak zmieniona konfiguracja asystentów, spowodują chwilowe wyłączenie i ponowne włączenie falownika/ładowarki. W takich sytuacjach VEConfigure wyświetli ostrzeżenie podczas zapisywania ustawień:

VRM_VEConfigure_Warning.png

Znany problem: Wersje Venus v2.23 i starsze zawsze resetują urządzenie Multi, gdy następujące ustawienia ulegną zmianie:

  1. Pojemność akumulatora

  2. Limit rozpoczęcia i zakończenia trybu AES o niskim poborze mocy

  3. Poziom naładowania po zakończeniu etapu ładowania stałoprądowego (resetuje się tylko w przypadku wersji oprogramowania układowego Multi < 200)

W zależności od sposobu zasilania sprzętu do komunikacji internetowej (np. routera), w tym czasie połączenie internetowe może zostać chwilowo zerwane.

Nie stanowi to problemu, ponieważ plik jest najpierw przesyłany do urządzenia GX i dopiero po otrzymaniu i zweryfikowaniu zostanie zapisany w systemie VE.Bus.